REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Jastreb izgubil živce: Mož razvpite Victorie Nuland po odločitvi Bezosa o nepodpori Kamale Harris zapustil Washington Post

Jastreb izgubil živce: Mož razvpite Victorie Nuland po odločitvi Bezosa o nepodpori Kamale Harris zapustil Washington PostZakonca iz pekla: Victoria Nuland in Robert Kagan. Vir: X, posnetek zaslona

Urednik »Washington Posta« (WP ali WaPo) Robert Kagan je protestno odstopil, potem ko se je časopis v lasti Amazonovega magnata Jeffa Bezosa odločil, da se prvič po letu 1988 odreče podpori predsedniškemu kandidatu.

V konkretnem primeru - kandidatki, Kamali Harris.

Kagan je eden od najbolj znanih »neokonov«, neokonservativcev, ki v veliki meri določajo smeri ameriške zunanje politike.

Dosledno je zagovarjal ameriško politiko sile in intervencij v številnih državah po letu 1991.

Ob tem pa je tudi mož razvpite Victorie (»Fuck the EU«) Nuland, nekdanje visoke uradnice zunanjega ministrstva ZDA.

Nulandovo danes zaposluje NED (National Endowment for Democracy), organizacija, ki velja za podaljšek Cie in osrednjega igralca v zahodni industriji cenzure.

Spomnimo, Nulandova je bila neposredno vpletena v državni udar v Ukrajini leta 2014, ki so ga podprle ZDA.

Kagan je ob pomoči soproge narekoval tudi številne druge nezakonite intervencije Washingtona po vsem svetu.

Robert Kagan, ki se tudi sam opisuje kot neokonservativec, se je od zunanjepolitičnega svetovalca republikanskega predsedniškega kandidata Johna McCaina leta 2008, leta 2016 prelevil v podpornika demokratov in Hillary Clinton.

Prav demokrati so namreč, za razliko od republikancev, postali bolj vojnam in nasilju naklonjena stranka v ZDA – vse v imenu demokracije, človekovih pravic in visokih etičnih načel.

Robert Kagan, eden od največjih neokonserevativcev, ki iz ozadja vleče nitke ameriške zunanje politike je besen, ker časopis ni podprl Kamale Harris za predsednico ZDA.

Kagan je za NPR in Fox News že potrdil, da zapušča Post, ker časopis ni hotel podpreti podpredsednice Kamale Harris, predsedniške kandidatke demokratov v njeni tekmi proti republikanskemu kandidatu in nekdanjemu ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu.

Po poročanju NPR je bilo besedilo podpore Harrisovi pripravljeno v začetku tega meseca, a ga je vodstvo časopisa po pregledu Jeffa Bezosa, ki je lastnik Posta od leta 2013, razveljavilo.

V svojem odgovoru je uredništvo poudarilo, da je »šokirano« nad potezo Bezosa.

»Washington Post« se je nato znašel pod valom kritik zaradi Bezosove odločitve.

Susan Rice, nekdanja višja svetovalka tedanjega ameriškega predsednika Baracka Obame, je potezo obsodila kot »najbolj hinavsko, kokošjo potezo publikacije, ki naj bi od ljudi na oblasti terjala odgovornost.«

Vir: Posnetek zaslona, X

»To je strahopetnost, trenutek teme, ki bo pustil demokracijo kot žrtev,« je v izjavi za NPR dejal Marty Baron, izvršni urednik Posta v času Trumpovega predsedovanja, in označil, da je nepotrditev Harrisove »moteče poglavje brezhrbtenčnosti v ustanovi, ki slovi po pogumu.«

Pod Baronom je Post prejel več Pulitzerjevih nagrad za zgodbe o teoriji zarote »Russiagate« in obtoževanju Trumpa za izgrede, povezane z volitvami leta 2021 na ameriškem Kapitolu, ki so se nato izkazale za popolnoma lažne.

Kagan je trdil, da bi bil Trump nevaren diktator, in je odhajajočemu predsedniku ZDA Joeju Bidnu svetoval, naj spoštuje, ljubi in se uči od »Bloba«, kot se imenuje washingtonski establišment.

Znan je tudi po tem, da je bil soavtor manifesta iz leta 1996 »Proti neoreaganovski zunanji politiki«, torej je zagovarjal, da ZDA postanejo »dobronamerna globalna hegemonija«.

Tudi soavtor spornega manifesta, neokonservativni kolega Bill Kristol, se je leta 2016 pridružil demokratom in postal odkrit Trumpov kritik.

Poteza »Washington Posta« je prišla le nekaj dni po tem, ko je Los Angeles Times prav tako objavil, da ne bo podprl Harrisove, potem ko je 16 let prej vedno podpiral demokrate.

Vse to posredno potrjuje dejstvo, na katerega opozarjajo številni analitiki -, da je tabor Harrisove bolj naklonjen vojnam in interevencijam kot Trumpov tabor, kljub nespornim Trumpovim napakam.

A ko gre za vojne in intervencije po svetu, so s strani fanatičnih neokonov podprti demokrati v ZDA veliko nevarnejši od republikancev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek