torek, 26. november 2024 leto 29 / št. 331
Ruski proizvajalci svinjine izpodrivajo evropske kmete: Ciljajo na delež EU na kitajskem trgu
Ruski proizvajalci svinjine nameravajo v prihodnjih letih zavzeti 10 odstotkov kitajskega uvoznega trga svinjine, saj želijo izkoristiti trgovinske napetosti med Evropsko unijo in Kitajsko, največjo porabnico svinjine na svetu.
Rusija ni izvažala svinjine na Kitajsko do februarja, ko je Peking trem ruskim proizvajalcem odobril prodajo svinjine na 3,5 milijarde dolarjev vrednem kitajskem trgu, na katerem prevladujejo proizvajalci iz EU z 51-odstotnim deležem.
Russian pork producers target EU’s share of China's pork market | Reuters https://t.co/UN86z3Inuj
— Grace (@GraceWhite00) August 20, 2024
Trgovina prispeva h krepitvi gospodarskih vezi med Rusijo in Kitajsko ob vse večjih zahodnih sankcijah proti obema državama, piše Reuters. EU je nedavno uvedla začasne carine do 37,6 odstotka na električne avtomobile, uvožene iz Kitajske. V odgovor je Kitajska napovedala protidampinško preiskavo uvoza svinjine, preverjala bo danska, nizozemska in španska podjetja za proizvodnjo svinjine.
»Za nas te trgovinske napetosti predstavljajo priložnost, da pokažemo svojo konkurenčnost na kitajskem trgu,« je za Reuters povedal Jurij Kovaljov, direktor Ruske nacionalne zveze rejcev prašičev.
Kovaljov je dejal, da je cilj Rusije v treh do štirih letih prevzeti 10-odstotni delež kitajskega uvoza svinjine.
Russian pork producers target EU’s share of China’s pork markethttps://t.co/TAaHxp2IkT
— Meatex (@Meatex1) August 20, 2024
Reuters navaja, da se bo Rusija soočila z močno konkurenco drugih velikih izvoznikov svinjine, kot je Brazilija, pa tudi zaradi rasti kitajske proizvodnje. Dodaten izziv je, da povpraševanje po svinjini na Kitajskem upada, a dejstvo je, da se letno še vedno porabi okoli 53 do 54 milijonov ton, kar je več kot polovica svetovne proizvodnje.
»Pričakuje se, da se bo ruska proizvodnja svinjine povečala s 4,9 milijona ton leta 2023 na 5,2 milijona ton leta 2024. Najnižja raven v postsovjetskem obdobju, 1,5 milijona, je bila zabeležena leta 1999. Rekord Sovjetske zveze je bil leta 1989 s 3,5 milijona ton,« je spomnil Kovaljov.
Trenutna proizvodnja svinjine je zavihtela Rusijo na mesto četrte največje proizvajalke, takoj za Kitajsko, EU in ZDA, in jo postavlja v rang z Brazilijo. Po uradnih podatkih kitajske carine se je uvoz svinjine in drobovine v prvi polovici leta 2024 medletno zmanjšal za 27,3 odstotka na 1,11 milijona ton.
Russian pork producers target EU’s share of China's pork market https://t.co/6Q3nP2ka01 pic.twitter.com/5pMdsyN3Cx
— AGCanada.com (@AGCanadadotcom) August 19, 2024
Kovaljov pravi, da bodo letos na Kitajsko izvezli med 50.000 in 60.000 ton ruske svinjine, kar je po napovedi ameriškega ministrstva za kmetijstvo približno tri odstotke celotnega kitajskega uvoza.
Večina kitajskega uvoza iz Evropske unije je drobovina, pa tudi ušesa in parklji, ne čisto meso. Rusko domače povpraševanje po drobovini je majhno, tako kot v EU.
Kovaljov je dejal, da ruski izvoz svinjine trenutno predstavlja 60 odstotkov mesa in 40 odstotkov drobovine – podobno kot mešanica celotnega kitajskega uvoza.
Russian pork producers are aiming to capture 10% of China's pork import market in the coming years from a standing start, seeking to take advantage of trade tensions between the European Union and China, the world's biggest pork consumer. #pork #russiahttps://t.co/yJPP3UnwoD
— European Supermarket Magazine (@esm_magazine) August 19, 2024
Ruski zasebni proizvajalci, pooblaščeni za prodajo svinjine na Kitajsko - »Miratorg«, »Velikoluksky Pig Breeding Complex« in »Rusagro« - so med petimi največjimi proizvajalci svinjine v Rusiji.
»Ocenjujemo, da bomo letos na Kitajsko izvozili 10.000 ton mesa,« je povedal namestnik generalnega direktorja »Rusagra« Aleksander Tarasov.
The sound of food…
— Peter Hannan (@MeatPeter) August 12, 2024
Salt Aged pork chop. pic.twitter.com/Virhvi6lBw
Reuters navaja, da je bila ruska industrija svinjine v krizi po razpadu Sovjetske zveze leta 1991, vendar ugotavlja, da je ponovno začela rasti leta 2005 s pomočjo državne podpore in protekcionističnih ukrepov. Kovaljov ocenjuje, da je bilo od leta 2005 v ta sektor vloženih do 25 milijard dolarjev.
Leta 2008 so proizvajalci zaradi izbruha afriške prašičje kuge utrpeli izgube, saj jim je ta bolezen za 15 let zaprla kitajski trg. Vendar si je proizvodnja svinjine hitro opomogla in dobila velik zagon s prepovedjo uvoza svinjine iz EU v Rusijo leta 2014.
Ministrica za kmetijstvo Oksana Lut napoveduje, da se bo ruski izvoz svinjine v vse države leta 2024 povečal na 310.000 ton, vključno z živimi prašiči. Ruski proizvajalci so že zavzeli 50-odstotni delež uvoza svinjine v Vietnamu in izvažajo na približno 20 drugih trgov.
— James Chao (@Jinghe17215567) August 20, 2024
----------
https://t.co/BOMluQ4sY5
»Imamo enega najsodobnejših sektorjev proizvodnje svinjine na svetu,« je poudaril Kovaljov.
»Miratorg« je sporočil, da je prve količine iz svojega logističnega središča v ruski regiji Belgorod dostavil v pristanišče Nansha na jugu Kitajske tako po železnici kot po morju. Družba je dejala, da se je njen skupni izvoz svinjine lani povečal za 70 odstotkov in da namerava povečati proizvodnjo svinjine za 5 odstotkov, da bi se odzvala na naraščajoče povpraševanje.
»Rusija ima vsekakor naravne vire, bazo za živinorejo in zaloge vode za večkratno povečanje proizvodnje mesa,« je dejala Marina Demidova, vodja izvoza pri »Miratorgu«.