torek, 29. april 2025 leto 30 / št. 119
Ena najmočnejših evropskih držav izpadla iz top 10 gospodarstev sveta: K svetovnemu BDP prispevajo vse manj

Počasna gospodarska rast bo po svetovnih napovedih Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Francijo v petih letih izrinila iz deseterice največjih svetovnih gospodarstev.

Ustanova s sedežem v Washingtonu pričakuje, da bo francoski delež v svetovnem BDP-ju glede na pariteto kupne moči (PKM) leta 2029 padel na 1,98 odstotka v primerjavi z 2,2 odstotka, ki so jih lani zabeležili analitiki IMF.
Najnovejše projekcije sklada kažejo, da bo francoski proračunski primanjkljaj do leta 2029 ostal nad 4 odstoke, javni dolg pa naj bi presegel 115 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP).
Evropska komisija je že v odgovoru na francoski proračunski načrt za leto 2024 namignila na morebitna nasprotja s fiskalnimi pravili Evropske unije, pri čemer je poudarila, da trenutni obeti predstavljajo tveganje negativne prilagoditve s strani svetovnih bonitetnih agencij, poroča Blic.
IMF expects Russia to grow 3.2% this year, significantly more than the UK, France and Germany.
— (@Go_Away_Baby) May 2, 2024
Oil exports have "held steady" and government spending has "remained high" contributing to growth, the IMF said. https://t.co/3U1rifLGp3
Glede na podatkovno zbirko, ki jo je organizacija posodobila aprila, bo Združeno kraljestvo leta 2029 predstavljalo 2,2 odstotka svetovnega BDP-ja na osnovi PKM – kar ga uvršča na 10. mesto med največjimi gospodarstvi na svetu.
Turčija naj bi zasedla deveto mesto, saj naj bi njen delež v naslednjih petih letih dosegel 2,09 odstotka.
Former French army general Dominique Delavard:
— -- GEROMAN -- time will tell - (@GeromanAT) May 2, 2024
If you calculate GDP in purchasing power parity, and this is very important, Russia is the leading power in Europe, ahead of Germany.
This is not me saying this, this is the World Bank, this is the IMF. In France, you need big… pic.twitter.com/5TBmVuT4s2
Prvih pet največjih gospodarstev, ki prispevajo k svetovnemu gospodarstvu, bodo zasedle Kitajska, ki naj bi do leta 2029 predstavljala 19,48 odstoka svetovnega BDP-ja, ZDA (14,72 odstoka), Indija (9,23 odstotka), Japonska (3,21 odstotka) in Indonezija (2,79 odstotka).
Med prvih deset naj bi se uvrstile še Nemčija (2,77 odstoka), Rusija (2,71 odstoka) in Brazilija (2,19 odstoka).
De-dollarization: Influential Chinese scholars recommend that Beijing reduce its holdings of US Treasury securities even faster, to avoid being held “hostage” by Washington’s “exorbitant privilege”
— Ben Norton (@BenjaminNorton) May 2, 2024
They cite the US seizure of Russia's reserves as a threathttps://t.co/mTLyB8TGYs
Aprila je IMF zvišal napoved svetovne rasti za tekoče leto in ugotovil, da se je svetovno gospodarstvo izkazalo za »presenetljivo odporno«.
Ekonomisti pričakujejo, da bo rast svetovnega BDP-ja v letu 2024 dosegla 3,2 odstotka, kar je skromnih 0,1 odstotne točke več od zgodnje januarske napovedi.
Prihodnje leto se pričakuje 3,2-odstotna rast.