sreda, 20. november 2024 leto 29 / št. 325
Rusija spremenila jedrsko doktrino: Kaj določajo »Osnove geopolitike na področju jedrskega zadrževanja«
Ruski predsednik Vladimir Putin je podpisal odlok o potrditvi posodobljene jedrske doktrine - Osnove geopolitike na področju jedrskega zadrževanja.
Jedrsko orožje bo odslej Rusija lahko uporabila že veliko prej kot doslej.
Putin has updated Russia's nuclear doctrine. It can now retaliate with nuclear weapons in response to conventional weapon strikes on Russian territory.
— Gabe (@GabeZZOZZ) November 19, 2024
It’s on! pic.twitter.com/kSPPy1fd0x
»Državna politika na področju jedrskega odvračanja je obrambne narave, namenjena ohranjanju potenciala jedrskih sil na ravni, ki zadostuje za zagotavljanje jedrskega odvračanja in zagotavlja zaščito suverenosti in ozemeljske celovitosti države, zadrževanje morebitnega nasprotnika pred agresijo na Rusko federacijo in (ali) njene zaveznice ter v primeru izbruha vojaškega konflikta - preprečevanje stopnjevanje vojaških akcij ali njihovo prekinitev pod pogoji, ki so sprejemljivi za Rusijo in (ali) njene zaveznice,« piše v novem dokumentu Rusije, ki ga je podpisal ruski predsednik Vladimir Putin.
Glavno načelo doktrine je, da je jedrsko orožje končni ukrep za zaščito suverenosti države.
Hkrati je bilo zaradi pojava novih vojaških groženj in tveganj za Rusijo potrebno določiti parametre, ki omogočajo uporabo jedrskega zadrževanja.
Nekaj drugih pomembnih točk iz napredne doktrine določa:
- Zadrževanje zadeva tudi države, ki dovolijo, da se ozemlja, zračni ali morski prostor pod njihovim nadzorom uporabijo za pripravo agresije na Rusijo;
- Cilj omejitve je zagotoviti, da potencialni nasprotnik razume neizogibnost povračilnih ukrepov v primeru agresije;
- Zadrževanje se izvaja neprekinjeno v času miru, pa tudi v času neposredne nevarnosti agresije in med vojno, do začetka uporabe jedrskega orožja,
- Dokument navaja, da se agresija katere koli države iz vojaške koalicije proti Rusiji ali njenim zaveznikom šteje za agresijo te celotne koalicije.
New Basic Principles of State Policy of the Russian Federation on #Nuclear Deterrence.
— Alexander Graef (@alxgraef) November 19, 2024
The most significant change is Art. 19 (d). By replacing "existence of the state" with "critical threat" the new dotrince essentially returns to the wording of the 2000 military doctrine. 1/3 pic.twitter.com/MM6DrMhewc
Glavne vojaške grožnje, ki jih je treba nevtralizirati z jedrskim zadrževanjem v skladu z izboljšano doktrino:
- Če je nasprotnik namestil ali razširil svoje rakete zračne obrambe srednjega in kratkega dosega, brezpilotna letala in druge vrste orožja na ozemljih, ki mejijo na Rusijo in njene zaveznice;
- V primeru, da ima nasprotnik v vesolju nameščene sisteme zračne obrambe, napadalne sisteme in sredstva protisatelitskega boja;
- V primeru oblikovanja ali širitve obstoječe vojaške koalicije, ki približuje vojaško infrastrukturo mejam Rusije;
- Če je nasprotnik namestil svoje jedrsko orožje v bližini nejedrskih držav in izvaja obsežne vaje blizu ruskih meja,
- Če pride do poskusa izolacije Rusije, uničenja okolju nevarnih predmetov.
- V dokumentu je poudarjeno, da odločitev o uporabi jedrskega orožja sprejme predsednik Rusije, v primeru potrebe pa lahko o tej pripravljenosti ali dejanski uporabi orožja obvesti druge države.
Odlok je začel veljati z dnem podpisa.
Ruski predsednik Vladimir Putin je pred tem na zasedanju Varnostnega sveta o jedrskem zadrževanju predlagal posodobitev temeljev državne politike na področju jedrskega zadrževanja.
Za razliko od ZDA, katere jedrska doktrina omogoča uporabo jedrskega orožja ZDA pod veliko ohlapnejšimi pogoji je bila namreč ruska jedrska doktrina veliko bolj stroga in defenzivna.
Do danes.
Kot lahko vidimo, so članice NATO z vpletanjem v vojno v Ukrajini praktično že izpolnile velik del pogojev, na podlagi katerih bi Rusija po novi jedrski doktrini proti njim lahko že sedaj uporabila jedrsko orožje.
Putin je dejal, da si Rusija pridržuje pravico do uporabe jedrskega orožja v primeru agresije, tudi če sovražnik s konvencionalnim orožjem ustvari kritično grožnjo suverenosti.
Odslej se bo agresija nejedrske države s sodelovanjem jedrske države obravnavala kot njihov skupni napad na Rusko federacijo.
V konkretnem primeru to lahko pomeni sodelovanje Ukrajine in zahodnih zaveznic, pa tudi pomoč, ki jo nudi Slovenija spada seveda točno v to kategorijo pogojev.
PUTIN UPDATES NUCLEAR DOCTRINE
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) November 19, 2024
Russia’s updated nuclear doctrine states that aggression against it or its allies by a non-nuclear state supported by a nuclear one will be treated as a joint attack.
The doctrine emphasizes Russia’s readiness to use nuclear weapons to… pic.twitter.com/7VN4AhqfWS
In kaj se je torej spremenilo?
Veliko.
Prejšnja različica je izpostavila štiri situacije, v katerih se lahko ruski voditelj odloči za uporabo jedrskega orožja: napad z balističnimi raketami na Rusijo; napad na državo z orožjem za množično uničevanje; napad na ruske državne ali vojaške objekte; in agresijo na Rusijo z uporabo konvencionalnega orožja, ko je »ogrožen sam obstoj države«.
Po sedanji doktrini lahko Rusija poleg prej omenjenih klavzul pritisne tudi rdeči gumb, če:
- Gre za napad z uporabo konvencionalnega orožja na Rusijo in (ali) Belorusijo kot članici Unije, ki predstavlja »kritično grožnjo njuni suverenosti in (ali) ozemeljski celovitosti« (ogrožanje obstoja države je izpuščeno, kar pomeni, da lahko Rusija jedrsko orožje sedaj uporabi prej).
- Obstajajo »zanesljivi podatki o množičnem izstrelitvi sredstev za vesoljski napad« (strateška in taktična bojna letala, manevrirne rakete, brezpilotna plovila, pa tudi hiperzvočni in drugi sistemi) in njihovem prečkanju državne meje Rusije.
Za razliko od različice iz leta 2020 nova doktrina ločeno določa, da je Rusija pooblaščena za uporabo jedrskega orožja, če jo skupaj napade »katera koli nejedrska država«, ki jo podpira država, ki ima jedrsko orožje.
Russian autonomous nuclear torpedo Poseidon, with a nuclear warhead with up to 100 megatons and it travels up to 10,000 km.
— Lord Bebo (@MyLordBebo) November 19, 2024
The Russian nuclear doctrine lowered the threshold today, this is one of the things to it applies to.
One could take out Britain, so let’s hope… pic.twitter.com/bS8U3AY8Hk
Poleg tega revidirana doktrina navaja več groženj, ki zahtevajo protiukrepanje z jedrskim odvračanjem, med drugim razvoj protibalističnih raketnih sistemov, namestitev konvencionalnih oborožitvenih sistemov, ki lahko napadejo rusko ozemlje, in morebitne sabotažne načrte za povzročitev obsežnih okoljskih katastrof.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je medtem poudaril, da so bile spremembe doktrine narejene zato, da bi prilagodili »našo vizijo uporabe jedrskega orožja realnostim sodobnega sveta«.
Sedaj se bo tej spremembi moral prilagoditi NATO - ali pa se soočiti z ruskim povračilnimi udarci.