REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pjongjang bo dobil ruske MiG-29 in Su-27

Pjongjang bo dobil ruske MiG-29 in Su-27MiG-29 Vir: Maksim Blinov /Sputnik

Pentagon je priznal, da se na fronti v Ukrajini severnokorejski vojaki ne borijo.

Toda očitno je pomoč Severne Koreje Rusiji skupaj s podpisanim sporazumom o vojaški pomoči že privedla do konkretnih dogovorov.

Rusija bi namreč lahko v Severno Korejo poslala bojna letala Mig-29 in Su-27, ki sta po besedah ​​admirala Samuela Paparja, poveljnika indo-pacifiškega poveljstva ameriške vojske, še vedno »zmogljivi, a spadata v zgodnjo četrto generacijo letal.«

Ta dogovor med Moskvo in Pjongjangom kaže na poglabljanje vojaških vezi med državama.

Po poročanju ameriškega Newsweeka so severnokorejske pilote septembra poslali v Vladivostok na urjenje za letenje z ruskimi bojnimi letali.

Čeprav se v zahodnih medijih na veliko poroča, da bi lahko bili severnokorejski vojaki vpleteni v vojno v Ukrajini, informacije, ki jih je posredoval admiral Paparo, kažejo, da je šlo v večjem delu verjetno za pilote, šolane za letenje na letalih MiG-29 in Su-27, ki bodo dostavljena Severni Koreji, ki ima na tem področju velik deficit.

Posledica zaostrovanja vojne z Rusijo je tako le vojaška krepitev severnokorejskega režima, ki so ga zahodne države želele izolirati.

Admiral je poudaril, da je bila pomoč Severne Koreje Rusiji doslej prostovoljna in da Moskva ne zahteva neposredne udeležbe njenih vojakov.

Severna Koreja pa bo verjetno poleg letal od Rusije pričakovala še kaj.

Posledica zaostrovanja vojne z Rusijo je tako le vojaška krepitev severnokorejskega režima, ki so ga zahodne države želele izolirati.

Po besedah ​​Papparja bi lahko Pjongjang od Rusije poskusil pridobiti tudi napredne vojaške tehnologije, kot so sistemi balističnih raket, sodobne podmornice in napredne sisteme zračne obrambe.

Ocene števila letal, ki jih ima Severna Koreja, so različne. Medtem ko nekateri viri trdijo, da imajo več kot 900 letal, francoski portal Meta-defense ocenjuje številko na približno 600 operativnih letal, od katerih so mnoga zastarela, kot so kitajske kopije MiG-17 in MiG-19, pa tudi danes zelo redki Mig-23 ter bombniki H-5.

Letala MiG-29 in Su-27 k severnokorejski floti bi lahko bistveno izboljšala njihove zmogljivosti protizračne obrambe.

Vendar pa ta letala ostajajo slabša od bojnih letal pete generacije, kot je F-35, ki jih uporablja Južna Koreja.

Paparjeve izjave prihajajo v času politične krize v Južni Koreji.

Predsednik Yoon Suk Jeol je nedavno preživel poskus odstavitve, potem ko je uvedel izredne razmere, kar so nekateri ocenili kot neuspeli poskus državnega udara.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek