sobota, 11. januar 2025 leto 30 / št. 011
Norveška, Irska in Španija uradno priznale Palestino. Kaj pa obljube Roberta Goloba?
Norveška je uradno priznala palestinsko državo. Sklep bo začel veljati 28. maja, je povedal premier.
Skandinavska država je postala deseta članica Evropske unije, ki je priznala Palestino.
Norway announces plans to recognise the state of Palestine. pic.twitter.com/gY2f07xpaq
— Saul Staniforth (@SaulStaniforth) May 22, 2024
Tudi premier Irske je uradno potrdil, da država priznava palestinsko državo:
BOMBSHELL: "Today, Ireland, Norway and Spain are announcing that we recognize the state of Palestine."
— Lord Bebo (@MyLordBebo) May 22, 2024
Irish Prime Minister Simon Harris says this is a "historic day for Palestine"
HUGE WIN FOR PALESTINE! WOW
It’s happening! pic.twitter.com/2Ntkh8NTjN
Španija je po Norveški in Irski uradno napovedala priznanje palestinske države, odločitev bo začela veljati 28. maja.
Članice Evropske unije Irska, Španija, Slovenija in Malta so v preteklih tednih nakazale, da načrtujejo priznanje, ob argumentaciji, da je rešitev dveh držav ključna za trajen mir v regiji.
Norveška je v torek postala prva evropska država, ki je sporočila, da bo aretirala izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, če bo Mednarodno kazensko sodišče (ICC) izdalo nalog zanj.
Tudi številne države po svetu že sporočajo, da bodo spoštovale odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča.
Izraelski predsednik vlade bo tako imel v prihodnje zelo omejene možnosti mednarodnih potovanj.
Takšnih prizorov v Evropi že dolgo nismo videli.
— Joze P. Damijan (@jdamijan) May 21, 2024
Zakaj so vlade evropskih držav tako militatntno nastrojene proti miroljubnim protestnikom proti izraelskim politikam v Gazi?
In to kljub odločitvam obeh najvišjih mednarodnih sodišč glede izraelskih politik:
- ICJ (a plausible risk… https://t.co/pxXAw5mMTI
Od leta 1988 je palestinsko državnost priznalo 139 od 193 držav članic ZN.
Slovenije pa kljub napovedim zunanje ministrice Tanje Fajon in premierja Roberta Goloba (zaenkrat?) ni med njimi.
Total solidarity with @GazaFFlotilla. You fly the flag for humanity, for aid, for a political solution and for self determination for Palestine. Keep going! pic.twitter.com/NUsJAGq2Aj
— Clare Daly (@ClareDalyMEP) May 21, 2024
Čeprav je slovenska vlada napovedala, da bo priznala Palestino skupaj s še nekaterimi članicami EU je v tej skupini sedaj očitno ni.
“We are seeing important processes that are leading to the collapse of the Zionist project,” says Israeli historian Ilan Pappé. “I’m really hopeful there will be a different kind of life for both Jews and Arabs between the river and the sea under a democratic, free Palestine.” pic.twitter.com/vdKEKsgMzo
— Democracy Now! (@democracynow) May 21, 2024
Očitno je Golobova vlada spet zamudila priložnost, da bi pravočasno storila pravo potezo.
Potezo, ki jo je nekdanja Jugoslavija že storila takoj po nastanku palestinske države, ki pa je Slovenija ni sposobna narediti niti 33 let po svojem nastanku, ko je bila takoj priznana s strani Palestine!
Medtem je iz kabineta predsednika slovenske vlade priromalo sporočilo v zvezi s priznaji Palestine s strani Norveške, Irske in Španije.
Če ste pomislili, da se jim je Golob pridružil, ste se hudo ušteli.
Namesto jasne napovedi, da bo Slovenija priznala Palestino takoj in brezpogojno smo lahko prebrali dolgovezno, sramotno litanijo predsednika vlade, polno slepomišljenja, v kateri o konkretnem datumu priznanju ni niti besede.
A child fleeing to nowhere while carrying her little brother milk and diapers after their house was bombed by lsrael today in Gaza. pic.twitter.com/51iV0dwE7f
— Muhammad Smiry (@MuhammadSmiry) May 21, 2024
Poglejmo torej, kaj je Robert Golob na dolgo in široko natvezil slovenski in svetovni javnosti: »Pozdravljam današnjo napoved voditeljev Kraljevine Španije, Republike Irske in Kraljevine Norveške o priznanju Palestine. V zadnjih tednih sem bil z njimi v tesnem in rednem stiku, v naslednjih dneh pa bom tudi s številnimi kolegi iz držav članic, ki še niso priznale Palestine, v upanju, da se pridružijo našemu procesu priznanja v bližnji prihodnosti.
Slovenska vlada je kot prva iz skupine držav, podpisnic posebne izjave ob robu Evropskega sveta (Slovenija, Španija, Irska, Malta), začela proces priznanja Palestine, v katerem smo izrazili pričakovanja, ne pa pogoje, za obe strani. V nedavnem pismu voditeljem držav članic EU sem tiste, ki še niso priznali Palestine, pozval, da se pridružijo našemu procesu priznanja. Z jasno izraženimi pričakovanji do vseh strani lahko sodelujemo, združeni in močni, da bi dosegli skupni cilj priznanja v službi človeštva, miru in stabilnosti na Bližnjem vzhodu. Več držav bo z nami, močnejši bo naš vzvod na obe strani za doseganje premirja in izpustitev talcev.
Proces vodimo zato, ker želimo stvari spremeniti z zavedanjem, da Palestinci potrebujejo več kot le simbolično gesto priznanja. Podpiramo napore EU in širše mednarodne skupnosti, ki skuša z javnim političnim pritiskom in diplomatskimi napori priti do premirja. Radi bi pripomogli k reformiranju in opolnomočenju Palestinske oblasti, ki bo zastopala svoje prebivalstvo tako na Zahodnem bregu kot v Gazi in ga vodila k rešitvi dveh držav, ki jo kot rešitev za trajen mir vidi skoraj ves svet. Samo takrat, ko bodo vsi akterji v regiji in v svetu sprejeli realnost rešitve dveh držav in ko bodo naslovljena osrednja vprašanja izraelsko-palestinskega vprašanja, bo na Bližnjem vzhodu mogoč trajen mir in bodo Izraelci in Palestinci lahko zaživeli drug ob drugem v varnosti in stabilnosti.«
#Genocide #Perletti #Gaza #Israel #GazaHolocaust #bbtvi #IDF #Rafah #HamasIsResistance
— Mohamed tarek (@kklay1) May 22, 2024
After announcing recognition of Palestine , this criminal decides to build 3 settlements in northern West Bank in response to the recognition of Palestine. pic.twitter.com/bNxDAys3Ss
Predsednik slovenske vlade je opisal postopek priznanja kot nekakšen izjemno dolg, zapleten in naporen proces kar pa sploh ni res.
V resnici pa gre zgolj za odločitev, enostranski pravni akt deklaratorne narave, ki ga lahko takoj sprejme vlada na vsaki seji, predhodne postopke (v parlamentu) pa bi lahko vlada prav tako pospešila brez težav.
Criticizing Israel doesn't make me an antisemite.
— Herald Post Mail (@HeraldPostMail) May 22, 2024
Criticizing genocide doesn't make me an antisemite
Criticizing apartheid doesn't make me an antisemite pic.twitter.com/239f8VkWvj
Še posebej sporno ob zamujanju Slovenije pa je, da slovenska vlada postavlja različne pogoje za priznanje Palestine.
Jasno je, da Slovenija takšnih pogojev za priznanje Izraela nikoli ni postavljala, ko je takoj po nastanku s to državo navezala diplomatske odnose, čeprav gre za državo apartheida.