ponedeljek, 25. november 2024 leto 29 / št. 330
Ukrajinizacija teče prepočasi: Ukrajinska poslanka zahteva kaznovanje otrok, ki doma govorijo rusko
Ukrajinska poslanka je predlagala nov zakon, ki šolarjem preprečuje, da bi se med seboj pogovarjali v katerem koli jeziku razen v ukrajinščini, tudi izven učilnice.
Natalija Pipa trdi, da obvezna uporaba uradnega jezika pri pouku ne zadostuje za zagotovitev njegove prevlade.
La deputata del parlamento ucraino Natalia Pipa ha presentato alla Rada (parlamento ucraino) un progetto di legge che vieta di parlare russo nelle scuole ucraine. Lei ha spiegato, che sua figlia è l'unica che parla ucraino a scuola, quindi la deputata costringerà gli altri! pic.twitter.com/dD3AelXfEV
— Antonio (@desmanto71) October 2, 2024
Velik delež ukrajinskih državljanov sicer govori ali razume rusko in ukrajinsko, zlasti na vzhodu države.
Vendar so nove oblasti od državnega udara leta 2014 odpravile ruščino kot uradni regionalni jezik in sprejele politike za njeno zatiranje.
Po mnenju vlade v Kijevu ruski jezik predstavlja grožnjo nacionalni enotnosti in varnosti.
Rusija je te korake večkrat označila za diskriminacijo.
Children in Ukraine are taught about military equipment from childhood, and with such a name “Tanchik Stepanchik”
— Leandro Romão (@leandroOnX) September 27, 2024
For those who don’t speak Russian, the word “Tanchik Stepanchik” is diminutive for Stepan Tank, reference to Stepan Bandera. pic.twitter.com/MjSVTNsmfo
Ko je Pipa v objavi na Facebooku pojasnil potrebo po zaostritvi zakonodaje, je navedla pritožbe staršev, ki so nezadovoljni, »da so njihovi otroci v šolah in vrtcih izpostavljeni ruščini«, saj se večina njihovih vrstnikov med seboj sporazumeva v tem jeziku.
»Pojasnila je, da je njena hči edina, ki v šoli govori ukrajinsko, zato bo poslanka zdaj izsilila druge!«, se glasi eden od komentarjev na omrežju X glede nove zakonodaje.
Rada MP Natalia Pipa, from Ukrainian Galician Party. is registering a bill on the mandatory use of only the Ukrainian language in schools, MP Maksim Buzhansky informed.
— Vatnik Lobo (@LordDracula91) September 30, 2024
According to the Buzhansky, the bill will force all students and teachers to use Ukrainian language even… pic.twitter.com/miaN6vUNBF
»Leta 2021 smo vse šole zavezali k zagotavljanju izobraževalnih storitev v ukrajinskem jeziku, vendar je težava v tem, da po koncu pouka otroci in učitelji preidejo na ruščino,« je dejala poslanka.
Navedla je tudi nedavne raziskave, ki kažejo, da le 41 odstotkov šolarjev v državi v neformalnem okolju uporablja samo uradni - ukrajinski jezik.
Po besedah Pipe bi se starši morali potruditi, da z otroki doma govorijo samo ukrajinsko.
»Tega nenapisanega pravila v glavah učiteljev, učencev in staršev se moramo znebiti: zvonec zazvoni – in že lahko [govoriš] kateri koli jezik,« je dejala poslanka.
Raziskava, ki jo je v šolskem letu 2023/2024 izvedla državna služba za kakovost izobraževanja, je pokazala, da je prišlo do padca uporabe ukrajinskega jezika med šolarji, starši in učitelji.
Približno v istem času je komisar za zaščito državnega jezika Taras Kremin opozoril, da številni ukrajinski otroci ne poznajo dovolj dobro svojega uradnega državnega jezika, ker v vsakdanjem življenju še vedno uporabljajo ruščino.
The Commissioner for the Protection of the State Language, Taras Kremin, will prohibit Ukrainians from choosing which language they wish to speak after noticing an increase in the use of Russian, possibly due to the displacement of Russian-speaking Ukrainians from conflict zones.
— AnonTroyanoVirus303. Anonymous Kamikaze (@AnonTroyano303) September 10, 2024
Leta 2019 je nacionalni parlament sprejel zakon, ki zahteva, da se ukrajinščina uporablja izključno v skoraj vseh vidikih javnega življenja, vključno z izobraževanjem, zabavo, politiko, poslovanjem in storitveno industrijo.
Rusko zunanje ministrstvo je zakonodajo takrat komentiralo kot »prisilno in popolno« ukrajinizacijo.
To naj bi bil eden od razlogov, zakaj so se rusko govoreči prebivalci, ki živijo v Donecku in Lugansku ter na Krimu, po državnem udaru v Kijevu leta 2014 odcepili od Ukrajine.
"Gold" and "silver" medals in schools in Kyiv and Ukraine may disappear - the Verkhovna Rada Committee on Education recommended to abolish them.
— BLYSKAVKA (@blyskavka_ua) September 11, 2024
MP Natalia Pipa also writes that their abolition will help save state budget funds.
Follow @blyskavka_ua pic.twitter.com/7AXFbjFCQm
Predlogi, kot je ta, ki ga je podala poslanka Pipa jim dokazujejo, da so storili prav, ko so se izborili za življenje izven takšne Ukrajine, ki s svojim odnosom do jezikov manjšin krši mednarodne konvencije in še vedno diskriminira - predvsem Ruse.
Evropska unija, skupaj s Slovenijo to nasilno politiko Ukrajine diplomatsko in materialno, ali pa kar s svojim molkom - podpira.