REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriška ekipa »tjulnjev«, ki so ubili Bin Ladna, vadi obrambo Tajvana pred Kitajsko

Ameriška ekipa »tjulnjev«, ki so ubili Bin Ladna, vadi obrambo Tajvana pred KitajskoElitna ekipa specialnih sil mornarice ZDA, ki je zadolžena za nekatere najobčutljivejše in najtežje vojaške misije, že več kot eno leto načrtuje in se uri za morebitno tajvansko vojno. Vir: Posnetek zaslona, X

Ekipa šestih posebnih enot ameriških mornariških »tjulnjev« (Navy Seals), komandosov, ki so leta 2011 ubili Osamo bin Ladna, se usposablja za misijo pomoči Tajvanu, če ga bo napadla Kitajska, so razkrili viri, seznanjeni s pripravami.

Elitna ekipa specialnih sil mornarice ZDA, ki je zadolžena za nekatere najobčutljivejše in najtežje vojaške misije, načrtuje in se uri za morebitno tajvansko vojno že več kot eno leto v Dam Necku, svojem sedežu v ​​Virginia Beachu, približno 150 milj (250 kilometrov) jugovzhodno od Washingtona, poroča Financial Times (FT).

Tajno usposabljanje kaže, da se ZDA vse bolj osredotočajo na odvračanje Kitajske od napada na Tajvan, hkrati pa krepijo priprave na tak dogodek.

Priprave so se okrepile, odkar je takratni indo-pacifiški poveljnik ZDA Phil Davidson leta 2021 opozoril, da bi lahko Kitajska v naslednjih šestih letih napadla Tajvan.

Medtem ko ameriški uradniki poudarjajo, da vojna s Kitajsko ni »ne neizbežna ne neizogibna«, je ameriška vojska okrepila priprave na nepredvidljive razmere, saj se kitajska ljudska osvobodilna vojska (PLA) hitro modernizira, da bi izpolnila ukaz predsednika Ši Džinpinga, da lahko do leta 2027 s silo zavzame Tajvan, navaja časnik.

Ekipa šestih »tjulnjev« je poleg znamenitih vojaških »Delta Force« najelitnejša v ameriški vojski. Poroča Združenemu poveljstvu za specialne operacije, ki je del Poveljstva za specialne operacije.

Enota je rešila Richarda Phillipsa, kapitana kontejnerske ladje Maersk Alabama, ki so jo leta 2009 ugrabili somalski pirati, v še eni misiji, ki je pomagala utrditi njihovo mesto v vojaški zgodovini, poudarja FT.

Pentagon je v zadnjih letih večkrat poslal redne specialne enote na Tajvan za misije, kot je usposabljanje tajvanske vojske.

Dejavnosti ekipe šestih »tjulnjev« so veliko bolj občutljive, ker so njihove tajne misije strogo zaupne.

Poveljstvo za posebne operacije, ki redko razpravlja o Team Six, je vprašanja o načrtih za Tajvan posredovalo Pentagonu, ki ni želel komentirati podrobnosti.

Tiskovni predstavnik je dejal, da se ameriško obrambno ministrstvo in njegove sile »pripravljajo in usposabljajo za širok spekter nepredvidljivih dogodkov«.

Ko se je grožnja terorističnih skupin zmanjšala, so se sile za posebne operacije pridružile preostali ameriški vojski in obveščevalni skupnosti ter okrepile svojo osredotočenost na Kitajsko.

Direktor Cie William Burns je prejšnji teden za Financial Times povedal, da je 20 odstotkov njegovega proračuna namenjenega Kitajski, kar je 200-odstotno povečanje v treh letih.

Tajvan je najbolj občutljivo vprašanje v odnosih med ZDA in Kitajsko.

Napetosti glede otoka so bile ključni del zaupnih pogovorov leta 2023 med ameriškim svetovalcem za nacionalno varnost Jakeom Sullivanom in najvišjim kitajskim zunanjepolitičnim uradnikom Wang Yijem, so zagotovili tako Američani kot Kitajci, visoki uradniki, ki so za FT opisali zadevne pogovore.

Peking pravi, da ostaja zavezan mirni ponovni združitvi s Tajvanom, vendar ni izključil uporabe sile.

Predsednik Kitajske Ši Džinping je lani evropskemu uradniku dejal, da je prepričan, da poskuša Washington Kitajsko prisiliti v vojno.

Washington trdi, da je dolžan pomagati Tajvanu in mu zagotoviti lastno obrambo v skladu z zakonom o odnosih s Tajvanom.

ZDA že dolgo vodijo politiko »strateške dvoumnosti«, v kateri ne povedo, ali bodo stopile v bran Tajvanu. Ameriški predsednik Joseph Biden pa je večkrat dejal, da bodo ameriške sile branile Tajvan, če pride do »neizzvanega« napada Kitajske.

Admiral Samuel Paparo, vodja ameriškega indijsko-pacifiškega poveljstva, je pred kratkim opozoril, da bo ameriška vojska Tajvansko ožino, ki ločuje Tajvan od Kitajske, spremenila v »pekel dronov«, če se bo Peking pripravil na napad. Dejal je, da bi to vključevalo podmornice brez posadke, ladje in brezpilotna letala, da bi kitajski vojski veliko otežili začetek invazije.

Pentagon je v isti sapi sporočil, da so ZDA zavezane »politiki ene Kitajske«, s črko katere priznavajo Peking kot edino kitajsko vlado, hkrati pa priznavajo - vendar ne sprejemajo - stališče Kitajske, da je Tajvan del Kitajske.

Kitajsko veleposlaništvo v Washingtonu je sporočilo, da je Tajvan »v osrčju osrednjih kitajskih interesov in prva rdeča črta, ki se je ne sme prestopiti v odnosih med Kitajsko in ZDA«.

»Kitajska bo 'zatrla' vsak tuji vdor na suvereno ozemlje,« je na novice iz Pentagona odgovoril visoki uradnik PLA.

»Upamo, da bo Južnokitajsko morje ostalo morje miru,« je povedal generalpolkovnik kitajske vojske He Lei manjši skupini novinarjev, vključno z AFP, na obrambnem forumu Xiangshan.

Ampak, je dodal, »če ZDA premaknejo svoje pajdaše v zakulisje, če potisnejo države na frontno črto ali pa če se ZDA same znajdejo na fronti, potem mi v kitajski ljudski osvobodilni vojski ... ne bomo nikoli imeli niti malo potrpljenja.«

»V kitajski PLA bomo odločno zatrli kakršno koli tuje sovražno poseganje v ozemeljske, suverene in pomorske pravice in interese Kitajske s trdno odločnostjo, neomajno voljo, močnimi zmogljivostmi in učinkovitimi sredstvi,« je opozoril.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek