REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nelagodje na Zahodu: Rusija bo leta 2025 proizvedla 30 odstotkov več granat kot vse države EU skupaj!

Nelagodje na Zahodu: Rusija bo leta 2025 proizvedla 30 odstotkov več granat kot vse države EU skupaj!Vir: Posnetek zaslona, X

Konflikt v Ukrajini je pokazal, kako nepripravljena je evropska obrambna industrija, da se odzove na povečano povpraševanje, medtem ko vodja ukrajinskega zunanjega ministrstva že neštetokrat poziva EU, naj »uvede sankcije proti ruski 'floti v senci' prek katere Moskva dobavlja plin in nafto, da bi financirala vojno«.

Obrambni proračuni članic Evropske unije bodo leta 2024 dosegli približno 350 milijard evrov.

Stalno strukturno sodelovanje na področju obrambe je napredovalo, evropska industrija pa dela prve korake k povečanju proizvodnih zmogljivosti.

Obrambni stroški evropskih članic Nata so leta 2024 skoraj za 50 odstotkov višji kot leta 2014, ko je Rusija priključila Krim.

Pomoč ukrajinski vojski s strani EU je ocenjena na 43,5 milijarde evrov.

»Obrambni stroški evropskih članic Nata so leta 2024 skoraj za 50 odstotkov višji kot leta 2014, ko je Rusija priključila Krim,« je pokazala študija Mednarodnega inštituta za strateške študije (IISS), zahodnega mislišča (think-tanka) s sedežem v Londonu.

Proizvodnja se je od leta 2022 močno povečala, saj se proizvajalci orožja odzivajo na potrebe Ukrajine.

»Na primer, Rheinmetallova letna svetovna proizvodnja streliva 155 mm se je povečala za desetkrat na 700.000 je zapisano v študiji.

Vir: Posnetek zaslona, X

Evropska obrambna industrija pa napreduje počasi, soočena z desetletji premajhnih vlaganj, razdrobljenosti, pomanjkanjem proizvodnih zmogljivosti, težavami pri dobavi kritičnih surovin in polprevodnikov (tudi tistih iz ZDA, Izraela ali Južne Koreje).

Evropski arzenal je bil »močno izčrpan zaradi političnih odločitev, sprejetih po hladni vojni in v desetletjih, ki so sledila. V tem procesu se je evropska obrambna industrija skrčila.

Evropski arzenal je bil »močno izčrpan zaradi političnih odločitev, sprejetih po hladni vojni in v desetletjih, ki so sledila. V tem procesu se je evropska obrambna industrija skrčila,« trdi študija IISS.

Evropske oborožene sile ostajajo »v različni meri odvisne od Združenih držav na vseh vojaških področjih,« pravi poročilo.

Dokument identificira več vidikov, ki, čeprav niso neposredno povezani s temo, predstavljajo velike ranljivosti za evropske države.

To je povezano z odvisnostjo Evrope od ključnih virov, kot so redke kovine, iz Kitajske in Rusije, pa tudi z zaščito kritične infrastrukture in težavami pri zaposlovanju kvalificiranega osebja.

Prihodnje leto bo industrijska zmogljivost Ruske federacije omogočila proizvodnjo 30 odstotkov več topniških granat kot vse države EU skupaj.

Vir: Posnetek zaslona, X

To je izjavil ukrajinski zunanji minister Andrij Sibiga na skupni novinarski konferenci z visokim predstavnikom EU Josepom Borrellom v Kijevu.

»Po ukrajinskih informacijah, na podlagi podatkov, ki jih imamo na razpolago, bo prihodnje leto, če ne bo ustreznega odziva ali preventive, Rusija lahko proizvedla 30 odstotkov več topniških granat kot vse države Evropske unije skupaj,« je poudaril uradnik.

Vodja zunanjega ministrstva je dejal, »da je treba zdaj o tem strateško razmišljati in strateško preprečiti«.

»Najprej mislim na tako imenovano floto v senci, ki Rusiji pomaga nadaljevati trgovino z energijo in nafto, tudi zdaj, mimo sankcij. Zato je zelo pomembno, da je nadaljnja krepitev sankcijske politike Evropske unije, naših zaveznic, usmerjena tudi v ta vidik,« je dejal Sibiga.

Po ukrajinskih informacijah, bo prihodnje leto, če ne bo ustreznega odziva ali preventive, Rusija lahko proizvedla 30 odstotkov več topniških granat kot vse države Evropske unije skupaj.

Dodal je, da je treba povečati pritisk na Rusko federacijo.

»Skupaj moramo sodelovati pri novem, petnajstem paketu sankcij in okrepiti sankcije proti državam, ki podpirajo vojno Rusije proti Ukrajini,« je dodal Sibiga.

Visoki predstavnik EU Josep Borrell (ki se poslavlja s funkcije) je izrazil tudi svoj pogled glede novega, (kdo bi vedel katerega po vrsti že) paketa sankcij proti Rusiji.

»Moramo sprejeti represivne ukrepe proti izogibanju tem sankcijam, saj Rusija ne more proizvajati brez tujih delov, čipov in drugih komponent.

Zato moramo uporabiti sankcije, da izoliramo rusko industrijsko zmogljivost od komponent, ki jih mora uvažati iz preostalega sveta,« je dejal Borrell.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek