sreda, 04. december 2024 leto 29 / št. 339
Nepričakovano odkritje: Dinozavri z rogovi so sčasoma postali manj inteligentni
Skupna študija kitajskih in ameriških znanstvenikov je razkrila, da so rogati dinozavri doživeli upad inteligence, sluha in voha, ko se je v 100 milijonih letih povečala njihov velikost.
Raziskavo, nedavno objavljeno v reviji Paleobiology, so izvedli znanstveniki s Kitajske univerze za geoznanosti (CUG) v Wuhanu, Inštituta za paleontologijo vretenčarjev in paleoantropologijo pri Kitajski akademiji znanosti, Univerze George Washington in drugih inštitutov.
Rogati dinozavri ali ceratopsi so skupina rastlinojedih dinozavrov, ki so živeli v obdobju jure in krede.
Zgodnji ceratopsi so bili majhni dvonožni dinozavri, ki so v dolžino merili en do dva metra. V milijonih let so se razvili v ogromne štirinožne vrste, kot so triceratopsi, ki so zrasli do devet metrov.
Telesne in nevrološke spremembe, ki spremljajo to rast, so dolgo begale paleontologe.
S poglabljanjem v morfologijo lobanjskih votlin zgodnjih ceratopskih dinozavrov so znanstveniki osvetlili vedenje teh starodavnih bitij.
Namesto tradicionalne metode ustvarjanja fizičnega odlitka lobanjske votline z uporabo materialov, kot je smola, je raziskovalna skupina uporabila računalniško tomografijo za skeniranje lobanj dinozavrov in digitalno rekonstrukcijo modelov njihovih lobanjskih votlin.
Podrobno so analizirali kranialne strukture treh ceratopsov, ki se zgodaj razlikujejo, vključno z Yinlongom iz pozne jure ter Liaoceratopsom in Psittacosaurusom iz zgodnje krede.
Znanstveniki so na podlagi njihovih značilnosti, kot sta oslabitev polkrožnih kanalov in povišanje sprednjega polkrožnega kanala, sklepali, da so imeli zgodnji ceratopsi bolj izostren sluh in voh kot njihovi kasnejši, večji dvojniki.
Ugotovili so tudi, da so zgodnji rogati dinozavri imeli razmeroma velike možgane, celo večje od večine obstoječih plazilcev.
»Te ugotovitve so zanimive,« je dejal Han Fenglu, izredni profesor na CUG, ko se je poglobil v vprašanje, zakaj so se nekatere funkcije organov poslabšale med evolucijo ceratopsov.
»Najverjetneje je to povezano z naraščajočo velikostjo njihovega telesa,« je dejal in pojasnil, da so se manjši ceratopsi zanašali na ostre čute, da bi se izognili plenilcem, medtem ko so bile večje vrste, opremljene s precejšnjo telesno maso in obrambnimi koščenimi rogovi, za preživetje verjetno manj odvisne od senzorične ostrine.
Študija ponuja tudi dragocen vpogled v širša načela biološke evolucije, je dodal Han.