REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriška »spirala smrti«: Kako za več denarja dobiti manj vojaške opreme

Ameriška »spirala smrti«: Kako za več denarja dobiti manj vojaške opremeAmeriški voditelji morajo spremeniti sisteme javnih naročil v vojaško-obrambnem kompleksu, opozarja Dan Grazier. Vir: Posnetek zaslona, X

Temeljna resnica v Washingtonu je, da skoraj vsak nov oborožitveni sistem na koncu stane bistveno več kot tisti, ki ga nadomešča, je v avtorskem besedilu za Responsible Statecraft ocenil Dan Grazier, nekdanji stotnik marincev, ki je služil v Iraku in Afganistanu.

Ko se cena orožja povečuje, dodaja, se število proizvedenih sistemov zmanjšuje. ZDA imajo le 21 bombnikov B-2, 187 lovcev F-22 (namesto 750) in tri rušilce razreda Zumwalt namesto 32.

»Ta fenomen vodi do tako imenovane obrambne spirale smrti, ko cena na enoto novega orožja preseže obrambni proračun,« poudarja Grazier.

John Boyd in Gibanje za reformo vojske v zadnjih letih hladne vojne, kot spominja, sta že pred 50 leti opozarjala na slabo stanje vojaško-industrijskega kongresnega kompleksa v ZDA.

»Ta majhna skupina insajderjev iz Pentagona je na lastne oči videla, kako politična ekonomija, ki so jo ustvarile finančne in politične povezave med vojaško elito, obrambno industrijo in vladajočim razredom družbe, zapravlja dragocene vire in proizvaja vrsto orožja s kardinalnimi napakami,« poudarja Grazier.

Dodaja, da je predsednik Eisenhower leta 1961 »elegantno« artikuliral nevarnosti vojaško-industrijskega kongresnega kompleksa, nekaj let preden so polkovnik Boyd in njegovi prijatelji začeli svoje delo.

Vendar pa o teh nevarnostih ni govoril, dokler je mogel nekaj narediti glede tega.

»'Spirala smrti' je ena glavnih patologij Pentagona.

Ameriško ljudstvo namenja vse več sredstev za svojo obrambo, medtem ko v zameno dobiva vse manj,« opozarja Grazier.

Vse skupaj ponazori tudi s številkami: letalske sile so leta 1975 imele 10.387 letal, danes pa 5288, mornarica je imela istega leta 559 aktivnih ladij, danes pa le še 296.

Osnovni proračun Pentagona pa je danes kljub temu večji za več kot 60 odstotkov kot v letu 1975, ko se upošteva inflacija.

Ameriško ljudstvo, zaključuje ta strokovnjak, preprosto več troši in v zameno za obrambne dolarje pa prejema veliko manj.

»Brez nadzora je neizogibna posledica spirale smrti - enostranska razorožitev.

Norman Augustine, nekdanji uradnik obrambnega ministrstva ZDA in izvršni direktor Lockheed Martina, je leta 1983 s pridihom satire napovedal, da bo do leta 2054 celoten proračun za obrambo dovolj za nakup le enega letala.

To letalo si bodo morale deliti zračne sile in mornarica tri dni in pol na teden, razen v prestopnem letu, ko bo marincem na voljo še en dan,« navaja Grazier.

Njegov predlog je, naj ameriški voditelji opustijo običajno prakso obrambnih naročil.

»Vodje služb bi morali opustiti prakso iskanja tehnološko najnaprednejšega možnega orožja.

Namesto da bi vsakemu letalu, ladji in kopenskemu vozilu poskušali dodati vse zamislive naprave, bi morala vojska poenostaviti zasnovo.

Kakovostno orožje je tisto, ki je dovolj zmogljivo, da doseže zastavljeno nalogo,« sklene strokovnjak ob ugotovitvi, da je edini pravi izziv »najti prave voditelje«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek