REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovenija zamudila priložnost: Putin podpira Slovaško kot morebitno prizorišče mirovnih pogajanj z Ukrajino

Slovenija zamudila priložnost: Putin podpira Slovaško kot morebitno prizorišče mirovnih pogajanj z UkrajinoFico in Putin. Vir: Telegram, posnetek zaslona

Eden najpomembnejših trenutkov v slovenski zunanji politiki je bilo nekoč ne tako davno organizirano prvo srečanje med ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in ameriškim predsednikom George W. Bushem v Sloveniji, v Brdu pri Kranju junija leta 2001.

Ruski predsednik Vladimir Putin je Slovaško potrdil kot primerno lokacijo za morebitna prihodnja pogajanja o rešitvi ukrajinskega konflikta.

To srečanje je pomenilo svojevrstno prelomnico v odnosih tako med velesilama kot med predsednikoma.

»Pogledal sem mu v oči in videl, da mu lahko zaupam,« je na tiskovni konferenci po skoraj dveurnem prvem srečanju s Putinom dejal Bush. Ruski voditelj mu je vrnil s komplimentom, da je med prvim sestankom »doživel veliko več, kot je pričakoval«, in da to ni bil »samo odkrit pogovor, ampak mnogo več«.

Dogovorila sta se, da bodo vse sporne teme v prihodnje predmet skupnega usklajevanja in dogovarjanja, kar sta podkrepila tudi z napovedjo tesnejšega gospodarskega sodelovanja in ameriško podporo Rusiji pri prizadevanju za vstop v Svetovno trgovinsko organizacijo.

Takrat je Slovenija v očeh obeh držav še lahko bila relativno nevtralno mesto srečanja.

Slovenija je bila tedaj sicer kandidatka za članstvo v EU, prav tako pa še ni bila članica zveze NATO.

Tokrat pa se zdi, da bi podobno vlogo lahko odigrala Slovaška, ne glede na to, da je sama članica EU in NATO.

Kar kaže na to, da je s pametno politiko mogoče odigrati večjo, samostojno vlogo v diplomaciji tudi danes, ne glede na manjši maneverski prostor Slovenije zaradi članstva v EU in NATO.

Slovaški diplomati to znajo in Bratislava se je že predlagala kot posrednica med Moskvo in Kijevom, Putin pa podpira Slovaško kot morebitno prizorišče mirovnih pogajanj z Ukrajino.

Ruski predsednik Vladimir Putin je namreč Slovaško potrdil kot primerno lokacijo za morebitna prihodnja pogajanja o rešitvi ukrajinskega konflikta.

Ruski voditelj je v četrtek na tiskovni konferenci po vrhu EAEU v Sankt Peterburgu potrdil, da je Slovaška pripravljena gostiti mirovna pogajanja.

Geroge Bush in Vladimir Putin / raketa
Podobno vlogo bi morda lahko odigrala Slovenija – toda slovenska diplomacija je že tradicionalno brezpogojna podpornica vsega, kar pride iz Washingtona in je zaradi svoje vazalne podrejenosti ZDA povsem nezanimiva za velika in pomembna diplomatska srečanja med velikimi silami. Prizor, podoben tistemu iz leta 2001 (levo) se danes v Sloveniji žal ne more več ponoviti... Vir: Posnetek zaslona, X

Zamisel naj bi se pojavila med Putinovim srečanjem ta teden s slovaškim premierjem Robertom Ficom.

Slovaška se dosledno zavzema za mirno rešitev ukrajinskega konflikta, pri čemer se razlikuje od drugih držav EU z nasprotovanjem dobavi orožja Kijevu.

Stališče Bratislave postavlja državo kot potencialnega nevtralnega posrednika, je dejal Putin.

Slovaška se dosledno zavzema za mirno rešitev ukrajinskega konflikta, pri čemer se razlikuje od drugih držav EU z nasprotovanjem dobavi orožja Kijevu.

»Nismo proti temu,« je dejal ruski voditelj in opozoril, da Slovaška zavzema »z našega vidika nevtralno stališče« in da je to »sprejemljiva možnost«.

Fico je po ponedeljkovem srečanju s Putinom dejal, da sta »izmenjala poglede na vojaško situacijo v Ukrajini« in raziskala možnosti za dosego »hitrega mirnega konca« konflikta.

Podobno vlogo bi morda lahko odigrala Slovenija – toda slovenska diplomacija je že tradicionalno brezpogojna podpornica vsega, kar pride iz Washingtona in je zaradi svoje vazalne podrejenosti ZDA povsem nezanimiva za velika in pomembna diplomatska srečanja med velikimi silami.

Slovaška zastava na priznanju za slovenskega častnika: Se bo zgodovina ponovila in si bo Slovenija vendarle lahko pripisala vsaj zasluge slovaške diplomacije? Vir: Posnetek zaslona, X

Eno upanje na večjo prepoznavnost pa vendarle še ostaja: glede na pogostost, s katero svetovni mediji in komentatorji zamenjujejo Slovenijo za Slovaško in obratno bi bilo Sloveniji to tokrat vendarle lahko v korist.

Glede na pogostost, s katero svetovni mediji in komentatorji zamenjujejo Slovenijo za Slovaško in obratno bi bilo Sloveniji to tokrat vendarle lahko v korist.

In mnogi po svetu bodo morda prav zato prepričani, da se bodo diplomatska pogajanja o koncu vojne v Ukrajini, (če bo do njih res prišlo tako hitro in bodo res na Slovaškem, kar je še daleč od gotovosti) odvila v Sloveniji, ne pa na Slovaškem.

Slovenija bo tako brez kakršnegakoli napora in celo navkljub nesposobnosti lastne diplomacije dosegla pravi diplomatski preboj.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek