REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusija postaja vodilna v gradnji jedrskih elektrarn: Po svetu gradi več kot 10 reaktorjev

Rusija postaja vodilna v gradnji jedrskih elektrarn: Po svetu gradi več kot 10 reaktorjevZahodne vlade so se poskušale zoperstaviti ruskim jedrskim ambicijam, pri čemer so ZDA od maja prepovedale uvoz ruskega obogatenega urana. Kljub vsemu pa Rusija sodeluje pri več kot tretjini novih reaktorjev, ki se gradijo po svetu. Vir: Posnetek zaslona, X

Moskva želi povečati svoj svetovni vpliv s širitvijo svoje »jedrske flote« in gradnjo več kot 10 objektov v državah, kot so Bangladeš, Kitajska, Egipt, Indija, Iran in Turčija.

Rusija je okrepila svojo vlogo velike dobaviteljice jedrske energije, čeprav se naftni in plinski sektor soočata s hudimi sankcijami od začetka konflikta v Ukrajini, piše Financial Times (FT).

Boris Titov, posebni predstavnik Kremlja za mednarodno sodelovanje na področju trajnosti, je dejal, da želi država okrepiti svoj položaj »enega največjih graditeljev novih jedrskih elektrarn na svetu«.

Povedal je, da Rusija pričakuje veliko povpraševanje po jedrski energiji iz držav v razvoju, ki želijo čistejše vire energije, pa tudi od tehnoloških podjetij, ki uporabljajo umetno inteligenco.

Mednarodna agencija za jedrsko energijo je letos napovedala, da se bodo svetovne jedrske zmogljivosti do leta 2050 povečale za 155 odstotkov na 950 gigavatov.

»Gradimo več kot 10 različnih enot po vsem svetu. Potrebujemo veliko energije. Ne bomo mogli zagotoviti dovolj energije brez uporabe jedrske energije. Vemo, da je varna, ne oddaja toplogrednih plinov, zato je zelo čista,« je Titov povedal za »Financial Times«.

Po podatkih Norveškega inštituta za mednarodne zadeve se rastoči ruski jedrski portfelj, vključno z gradnjo reaktorjev, dobavo goriva in drugimi storitvami, razteza v 54 državah.

Titov je izpostavil madžarsko tovarno Paks II ter reaktorja v Bangladešu in Turčiji.

Rusija naj bi zgradila tudi malo modularno reaktorsko elektrarno v Uzbekistanu, leta 2023 pa je podpisala pogodbo za projekt v Burkini Faso.

FT je letos poročal, da je Rusija sodelovala pri več kot tretjini novih reaktorjev, ki se gradijo po svetu.

Zahodne vlade so se poskušale zoperstaviti ruskim jedrskim ambicijam, pri čemer so ZDA od maja prepovedale uvoz ruskega obogatenega urana.

Z izjemo Madžarske je večina vzhodnoevropskih držav po začetku vojne v Ukrajini podpisala pogodbe za gorivo, ki ga je razvilo ameriško podjetje Westinghouse za reaktorje iz sovjetskega časa.

Danec Dan Jørgensen, novi evropski komisar za energijo, je dejal, da želi preučiti »celotno jedrsko dobavno verigo« kot del širšega prizadevanja za izpolnitev okvirnega cilja, da se države EU znebijo uvoza ruskega goriva do leta 2027.

Vendar sta madžarski premier Viktor Orbán in slovaški premier Robert Fico dejala, da bosta blokirala vse korake za omejitev ruske civilne jedrske industrije.

»Strahovi, da bi lahko Rusija ustvarila kritično pomanjkanje jedrskega goriva za blok, kot je to storila za plin leta 2022, so pretirani. V interesu Rosatoma je, da je zanesljiv,« je za »Financial Times« povedal visoki uradnik Evropske unije.

Bolj neposreden problem so nedavne sankcije ZDA proti Gazprombank, glavnemu kanalu za plačilo energije Rusiji.

Iz ukrepov je izvzeta civilna jedrska energija, razen madžarske elektrarne »Paks II«.

Madžarski zunanji minister Péter Szijjártó je ločitev od nove tovarne označil za »povsem politično odločitev«.

Številne države v razvoju se obračajo na jedrsko energijo, da bi izpolnile zahteve po čisti energiji, kar Rusiji ponuja več potencialnih trgov.

Nik Nazmi bin Nik Ahmad, malezijski minister za naravne vire in okoljsko trajnost, je za »Financial Times povedal, da država »razmišlja o uvedbi jedrske energije« in da so že govorili z vsemi »glavnimi igralci« o možnih projektih.

Jake Levine, višji direktor za podnebje in energijo pri Svetu za nacionalno varnost ZDA, je na podnebnem vrhu v Azerbajdžanu novembra dejal, da je Washington zaskrbljen, ker vse več držav sodeluje s Kitajsko in Rusijo v sektorju jedrske energije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek