REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nemčija, dan zatem: Kako sta glasovali Saška in Turingija

Nemčija, dan zatem: Kako sta glasovali Saška in TuringijaKdor hoče stabilnost v Turingiji, bo moral v oblast vključiti AfD, je po zgodovinskem rezultatu njegove stranke na deželnih volitvah dejal vodja tamkajšnje podružnice Alternative za Nemčijo Björn Höcke. Vir: Posnetek zaslona, X

Alternativa za Nemčijo (AfD), zavezništvo Sahre Wagenknecht (BSW) in krščanski demokrati so dosegli dobre rezultate, stranke vladajoče "semafor" koalicije pod taktirko kanclerja Olafa Scholza pa so po rezultatih včerajšnjih volitev v pokrajinah na vzhodu Nemčije doživele pravi potop.

AfD je prvič od ustanovitve leta 2013 postala največja stranka v eni od 16 nemških dežel, potem ko je na volitvah v Turingiji dobila kar 33 odstotkov glasov. Enako impresiven je njihov rezultat na bližnjem Saškem - okoli 30 odstotkov glasov in tesno drugo mesto za vladajočimi krščanskimi demokrati.

Dobre rezultate so dosegli tudi krščanski demokrati z 32 odstotki glasov na Saškem in 23,6 odstotka v Turingiji.

Odlične rezultate beleži tudi v začetku leta ustanovljena levičarska stranka BSW, ki nasprotuje dobavi orožja Ukrajini in se zavzema za mirovna pogajanja z Rusijo - v Turingiji 15,8 odstotka, na Saškem pa 11,8 odstotka.

Stranke vladajoče "semafor" koalicije - socialdemokrati, Zeleni in liberalci - so doživele pravi debakel: tri stranke so v Turingiji skupaj dobile le 10 odstotkov glasov, na Saškem pa približno 13 odstotkov.

Liberalci so ostali brez predstavnika v obeh deželah, Zeleni pa so v Turingiji končali pod cenzusom.

Po objavi volilnih rezultatov je novinar Bilda Julian Röpcke zapisal, da so "stranke, ki podpirajo Kremelj", v Turingiji dobile kar 59 odstotkov glasov - vključno z Levico -, na Saškem pa 46 odstotkov.

"Vzhod je izgubljen," je dodal.

Predstavniki AfD so bili z doseženimi rezultati več kot zadovoljni.

"Ena stvar je zelo jasna: volivci menijo, da je treba politiko spremeniti. Imamo jasen mandat za vladanje v Turingiji," je dejal sopredsednik stranke Tino Chrupalla.

Vodja AfD v Turingiji in znani obraz desnega krila te stranke Björn Höcke je poudaril, da je njegova stranka "številka ena" v tej pokrajini ter da bo analiziral rezultate in razmislil o nadaljnjih pristopih pri oblikovanju koalicij.

Opozoril je, da "za deželo ne bi bilo dobro", če bi druge stranke ignorirale volilni rezultat njegove stranke, in dodal, da "mora vsakdo, ki želi stabilnost v Turingiji, vključiti AfD."

Glede na to, da ima AfD v parlamentu zadevne dežele 32 od 88 poslancev, je za večino potrebna podpora še 13 poslancev.

Ker pa druge nemške stranke zaradi obtožb o "ekstremizmu" sodelovanje s stranko zavračajo, je malo verjetno, da se bo AfD znašla v položaju, da sestavi vlado.

Vodja krščanskih demokratov v Turingiji Mario Voigt je že podal pobudo za oblikovanje nove vlade v tej deželi in poudaril, da so državljani pokazali, da si želijo sprememb.

"To vidimo kot priložnost za politične spremembe pod vodstvom CDU," je dejal.

Sahra Wagenknecht je sporočila, da njeno stranko zanima sodelovanje s krščanskimi demokrati in socialdemokrati v Turingiji, možnost sodelovanja z AfD pa je zavrnila.

Ponovila pa je, da želi BSW videti "spremembe v nemški zunanji politiki", preden postane del vlade, kar je v skladu z njenimi prejšnjimi izjavami o pogovorih o vojni v Ukrajini, ko je poudarila, da je potrebno več "miru in diplomacije".

"To bodo naši pogoji za vlado," je dejala Wagenknechtova.

Vodja krščanskih demokratov na Saškem in premier te dežele Michael Kretschmer je dejal, da bo njegova stranka ostala na oblasti, a da bodo koalicijska pogajanja težka.

Tudi sam je izključil sodelovanje z AfD in dodal, da se bo CDU pogajala z drugimi parlamentarnimi strankami, vključno z BSW, socialdemokrati in Zelenimi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek