REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Macron: Našega prejšnjega modela je konec, EU lahko umre

Macron: Našega prejšnjega modela je konec, EU lahko umreVeselo: Evropska unija zaostaja za Washingtonom in Pekingom na področju gospodarske proizvodnje in investicij, zavira pa jo nepotrebna regulacija in nezadostna vlaganja, je opozoril francoski predsednik. Vir: Posnetek zaslona, X

Gospodarstvo Evropske unije mora postati bolj konkurenčno Združenim državam in Kitajski, sicer »lahko umre«, je na dogodku Global Dialogue v Berlinu dejal francoski predsednik Emmanuel Macron.

Kot je dejal, 27-članska unija zaostaja za Washingtonom in Pekingom, ki sta v gospodarski proizvodnji in investicijah prehitela EU.

Opozoril je, da je Evropska unija v zelo negotovem položaju in bi se lahko soočila s težavami, če ji ne bo uspelo poglobiti enotnega trga in rešiti »razdrobljenosti«.

»EU lahko umre, smo na pragu zelo pomembnega trenutka,« je dejal francoski predsednik.

»Našega prejšnjega modela je konec - preveč reguliramo in premalo vlagamo.

V naslednjih dveh do treh letih, če bomo sledili naši klasični agendi, bomo izginili s trga,« je opozoril Macron.

Države članice je pozval, naj izvajajo pritisk za vzpostavitev bolj enakih pravil v svetovni trgovini.

Bruselj pa je pozval, naj dokonča svoj paket finančnih pravil za bančno unijo, poroča Bloomberg.

Nekdanji prvi mož Evropske centralne banke Mario Draghi je v poročilu, pripravljenem za Evropsko komisijo, ki je bilo objavljeno v začetku letošnjega poletja, opozoril, da se blok danes sooča s temeljnimi težavami, kot sta pomanjkanje virov in velika odvisnost od tujih uvoznikov ter da bi lahko zaradi gospodarskih težav EU prenehala obstajati.

Cene plina so štiri- do petkrat višje kot v ZDA, od koder EU od zaostrovanja odnosov z Rusijo uvozi večino tega energenta, elektrika pa je dražja tudi do dvakrat ali trikrat.

Ko je poudaril, da je položaj »zaskrbljujoč«, je Draghi opozoril, da je blok 27-držav ignoriral dejstvo, da je gospodarska rast v EU dolgo časa stagnirala, in dodal, da »zdaj tega ne moremo več ignorirati«.

Kot odgovor na to situacijo je Draghi predlagal večje zadolževanje, večja vlaganja v zasebni sektor, poenostavitev birokratskih postopkov in reformo energetskega trga.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek