REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriška vojska zaključila umik iz ključne letalske baze v Nigru

Ameriška vojska zaključila umik iz ključne letalske baze v NigruUčinkovito sodelovanje med ameriško vojsko in Nigrom je omogočilo, da se je proces zaključil pred predvidenim rokom in brez zapletov, piše v skupni izjavi obeh ministrstev. Vir: Posnetek zaslona, X

Ameriška vojska je zapustila letalsko bazo v mestu Agadez na severu Nigra, sta v skupni izjavi sporočili oboroženi sili obeh držav.

V začetku julija je ameriška vojska zapustila bazo v prestolnici Nigra Niamey, medtem ko je približno 200 ameriških vojakov ostalo v bazi brezpilotnih letal v Agadezu.

»Ameriško ministrstvo za obrambo in ministrstvo za nacionalno obrambo Republike Niger sta objavila, da je umik ameriških sil in sredstev iz baze 201 v Agadezu zaključen,« je zapisano v izjavi.

Poročilo navaja, da je učinkovito sodelovanje med ameriško vojsko in Nigrom omogočilo, da se je postopek zaključil pred rokom in brez zapletov.

Ameriška vojska je zaključila umik, potem ko je vladajoča hunta po lanskem državnem udaru ukazala približno 1000 ameriškim vojakom, naj zapustijo državo.

Vojaško oporišče, iz katerega so ZDA izstreljevale brezpilotna letala, blizu Agadeza v osrednjem Nigru, je stala 100 milijonov dolarjev in je zagotavljala ključne obveščevalne podatke o islamističnih militantnih skupinah pred lanskim državnim udarom, poroča Reuters.

Hunta v Nigru je ameriški vojski dala čas do 15. septembra, da se umakne z ozemlja te države.

Ameriške enote so se prejšnji mesec umaknile iz letalske baze 101.

Odločitev Nigra, da zahteva odhod ameriških vojakov, je sledila srečanju v prestolnici Niamey sredi marca, ko so visoki ameriški uradniki izrazili zaskrbljenost zaradi prihoda ruskih sil in poročil, da Iran v tej afriški državi išče surovine, kot je uran.

Spomnimo, aprila je Rusija poslala svoje vojaške inštruktorje v Niger.

Pred tem so se ZDA soočile s problemom prekinitve vojaškega sodelovanja s Čadom in Nigrom na pobudo teh držav.

Nekdanji analitik Pentagona in upokojena poročnica ameriškega letalstva Karen Kwiatkowski je v komentiranju teh dogodkov za RIA Novosti povedala, da takšni koraki pomenijo konec in neuspeh ameriške neokolonialne politike do Afrike.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek