sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Nastaja nov svet: Na Kitajskem razstavljeni humanoidni roboti, kot jih še niste videli, prvi že v serijski proizvodnji!
Medtem ko kratkovidni politiki v EU razpravljajo o tem, kako visoke naj bodo carine na kitajske električne avtomobile in druge izdelke, Kitajska hitro napreduje na vseh področjih sodobne tehnologije.
Če se bo spor Evropske unije in Zahoda s Kitajsko nadaljeval, se bo »Zahod« sam izoliral od napredka, namesto da bi pri njem sodeloval.
“Household helper robots will be THE product that will symbolize China's rise to world preeminent power status, much like the Ford Model T did for the US”#AI #Humanoid #Robot #China https://t.co/oYHJjkkPwp
— the 2020s is a make-or-break time (@cryptopunk6969) August 21, 2024
V Pekingu so, na primer, pravkar odprli svetovno robotsko konferenco, kjer največ pozornosti pritegnejo humanoidni roboti.
Predstavljenih je bilo več kot 600 inovacij.
Letos je na ogled 27 humanoidnih robotov, kar je največ v zgodovini konference.
Na razstavi je sodelovalo 169 visokotehnoloških podjetij iz Kitajske in drugih držav.
#China company Unitree making robots and selling them to consumers for a low $1,300, for "general-purpose household chores that assist homeowners in washing dishes, cleaning floors, making beds and cooking". Their humanoid helper robots have been seen in sci-fi movies for decades pic.twitter.com/8QLuEuSvVw
— Georges S. Salo (@GeorgesSalo) August 3, 2024
Roboti so pokazali svoje znanje pri opravljanju nalog in komunikaciji z ljudmi.
Nekatere so tudi oblačili:
Posebna atrakcija so bili igralni roboti.
Zadnji krik tehnike je tudi – robotska kirurgija:
Obiskovalci so si ogledali tudi humanoidnega robota podjetja »Tesla«, ki naj bi bil v serijski proizvodnji čez nekaj let.
In tudi delovanje robotov na delovnih mestih - na primer, v trgovini:
Toda Arnaud Bertrand, ki poroča s Kitajske v svoji objavi opozarja, da bodo roboti za pomoč v gospodinjstvu kmalu izdelek, ki bo simboliziral vzpon Kitajske na položaj vodilne svetovne moči, podobno kot je Fordov Model T pred več kot stoletjem to naredil za ZDA.
Pay attention to this Chinese company - Unitree - making these robots (and selling them for a rather low $1,300).
— Arnaud Bertrand (@RnaudBertrand) June 22, 2024
If any company today has a shot at being first to make the humanoid household helper robots that we see in sci-fi movies, it's them. pic.twitter.com/LyvhqeaDL6
Ob tem Bertrand objavlja slike delovanja robota podjetja Unitree: »Prihaja prej, kot si mislite. To je različica množične proizvodnje robota G1 kitajskega podjetja Unitree. Tega robota lahko že danes kupite za 16 tisoč dolarjev.
ZDA oziroma Zahod nasploh danes nimajo podobnega konkurenčnega izdelka.
Tesla je napovedala, da bo izdelala enega z imenom Optimus, vendar je že vsaj 2 leti za Kitajsko; Elon Musk je dejal, da bo Optimus vstopil v omejeno proizvodnjo leta 2025, nato pa bo trajalo vsaj še 1-2 leti za različico množične proizvodnje. Robot G1 podjetja Unitree je danes že v različici množične proizvodnje.«
Calling it right now. Household helper robots will be THE product that will symbolize China's rise to world preeminent power status, much like the Ford Model T did for the US.
— Arnaud Bertrand (@RnaudBertrand) August 20, 2024
It's coming sooner than you think. This is the mass production version of Chinese company Unitree's G1… pic.twitter.com/rLEpzrBjRj
»Kar pomeni, da je to prvi resnično revolucionaren potrošniški izdelek, pri katerem je Kitajska že od samega začetka precej pred ZDA. In da sploh ne govorim o Evropi, ki sploh ni v tekmi, kot se že desetletja dogaja, ko gre za revolucionarne tehnologije ...
Vsakdo lahko vidi, da to resnično lahko zelo močno spremeni naša življenja: ko bodo ti izdelki dosegli razumnejšo ceno (recimo manj kot 5 tisoč dolarjev) in bodo usposobljeni za opravljanje vseh gospodinjskih opravil (kuhanje, vrtnarjenje, čiščenje itd.), je to nekaj, kar si bo želel tako rekoč vsak doma, ne glede na to, kaj dvomljivci pravijo danes.
Posledice so skoraj premočne, da bi o njih razmišljali, to je lahko bolj transformativno kot pojav avtomobilov ali interneta. In dejstvo, da je Kitajska vodilna, bo tudi globok simbol, da živimo v popolnoma novem svetu,« ocenjuje Arnaud Bertrand.