ponedeljek, 25. november 2024 leto 29 / št. 330
Ponižani Stoltenberg: Koliko držav je napadla Kitajska? (VIDEO)
Nekdanji generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je med intervjujem za norveško televizijo NRK ostal zmeden in ponižan.
Novinar Yama Wolasmal je nekdanjega vodjo Nata povabil v svojo televizijsko oddajo in ga vprašal, zakaj je Severnoatlantska zveza pod njegovo taktirko za glavno grožnjo razglasila Kitajsko.
Here is whole interview. II Jens Stoltenberg grilled by journalist on Norwegian television https://t.co/K6fTNsb2mt
— Trdosrcnez (@Trdosrcnez) October 19, 2024
Novinar afganistanskega porekla Wolasmal je Stoltenberga vprašal, v koliko državah je Kitajska v zadnjih 40 letih vojaško posredovala, kar je nekdanjega šefa Nata totalno zmedlo.
Norvežan je sprva okleval, nato pa se je odgovoru skušal izmikati. Toda, ker je novinar vztrajno čakal na odgovor, je Stoltenberg prekinil neprijetno tišino z besedami, da je bila Kitajska v spopadu z Vietnamom.
Nato je novinar opomnil Stoltenberga na časovni okvir njegovega vprašanja: zadnjih 40 let.
Stoltenberg accused China of inciting war in Europe
— Dagny Taggart (@DagnyTaggart963) July 1, 2024
“China is instigating the biggest conflict in Europe since World War II”
So it is Chinas fault that the western neocons and ilks like yourself created dangerous situation around the world?! pic.twitter.com/B3DAizwkgu
»To (spopad z Vietnamom) je bilo pred več kot 40 leti. Torej je odgovor (na vprašanje): nič!«, je Stoltenberga naposled popravil voditelj.
Nekdanji generalni sekretar Nata Stoltenberg tako ni znal odgovoriti na zelo preprosto novinarsko vprašanje: zakaj Zahod Kitajsko smatra za grožnjo, če v zadnjih 40 letih ni izvedla niti enega vojaškega posega?
Stoltenberg ni dal jasnega odgovora in je bil videti precej neumno.
NATO warmonger.
— Richard (@ricwe123) January 29, 2023
"I firmly believe that we need to strengthen the partnership between Korea and NATO, because security is becoming more interconnected"
"We need to confront these global threats and challenges, including those emanating from China"
- Jens Stoltenberg pic.twitter.com/gmcqVyl9l7
Naslednje vprašanje se je nanašalo na število kitajskih vojaških oporišč v tujini.
The USA is worried about China expansionist goals whilst surrounding them with their military bases and controlling sea trade routes pic.twitter.com/UoolFpIF4Q
— High IQ Posts (@HighIQPosts) October 20, 2024
»Več jih je,« se je zmrdoval nekdanji generalni sekretar Nata.
»Samo eno, v Džibutiju,« ga je znova poučil novinar.
Here's a snapshot of how many bases the US vs China have in other countries' territory.
— Jason Smith - 上官杰文 (@ShangguanJiewen) October 18, 2024
One is a global imperial threat to international norms and notions of sovereignty, the other is China.#China #USA #Empire pic.twitter.com/R0jxheeIzM
In dodal: »Po drugi strani pa so ZDA v istem obdobju (zadnjih 40 let) napadle kar 13 držav.«
»In imajo 750 vojaških oporišč v vsaj 80 državah, od katerih jih je veliko tik pred vrati Kitajske,« je poudaril norveški novinar afganistanskih korenin.
How China Threatened the NATO? Norwegian Journalist Questioned Jens Stoltenberg https://t.co/2H1UWDOrlA
— Mai K H Zimbleman . Artist (@zimbleman_mai) October 20, 2024
Yama Wolasmal se je namreč rodil 28. novembra leta 1982 v Kabulu. Njegova družina je pred vojno pobegnila najprej v Pakistan, ko je bil star tri mesece, nekaj let kasneje pa so se kot begunci priselili na Norveško.
Odraščal je v soseskah Grünerløkka in Bjørndal v Oslu.
Zadnja leta je delal kot dopisnik norveške nacionalne televizije Norwegian Broadcasting/Norsk rikskringkasting (NRK) z Bližnjega vzhoda s sedežem v Bejrutu.
Kampanje har kåret NRKs utenrikskorrespondent Yama Wolasmal til «Årets medienavn» for innsatsen med å formidle sterke historier fra Midtøsten.
— Knut Hov (@Knuthov) December 22, 2023
Velfortjent. Gratulerer pic.twitter.com/eP5vO5SJJo
Wolasmala so konec lanskega leta razglasili za »medijsko ime leta« zaradi njegovih prizadevanj pri posredovanju močnih zgodb z Bližnjega vzhoda.
Pred meseci je intervjuval tudi izraelskega tiskovnega predstavnika Davida Mencerja.
Ob ogledu tega intrevjuja je novinarka Samira Mohyeddin zapisala: »To bi morali učiti na vseh novinarskih šolah. Lani sem govorila na Norveškem inštitutu za novinarstvo @Pressenshus v Oslu in so bili tako navdušeni nad njegovo vztrajnostjo. Novinar v tem intervjuju, Yama Wolasmal, je tako neverjetno miren in ga nič ne odvrne od tega, kar sprašuje.«
The journalist in this interview, Yama Wolasmal, is so incredibly calm, and he doesn't get deflected from what he's asking. Worth watching. https://t.co/Vh4O7g0H7F
— Sara Afshar (@SaraAfshar) April 29, 2024
Stoltenberg, sicer nekdanji norveški premier, je bil 10 let generalni sekretar Nata.
Netherlands… Mark Rutte has been forced to resign as his party no longer has control and they can not rein in immigration. Rutte was trying to seize over 3000 farms to free land for immigrants. He will resign as the most corrupt, unpopular leader in Dutch history…
— Pelham (@Resist_05) July 7, 2023
RESIST… pic.twitter.com/Ba68EmMBmK
Kmalu je Stoltenberga na tem mestu zamenjal na Nizozemskem osovraženi nekdanji nizozemski premier Mark Rutte.