REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriški analitik: »Orešnik« je resno opozorilo za Ukrajino in NATO

Ameriški analitik: »Orešnik« je resno opozorilo za Ukrajino in NATOTovarna »Južmaš«, ki jo je zadela nepremagljiva ruska raketa, je bila izbrana, da bi Rusija Natu pokazala, kaj se lahko zgodi. Vir: Posnetek zaslona, X

Ukrajinci, NATO in ZDA so razburjeni, ker so Rusi uporabili balistično raketo srednjega dosega za napad na tovarno za proizvodnjo orožja Južmaš v Dnepru, je ocenil nekdanji direktor pododbora za Bližnji vzhod odbora ameriškega Senata za zunanje zadeve Stephen Bryen v avtorskem besedilu, napisanem za »Orožje in strategije«.

»Orešnik«, piše Bryen, še zdaleč ni »samo« hiperzvočna raketa, saj gre za orožje, ki je pravzaprav jadralno vozilo sestavljeno iz več hiperzvočnih raket z več ločenimi manevrirnimi bojnimi glavami z zmogljivostjo MIRV/MARV.

Gre najbrž za različico hiperzvočne platforme KEDR.

Po poročilih, na katera se Bryen sklicuje, je skid steer izstrelil šest paketov bojnih glav, od katerih je vsak izpustil šest kasetnih streliv. Skupno jih je tovarno zadelo 36.

Izjave prič pravijo, da se je delovni del objekta spremenil v prah, kar vse kaže na to, da je »Orešnik« s hiperzvočno hitrostjo udaril v delavnice, ki so večinoma pod zemljo, in jih preprosto zbrisal.

Ni bilo posebne potrebe po eksplozijah, slišalo se je le nekaj podobnega potresu.

»Pravzaprav so Rusi postavili Damoklejev meč nad glavo Zelenskega, ki deluje iz podzemnega bunkerja,« pravi Bryen.

In dodaja, da vse to nakazuje, da je bil »Južmaš« izbran kot tarča, da bi opozoril tako Ukrajince kot NATO, saj ta raketa lahko uniči vsa oporišča zahodnega vojaškega pakta, poveljniške centre in raketne lokacije.

Druga pomembna značilnost ruskega udarca je bila natančnost.

Pravzaprav se analitik sprašuje, »kako Rusi dosegajo tako natančnost« – kako locirajo in vodijo rakete.

Poleg tega ima zračna obramba trenutne generacije malo možnosti, da bi zadela hiperzvočno drsno vozilo, tudi z naprednim opozorilom ameriških satelitov, ki lahko zaznajo izstrelitev.

Radarji Patriot verjetno ne morejo slediti hiperzvočnemu drsnemu vozilu. Bojne glave in raketa se namreč gibljejo v plazmi, ki absorbira radarske odboje.

Poleg tega je vgrajeni radar na prestreznih raketah lahko prepočasen za sledenje hiperzvočnemu vozilu.

Samo Aegis bi lahko imel nekaj možnosti, a le, da morda zazna »Orešnik«, ne pa, da ga tudi zruši.

»Rusi so razvili udarno orožje, ki uporablja kinetiko za uničenje visoko zaščitenih objektov pod zemljo in nad zemljo.

Trenutno ni učinkovitega protiukrepa za 'Orešnik' ali druge podobne sisteme, ki uporabljajo hiperzvočna drsna vozila,« je Bryen potrdil beside ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je izjavil, da »ni obrambe« pred raketami »Orešnik«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek