REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Štafeto cenzure tokrat prevzema Francija: Francoska policija aretirala ustanovitelja Telegrama Pavla Durova

Štafeto cenzure tokrat prevzema Francija: Francoska policija aretirala ustanovitelja Telegrama Pavla DurovaKonec Telegrama? V Franciji aretirani Pavel Durov. Vir: X, posnetek zaslona

Ruski ustanovitelj aplikacije za sporočanje Telegram je bil pridržan, potem ko je prispel v Pariz z zasebnim letalom.

Pavel Durov je bil pridržan na letališču Paris-Le Bourget, poroča lokalna televizijska postaja LCI.

Po številnih napadih na svobodo govora v ZDA, Veliki Britaniji, Estoniji in še nekaterih evropskih državah je sedaj »štafeto« v tej vrsti pregona očitno prevzela Francija, država, v kateri francoski predsednik že dolge mesece ignorira demokratično voljo volivcev, izraženo na volitvah.

Zato vlado še naprej vodi njegova stranka in njegov izbrani predsednik vlade, kakor da se ne bi zgodilo nič.

Kdo je Durov pojasnjuje tudi objava, ki jo je na omrežju X prevedel nekdanji sodnik Evropskega sodišča za človekove pravice Boštjan M. Zupančič.

Francoska policija pa je sedaj aretirala ustanovitelja Telegrama.

Tokrat o obtožbah Durova tudi osrednji mediji na Zahodu molčijo ali pa novičko skrivajo v črni kroniki, s kratkimi poročili, dolgimi nekaj vrstic.

Durov, ki je francoski potni list dobil leta 2021, je bil aretiran na letališču Paris-Le Bourget okoli 20. ure po lokalnem času, je v soboto poročal francoski portal.

Durov je tudi državljan Združenih Arabskih Emiratov (ZAE), Saint Kittsa in Nevisa in svoje rodne Rusije.

Njegovo letalo je v francosko prestolnico prispelo iz Azerbajdžana, 39-letnika pa sta spremljala ženska in njegov telesni stražar.

Po poročanju LCI so francoske oblasti izdale nalog za prijetje tehnološkega podjetnika kot del predhodne preiskave.

Francoske oblasti  verjamejo, da bi Telegramova »nezadostna moderacija« (beri: premalo cenzure), njegova orodja za šifriranje in domnevno pomanjkanje sodelovanja s policijo lahko povzročili, da bi bil Durov vpleten v trgovino z drogami, kazniva dejanja pedofilije in goljufije.

Televizija TF1 je trdila, da se bo Durov še nocoj pojavil pred sodnikom.

Grozi mu lahko do 20 let zapora, so dodali.

Ustanovitelj Telegrama se lahko zaradi francoskega državljanstva sooči tudi z obtožbami o kršitvi sankcij, ki jih je proti Moskvi uvedla Evropska unija, zaradi njegovih stikov v Rusiji.

Nalog za aretacijo Durova je veljal le na ozemlju Francije.

»Nocoj je naredil napako. Ne vemo zakaj,« je za TF1-LCI povedal vir blizu preiskave. »V vsakem primeru je zaprt.«

Durov je izjemno bogat in ima okoli 15,5 milijarde kapitala.

Njegova aplikacija Telegram postaja vse popularnejša, ker omogoča ne le osebno komuniciranje, pač pa (brezplačni) vzpostavitvi »kanalov«, na katere se lahko drugi uporabniki naročijo.

Zato je tudi dober vir za novice iz konfliktnih žarišč, saj neredko bistveno hitreje kot običajni mediji prinaša različne novice.

Včasih se seveda prenašajo tudi »lažne novice«, toda to se hitro odkrije, kanali, ki to izvajajo pa so lahko prav tako blokirani in izgubijo verodostojnost.

Telegram je imel pred leti, ko je imel sedež še v Rusiji velike težave z ruskimi oblastmi, saj je ruska zakonodaja zahtevala predajo šifer in vsebine komunikacije v primeru preiskav kaznivih dejanj ter hranjenje podatkov najmanj šest mesecev.

Ruske oblasti pa ga niso aretirale in zasliševale, kot to sedaj počnejo francoski državni organi.

Ker Durov tega ni želel spoštovati, Telegram so v Rusiji za nekaj časa blokirali, Durov pa se je preselil v tujino skupaj s svojo platformo.

Ruske oblasti pa ga niso aretirale in zasliševale, kot to sedaj počnejo francoski državni organi.

Takrat so številne zahodne organizacije zagnale vik in krik in Rusijo obtožile preganjanja svobode govora.

Tokrat o obtožbah Durova tudi osrednji mediji na Zahodu molčijo ali pa novičko skrivajo v črni kroniki, s kratkimi poročili, dolgimi nekaj vrstic.

V preteklosti je Durov poročal tudi o tem, kako so mu agenti FBI poskusili podtikati kriminalne vsebine in hkrati zahtevali »zadnja vrata« v aplikacijo.

Morda se je sedaj znašel pred francoskimi sodniki prav zato, ker njegovi računalničarji niso bili dovolj hitri pri odkrivanju kakšnih od teh podtaknjencev.

Aretacija Durova je vsekakor ena od resnih groženj svobodnemu pretoku informacij v svetu.

In povsem mogoče je, da bi lahko bil podobnih ukrepov deležen tudi Elon Musk, lastnik (še) podobno odprtega omrežja X.

»Je leto 2030 v Evropi, vas pa so usmrtili, ker ste lajkali nek meme«, je ob tem primeru s kančkom cinizma komentiral Elon Musk.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek