nedelja, 26. januar 2025 leto 30 / št. 026
Neprofesionalno: Javna RTV o Gazi in Izraelu poroča iz Tajske, nastop Uroša Lipuščka pa kolegi - cenzurirajo!
Uroš Lipušček je neodvisni kandidat, ki na evropskih volitvah za mesto poslanca kandidira s podporo strank DeSUS in Dobra država.
Kot dolgoletni novinar, urednik, komentator, avtor več knjig in dolgoletni dopisnik iz številnih držav, med drugim tudi iz Kitajske in ZDA, dobro pozna razmere v svetu in pogosto precej bolje in bolj utemeljeno ocenjuje ne samo trenutne razmere, temveč tudi razvoj prihodnjih dogodkov kot pa množica novinarjev, ki v zunanjepolitičnih uredništvih pogosto zgolj prevajajo novice, ki jih proizvajajo največje zahodne agencije.
Toda prav zato je Lipušček za mnoge neprijeten sogovornik.
Lipšušček je bil prav zaradi svojih stališč, ki so bila pogosto »neskladna« z uradnimi stališči tudi v času več vlad, še posebej pa Janševe, zato velikokrat porinjen na obrobje.
Uredniki so tedaj v studije ob prelomnih zunanjepolitičnih dogodkih klicali številne druge, manj razgledane, a vladajočim bolj všečne »strokovnjake«. In ti so pogosto podajali ocene, ki so se kmalu izkazale za povsem napačne.
Lipuščkovih ocen, povsem drugačnih, pa niso imeli priložnosti niti slišati.
https://t.co/ay9XB7Xi2I je dekla oblasti, tudi vsa druga poročila glede vojne v Ukrajini so enostranska.Čudim se,da Rusi se Rusi še niso zahvalili naši dopisnici, ki poroča od tam. Ja,pa še to,imajo novinarko na plačilnem seznamu, ki poroča iz Tajske o razmerah v Gazi in Izraelu. pic.twitter.com/mh9gxTC33T
— Mira Hace (@MiraHace) April 28, 2024
Zato je še toliko bolj osupljivo, da sedaj RTV Slovenija, že precej časa po svoji »osvoboditvi« s strani podtaknjencev prejšnje oblasti Uroša Lipuščka obravnava enako ali še huje.
Novinarji, ki so poročali iz enega od nedavnih dogodkov, na katerem je govoril Uroš Lipušček, v svojih poročilih njegovega nastopa - niso niti omenili.
Da so s tem ravnali neprofesionalno je očitno, zakaj, pa lepo pojasni Uroš Lipušček sam.
Zgolj zato, ker je namreč kandidat na volitvah, kjer se bo volilna kampanja uradno začela šele 11. maja namreč še ne bi smel biti zaradi domnevne »uravnoteženosti« pri poročanju »izbrisan« iz poročil že daleč pred tem rokom.
Da ne gre za spodrsljaj ali običajno prakso kaže tudi njihovo poročanje z drugih podobnih dogodkov.
Novinarji RTV Slovenija namreč na enak način ne ravnajo pri drugih »špicenkandidatih« parlamentarnih strank in še naprej pogosto poročajo o Mateju Toninu, Ireni Jovevi, Marku Balažicu, Romani Tomc in drugih kandidatih, ko ti javno nastopajo.
Njihovih nastopov ne cenzurirajo.
Ob tem je Mira Hace upravičeno opozorila tudi na dejstvo, da ima ista televizija dopisnico, ki nam o dogodkih v Izraelu in na Bližnjem vzhodu pogosto poroča iz Azije (ne da bi ob tem navedla, zakaj in kaj so sploh njeni viri, saj gre v resnici, glede na njeno oddaljenost od kraja dogajanja za očitno »plonkanje« zahodnih, predvsem amereiških tiskovnih agencij), hkrati pa, kot lahko vidimo, nimajo novinarjev v hiši, ki bi lahko korektno »pokrili« poročanje z nekega domačega dogodka tako, da ob tem ne bi namerno cenzurirali svojega novinarskega kolega.
Karmen Švegl je poročala s Kitajske! , da je v Iranu močno pokalo
— Vladimir Slemenšek (@Im_Vladimir_S) April 19, 2024
Skratka, o dogajanju, ki je zelo daleč in kjer nimajo neposrednega uvida v dogodke pokrivajo, besed govornika, ki jih izreče pred njihovim nosom pa enostavno - ne opazijo.
Če se bo takšno neprofesionalno ravnanje še ponavljalo, bo seveda jasno, da ne gre za posamično napako, pač pa za odločitev, za katero stoji novo vodstvo javne RTV.
In da smo z »obrambo javne RTV« morda prišli iz dežja pod kap.