REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Črni ponedeljek: Ali poteka zlom svetovnega borznega trga?

Črni ponedeljek: Ali poteka zlom svetovnega borznega trga?Strah pred recesijo v ZDA je pretresel japonsko borzo in trg bitcoinov, sledijo evropske banke. Tiskovne agencije poročajo, da je bilo danes z borz izbrisanih 2,9 bilijona dolarjev. Vir: Posnetek zaslona, X

Tržni podatki so pokazali, da so delnice v ponedeljek padle zaradi bojazni, da bi lahko ZDA zdrsnile v recesijo, kar bi vlagatelje pahnilo v panično prodajo.

Tiskovne agencije poročajo, da je bilo danes z borz izbrisanih 2,9 bilijona dolarjev.

Glede na julijsko poročilo o plačilnih listah, objavljeno v petek, se je v ZDA nepričakovano povečala stopnja brezposelnosti.

To je med ekonomisti in vlagatelji vzbudilo strahove glede zdravja ameriškega gospodarstva, ki ima velik vpliv na svetovne finančne trge.

Ameriške delnice so se v petek močno znižale, tehnološki Nasdaq Composite pa je ponedeljek začel z novim padcem.

Japonski Nikkei je v ponedeljek padel za 13 odstotkov in dosegel najnižjo vrednost v sedmih mesecih, sledil pa mu je Topix, ki je zaključil z 12,2-odstotnim padcem in izničil vse letošnje dobičke.

Nikkei 225 je doživel največji enodnevni padec, več kot 4450 točk, s čimer je presegel 3836 točk, izgubljenih na črni ponedeljek oktobra 1987, poroča Financial Times.

Vlagatelji pravijo, da indeks Nikkei ni doživel takšnih izgub vse od svetovne finančne krize leta 2011.

V Evropi je referenčni Stoxx Europe 600 upadel za tri odstotke. Terminski trgi so kazali, da se bo zagon verjetno razširil na ZDA. Pogodbe, ki sledijo Nasdaq 100, so padle za 5 odstotkov, S&P 500 pa naj bi se odprl 2,9 odstotka nižje.

Vse pomembnejše evropske borze so v ponedeljek začele padati, pri čemer so delnice v zgodnjem jutranjem trgovanju padle na skoraj šestmesečno dno.

Vseevropski referenčni indeks Stoxx 600 je padel za 3,1 odstotka, kar je najnižje po 13. februarju. Banke so padle za 4,2 odstotka, tehnološki sektor pa za 5 odstotkov.

Francoski referenčni indeks CAC 40 je padel za 2,78 odstotka, nemški DAX za 2,2 odstotka, medtem ko je britanski FTSE 100 v ponedeljek zjutraj izgubil 2,17 odstotka.

»Trgi se rušijo in to je morje rdečega po vsem svetu... V bistvu smo priča množičnemu razdolževanju, saj vlagatelji prodajajo sredstva, da bi financirali svoje izgube. Hitrost te poteze je mnoge vlagatelje ujela nepripravljene; ​​veliko je panične prodaje,« je za Reuters povedal Kyle Roda, višji analitik finančnega trga pri Capitalu.

Tajvanske delnice so se v ponedeljek pocenile za več kot osem odstotkov, padec pa je še posebej čutil velikan v proizvodnji čipov TSMC, ki proizvaja več kot polovico svetovnih čipov, čigave delnice so padle za 9,3-odstotkov.

Indijski borzni referenčni vrednosti, Sensex in Nifty 50, sta v ponedeljek zgodaj doživeli veliko razprodajo in padli za več kot tri odstotke v trgovanju znotraj dneva.

Analitiki so za padec krivili recesijo v ZDA in naraščajoče napetosti na Bližnjem vzhodu.

Cena bitcoina je prvič po februarju letos padla pod 50.000 $, saj se učinki globalnih borznih pretresov prenašajo na trg kriptovalut.

Bitcoin se je v zgodnjem trgovanju v ponedeljek dotaknil najnižje vrednosti 49.351 $. Čeprav je spet nad pragom 50.000 dolarjev, je še vedno v padcu za 13 odstotkov.

»Razprodaja v Evropi je še vedno manj izrazita od tistega, kar smo videli v Aziji. Zanimivo bo videti, ali bodo evropski vlagatelji želeli počakati, da vidijo, kaj želijo storiti ameriški delniški trgovci, preden bodo v celoti prešli na zmanjševanje tveganja,« je povedal za Bloomberg strateg iz Singapurja, David Finnerty.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek