REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»V zgodnjih jutranjih urah v sredo, 11. decembra, je Joe Biden poskušal sprožiti jedrsko vojno z Rusijo!«

»V zgodnjih jutranjih urah v sredo, 11. decembra, je Joe Biden poskušal sprožiti jedrsko vojno z Rusijo!«Biden kot Grinch. Vir: Posnetek zaslona, X

Medtem ko se v zahodnih medijih norčujejo iz ruskega »rožljanja« z jedrskim orožjem, vodilni mediji v evropskih prestolnicah in v ZDA (ter seveda tudi v Sloveniji) popolnoma ignorirajo resna tveganja, povezana z nenehnimi, vse agresivnejšimi napadi na tarče globoko v zaledju Rusije.

Pri tem so nas pozabili obvestiti celo o tem, kako je odhajajoči ameriški predsednik nekaj več kot mesec dni pred iztekom svojega mandata znova poskusil izzvati Rusijo v »jedrsko izmenjavo«, kot z evfemizmom ameriški politiki opisujejo tretjo svetovno vojno.

Kaj se je v resnici dogajalo zadnjih nekaj dni in kako zelo nevarno je bilo – ne da bi se večina svetovne javnosti tega sploh zavedala – je te dni pojasnil nekdanji inšpektor OZN in nekdanji ameriški marinec Scott Ritter.

Scott Ritter je opisal, kako je »Trump rešil božič« in nas rešil pred tretjo svetovno vojno, ki jo je Biden želel sprožiti 11. decembra

Takole je zapisal: »V zgodnjih jutranjih urah v sredo, 11. decembra, je Joe Biden poskušal sprožiti jedrsko vojno z Rusijo. In v četrtek, 12. decembra, je Donald Trump naredil vse, da bi to ustavil. Če mu bo uspelo, bo Donald Trump rešil božič. Sprijazni se s tem, Grinch je s primerjavo z znanim junakom iz risank, ki poskuša »ukrasti božič« v nekoliko v šaljivem tonu zapisal Scott Ritter, ki je bil očitno vključen v dogajanje.

Toda zadeva, o kateri je pisal v resnici ni niti najmanj smešna.

»To ni smešno, a kljub temu, ko to pišem, me prevzame občutek vrtoglavice, ki se pojavi le, ko ti uspe nekaj, za kar nihče ni mislil, da je mogoče,« je zapisal Scott Ritter.

19. novembra je ruski predsednik Vladimir Putin v odgovor na novico, da je Bidnova administracija dala zeleno luč Ukrajini za uporabo ameriških raket ATACMS za napade na cilje v Rusiji, podpisal novo, revidirano doktrino ruske jedrske vojne, ki mu je dala možnost, da uporabiti jedrsko orožje kot odgovor na konvencionalni napad na Rusijo s strani nejedrske države, ki jo podpira jedrska sila. Po besedah ​​tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova bi uporaba raket ATACMS, ki so jih Kijevu dobavile ZDA, s strani Ukrajine za napade po ruskem ozemlju, lahko bila povod za ruski jedrski odziv v skladu z revidiranim dokumentom.

Kasneje istega dne je Ukrajina z uporabo obveščevalnih podatkov, ki so jih zagotovile ZDA, za vodenje raket do ciljev, izstrelila več raket ATACMS proti tarčam v Rusiji.

»Orešnik«. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Rusija se je maščevala z novo raketo srednjega dosega - Orešnik -, ki je sicer sposobna nositi jedrske bojne glave, vendar je opremljena z novo, konvencionalno bojno glavo.

Uporaba »Orešnika« je bil prvi primer v zgodovini vojskovanja, da je bila v boju uporabljena strateška raketa, kar je bila velika eskalacija Rusije, ki odraža resnost, s katero so sprejeli napad ATACMS.

26. novembra so Ukrajinci ponovno udarili z raketami ATACMS, ko so napadli položaj ruske zračne obrambe v regiji Kursk.

Naslednji dan, 27. novembra, je ruski general Valerij V. Gerasimov, načelnik generalštaba ruskih oboroženih sil, poklical generala Charlesa Q. Browna ml., načelnika (ameriških, op. p.) združenih štabov, da bi ga obvestil, da je Rusija pripravljena uporabiti raketo »Orešnik« za povračilo na vse nadaljnje napade ATACMS in da bi lahko ruski cilji vključevali lokacije zunaj Ukrajine.

Telefonski klic je bil del skupnega prizadevanja Rusov, da bi vodstvo ZDA seznanili z resnostjo, ki jo Moskva pripisuje ukrajinski uporabi raket ATACMS proti tarčam znotraj Rusije.

Naslednji dan, 28. novembra, je Rusija sprožila povračilni napad na ukrajinsko energetsko omrežje in ohromila velike segmente že tako zmanjšane infrastrukture. »Toda ruski napad je bil izveden s konvencionalnim orožjem, ki ga je Rusija uporabljala v preteklosti, ne z 'Orešnikom',« navaja Ritter.

Raketa ATACMS  Vir: Telegram
Raketa ATACMS. Vir: Telegram, posnetek zaslona

Na prvi pogled se torej zdi, kot da se je Rusija znova odzvala precej zadržano za vztrajno teptanje Zahoda ruskih »rdečih črt.«

27. novembra je ruski general Valerij V. Gerasimov, načelnik generalštaba ruskih oboroženih sil, poklical generala Charlesa Q. Browna ml., načelnika (ameriških, op. p.) združenih štabov, da bi ga obvestil, da je Rusija pripravljena uporabiti raketo 'Orešnik' za povračilo na vse nadaljnje napade ATACMS in da bi lahko ruski cilji vključevali lokacije zunaj Ukrajine.

Toda v resnici je Rusija odigrala svojo vlogo pri poskusu deeskalacije situacije, ki se ji je zdela izjemno nevarna.

Ritter nadaljuje z opisom situacije: »General Brown je vedel, kar je vedelo zelo malo ljudi zunaj najožjega kroga ameriškega vodstva –, da CIA v nasprotju s poročili, objavljenimi v New York Timesu in Washington Postu, ni verjela, da Rusi blefirajo, ko gre za njene grožnje z maščevanjem z jedrskim orožjem, če bi Ukrajinci nadaljevali z uporabo raket ATACMS.

CIA je izbranim članom Kongresa in Bele hiše sporočila, da ocenjuje, da so Rusi resni glede svoje pripravljenosti uporabiti jedrsko orožje, če se napadi nadaljujejo.

In general Brown je vedel, da je stališče Bele hiše, da so pripravljeni na to.

Da so bili pripravljeni na jedrsko izmenjavo z Rusijo glede vprašanja Ukrajine.«

General Thomas Buchanan, Vir: X, posnetek zaslona
General Thomas Buchanan. Vir: X, posnetek zaslona

»Dejansko je 20. novembra na predstavitvi pred Centrom za strateške in mednarodne študije kontraadmiral Thomas Buchanan, direktor načrtov za strateško poveljstvo, odgovoren za izvajanje ameriških načrtov jedrske vojne, občinstvu povedal prav to –, da je Bidnova administracija pripravljena sodelovati v jedrskem spopadu z Rusijo, v katerem je pričakovala zmago navaja Scott Ritter.

Nato opisuje, kaj je skupina pogumnih Američaniov naredila takoj zatem.

5. decembra je namreč Scott Ritter v spremstvu Medee Benjamin iz Code Pink, njenega direktorja Adnaana Stuma ter drugih prostovoljcev in aktivistov, vključno z Josejem Vego in Morganom Blytheom, obiskal več predstavnikov Kongresa in njihovega višjega osebja ter z njimi govoril o nevarnosti jedrske vojne med ZDA in Rusijo ter možnih načinih, kako bi se takšni vojni lahko izognili.

Pri tem je Ritter pojasnjeval, da bi bilo nujno, da bi ob nadaljnji uporabi raket ATACMS s strani Ukrajine proti Rusiji in brez kakršne koli možnosti, da bi Bidnova administracija preklicala svoje dovoljenje glede uporabe ATACMS v Ukrajini, novoizvoljeni predsednik Donald Trump čim prej dal izjavo, v kateri bi se distanciral od te politike, in dal Rusiji zagotovila, da Trumpova administracija Ukrajini ne bo še naprej dovolila uporabe ATACMS proti Rusiji.

Tucker Carlson: »Zaradi te vojne, zaradi dejstva, da ameriška vojska trenutno ubija Ruse v Rusiji, smo bližje jedrski vojni kot kadar koli v zgodovini, veliko bližje, kot smo bili med kubansko raketno krizo.«

Več ljudi, s katerimi se je skupina srečala, je Ritterju in ostalim dala zagotovilo, da se bodo po svojih najboljših močeh potrudili, da to sporočilo prenesejo do višjih članov Trumpove tranzicijske ekipe.

6. decembra se je Tucker Carlson, nekdanji zvezdnik televizije FOX, ki je postal neodvisni novinar, februarja lani pa opravil intervju z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, ki je zbral več kot milijardo ogledov, vrnil v Moskvo.

V ZDA v desnih krogih odhajajočega predsednika Joeja Bidna že od volitev leta 2016 - deloma utemeljeno že zaradi manipulacij tajnih služb in medijev v njegovo korist pred temi volitvami - obtožujejo, da je podoben Grinchu. Vir: Posnetek zaslona, X

V videu, objavljenem iz Moskve, je Carlson izjavil: »Iz Združenih držav smo opazovali, kako je Bidnova administracija pripeljala ZDA vedno bližje jedrskemu spopadu z Rusijo, državo, ki ima največji jedrski arzenal na svetu. Od takrat se je pospešil in dosegel vrhunec v tednih po Trumpovi izvolitvi. Zdaj je izvoljeni predsednik.

Tako smo, ne da bi večina Američanov vedela, v vroči vojni z Rusijo, nenajavljeni vojni, vojni, za katero niste glasovali in ki je večina Američanov ne želi, vendar še traja.

V tem času, pred samo nekaj tedni, je Bidnova administracija oziroma ameriško vojaško osebje izstrelilo rakete na celinsko Rusijo in ubilo najmanj ducat ruskih vojakov.

Tako smo, ne da bi večina Američanov vedela, v vroči vojni z Rusijo, nenajavljeni vojni, vojni, za katero niste glasovali in ki je večina Američanov ne želi, vendar že traja.

Zaradi te vojne, zaradi dejstva, da ameriška vojska trenutno ubija Ruse v Rusiji, smo bližje jedrski vojni kot kadar koli v zgodovini, veliko bližje, kot smo bili med kubansko raketno krizo

Tucker Carlson je bil v Moskvi, da bi naredil tisto, česar Bidnova administracija ni hotela –, da bi govoril z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom o grožnji jedrske vojne med ZDA in Rusijo.

V intervjuju je Lavrov izjavil, da je Rusija »pripravljena storiti vse, da bi branila naše legitimne interese,« in dodal, da »sovražimo celo zgolj pomisliti na vojno z Združenimi državami, ki bo imela jedrski značaj.«

Lavrov je ponovil, da je Rusija pripravljena »narediti vse za obrambo naših nacionalnih interesov,« in dodal, da bo Rusija »poslala dodatna sporočila« (tj. dodatne rakete »Orešnik«), če vodstvo v ZDA in Evropi »ne bo potegnilo potrebnih zaključkov«.

Tucker Carlson (levo) med intervjujem z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom (desno). Vir: X, posnetek zaslona

7. decembra je Scott Ritter v Nacionalnem tiskovnem klubu gostil serijo panelov o nevarnosti jedrske vojne med ZDA in Rusijo, ki jo je sprožila ameriška zelena luč za rakete ATACMS, ki ciljajo na Rusijo s strani Ukrajine.

Eden od panelov se je posebej osredotočil na pomen pridobivanja novoizvoljenega predsednika Trumpa, da pretehta to vprašanje, da bi ruski vladi zagotovil, da ne podpira teh napadov.

11. decembra je Ukrajina kljub vsem opozorilom, ki jih je dala Rusija glede svoje zaskrbljenosti zaradi nadaljnje uporabe raket ATACMS, ki so jih Kijevu zagotovile ZDA, proti ciljem v Rusiji, izstrelila šest raket ATACMS in to proti ruskemu letalskemu oporišču zunaj ruskega mesta Taganrog. Ruske oblasti so takoj sporočile, da se pripravljajo na odgovor z več raketami »Orešnik«.

Revija Time je 12. decembra objavila intervju z novoizvoljenim predsednikom ZDA Donaldom Trumpom, ki ga je ta medij izbral za svojo »osebnost leta«.

To je bil obsežen intervju, ki se je dotaknil številnih tem in vprašanj, vključno z odločitvijo Bidnove administracije, da Ukrajini dovoli uporabo ATACMS proti Rusiji.

Scott Ritter. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

»To, kar se dogaja, je noro,« je dejal Trump, ko je imel v mislih napade na Rusijo z ameriškimi raketami ATACMS.

»To je noro. Zelo se ne strinjam s pošiljanjem raket na stotine milj v Rusijo. Zakaj to počnemo? To vojno samo stopnjujemo in jo poslabšujemo. Tega se ne bi smelo dovoliti. Zdaj ne izstreljujejo le izstrelkov, ampak izdelujejo tudi druge vrste orožja. In mislim, da je to zelo velika napaka, zelo velika napaka,« je poudaril Trump.

»Mislim, da je najbolj nevarna stvar zdaj to, kar se dogaja, kjer se je (Vladimir) Zelenski odločil, z odobritvijo, predvidevam, predsednika (Bidna), da bo začel izstreljevati rakete v Rusijo. Mislim, da je to velika eskalacija. Mislim, da je to neumna odločitev. Vendar bi si predstavljal, da ljudje čakajo, da nastopim mandat, preden se kaj zgodi. Tako si predstavljam. Mislim, da bi bilo to zelo pametno narediti.«

Intervju je bil opravljen 25. novembra, po začetnih napadih raket ATACMS na rusko ozemlje in maščevanju ruskega »Orešnika«, vendar pred intervjujem Tuckerja Carlsona z Lavrovom ali pred Ritterjevim posredovanjem v Kongresu in dogodkom v ameriškem Nacionalnem tiskovnem klubu.

Donald Trump: »To je noro. Zelo se ne strinjam s pošiljanjem raket na stotine milj v Rusijo. Zakaj to počnemo? To vojno samo stopnjujemo in jo poslabšujemo. Tega se ne bi smelo dovoliti.«

Preprosto povedano, med Trumpovimi izjavami in vsem, kar je sledilo, ni nobenih vzročnih povezav.

Toda tisto, kar je ključnega pomena, je, da so prizadevanja Tuckerja Carlsona in Scotta Ritterja, da Ruse pripravijo do odprtosti za možnost nove miselnosti v prihodnji Trumpovi administraciji, pomagala ustvariti okolje, v katerem so bili Rusi pripravljeni sprejeti kakršno koli deklarativno izjavo novoizvoljenega predsednika ZDA, ki bi lahko zagotovila vpogled v dejanja prihodnje Trumpove administracije, ko je šlo za nadaljnjo uporabo raket ATACMS s strani sedanje administracije Bele hiše, ko bo Trump prevzel položaj.

Naslovnica revije Time
Naslovnica revije Time. Vir: Posnetek zaslona

V noči na 12. december je Rusija začela obsežen povračilni ukrep proti Ukrajini za napad ATACMS na Tagonrog.

Da, obstaja Božiček. In videti je kot Donald Trump.

Tako kot napad, ki se je zgodil 28. novembra, je bila ruska akcija izvedena le z uporabo konvencionalnega orožja, ki je bilo že del preteklih ruskih povračilnih akcij.

Rusija ni uporabila rakete »Orešnik«.

Rusija tudi ni predložila nobene izjave, ki bi povezala njeno odločitev, da ne uporabi rakete »Orešnik«, s Trumpovim intervjujem za revijo Time, a zelo verejetno je, da je do takšne povezave res prišlo.

»V vsakem primeru so Rusi zdaj seznanjeni s stališčem novoizvoljenega predsednika Trumpa glede uporabe raket ATACMS s strani Ukrajine –, da namreč Trump 'ostro nasprotuje' takšnemu dejanju, ki ga je označil za 'neumnega'.

Morda bomo letos vsi praznovali božič zaradi Trumpovega intervjuja za revijo Time.

To je pomembna izjava, tista, ki bi lahko – celo morala – preprečiti vrsto jedrske eskalacije, za katero se zdi, da se Bidnova administracija močno želi vključiti v vojno proti Rusiji.

Toda Trumpova izjava ne sme veljati sama po sebi.

To morata ponoviti tako Trump kot njegova ekipa, da v glavah ruskega vodstva ne bo negotovosti, kaj jih čaka, če se odrečejo eskalacijskim povračilnim napadom proti Ukrajini in morda Natu kot odgovor na to, kar bo neizogibno sledilo z dodatnimi ATACMS napadi Ukrajine na rusko ozemlje.

Vladi Združenega kraljestva in Francije sta Ukrajini pravkar dovolili uporabo manevrirnih raket Storm Shadow in SCALP proti ruskim ciljem. Da bi preprečila ruski povračilni ukrep proti tarčam Združenega kraljestva in Francije zunaj Ukrajine, mora Rusija vedeti, ali se Trumpov odnos do ATACMS razširi na Storm Shadow, SCALP ali katero koli drugo tuje izdelano orožje dolgega dosega (na misel pride nemška raketa Taurus).

Morda bomo letos vsi praznovali božič zaradi Trumpovega intervjuja za revijo Time.

Vendar ne moremo počivati ​​na lovorikah. Nadaljujte s pritiskomsporoča Scott Ritter.

Udari Orešnika
Udari »Orešnika«. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

»Pokličite svoje člane Kongresa. Prosite jih, naj podprejo HR 10218, ki Ukrajini prepoveduje uporabo raket ATACMS proti Rusiji.

HR 10218 morda ne bo postal zakon, a z dovolj podpisi ga ni mogoče prezreti.

Z zbiranjem podpore glede vprašanja ATACMS, ki ga uporablja Ukrajina proti Rusiji, lahko povečamo prepoznavnost tega vprašanja in opolnomočimo tiste, ki bi sicer oklevali sprejeti to politično usmeritev iz strahu pred političnim odzivom, da dodajo svoj glas. In trenutno so najpomembnejši glasovi, ki jih je treba slišati, glasovi novoizvoljenega predsednika Trumpa in njegove ekipe za nacionalno varnost,« poudarja Ritter.

Vir: Posnetek zaslona, X

»Reči 'ne' ATACMS-u ne oslabi nobene prihodnje ameriške pogajalske pozicije glede konca vojne v Ukrajini. Zagotavlja, da se takšna pogajanja dejansko lahko izvedejo.

Da, obstaja Božiček.

In videti je kot Donald Trump,« je sklenil Scott Ritter.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek