REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ši »bral levite« Blinknu: Američani govorite eno, delate pa drugo

Ši  »bral levite« Blinknu: Američani govorite eno, delate pa drugoWashington »vedno govori eno, dela pa drugo«, je kitajski voditelj opozoril ameriškega diplomata. Vir: Posnetek zaslona, X

Washington mora prenehati »govoriti eno in delati drugo« ter obravnavati Peking kot sovražnika, je dejal kitajski predsednik Ši Džinping na srečanju z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom, poroča Politico.

»Naše države ... morajo stati za tem, kar govorijo.

Drug drugemu moramo pomagati pri napredku, ne pa drug drugemu škodovati,« je dejal kitajski predsednik, ki ga je ameriški kolega Joseph Biden večkrat označil za »diktatorja«.

Poleg tega je Ši Džinping opozoril, da je med Kitajsko in ZDA veliko odprtih vprašanj, ki jih je treba rešiti.

Peking je bil razdražen zaradi poskusov Washingtona, da bi okrepil svoje zavezništvo z Japonsko in Filipini, zagotovil vojaško podporo Tajvanu in omejil dostop Kitajske do naprednih polprevodniških tehnologij.

Vendar pa je Blinken skušal kitajski strani zagotoviti, da so ZDA zavezane razvoju odnosov »v dobrobit obeh narodov«, poroča Politico.

Toda – kot pričajo fotografije spodaj – Blinken pri tem početju ni bil ravno uspešen.

Ameriški državni sekretar je Kitajsko namreč zapustil tako, kot je vanjo prišel – brez rdeče preproge.

In celo brez navzočnosti kakršnega koli kitajskega uradnika, ki bi ga pozdravil ob odhodu domov...

Analitiki komentirajo, da je to dokaz, da so ameriško-kitajski odnosi na hudi preizkušnji, saj gre za diplomatsko klofuto, ker se je od Blinkna na letališču poslovil samo ameriški veleposlanik.

Kar je najnižje med nizkimi potezami v bontonu mednarodne diplomacije.

Tako so domačini na Kitajskem gostu iz Washingtona, ki jim je prišel v Peking pridigat, da: ne smejo poslovati z Rusijo; se morajo strinjati s prodajo TikToka Združenim državam; morajo obljubiti, da ne bodo spremenili trenutnih razmer v Tajvanski ožini, navkljub ameriškemu oboroževanju Tajvana; morajo priznati, da suverenost nad grebenom Ren'ai pripada Filipinom; nadaljevati z nakupom ameriških obveznic; zmanjšati presežne zmogljivosti svoje industrije; bodo ustavili izvoz surovin fentanila v Mehiko; ustavili trgovanje z nafto z Iranom ... nazorno pokazali, kaj si mislijo o njem in državi, ki jo predstavlja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek