nedelja, 12. januar 2025 leto 30 / št. 012
Dvolična vlada: Najprej polena pod noge Huaweiu, nato pa se Fajonova s tropom poslovnežev slini v Pekingu!
Slovenska zunanja ministrica je takoj zatem, ko je uspela »preživeti« na svojem položaju, zhavaljujoč zmagi Matjaža Hana na volitvah za predsednika SD - odpotovala v Peking.
Iznad Unionske dvorane se je v soboto pozno zvečer pokadilo. Rdeč dim je napovedal nove čase. Han je novi papež rdeče plenilske stranke.https://t.co/kqHhKI52L0
— Mitja Kunstelj (@mikstone1) April 15, 2024
Tanji Fajon se je v soboto zvečer prikazala Marija. Han je zmagal in ona bo lahko do konca mandata vedrila na Mladiki.… pic.twitter.com/MHNRTIDXew
Na pot je odšla s tropom slovenskih poslovnežev, ki se nadejajo dobrih poslov na 1,3 milijarde konzumentov velikem kitajskem trgu.
Kitajci so jih seveda pragmatično sprejeli, kakšen bo pa izplen, pa je seveda veliko vprašanje, ki je povezano predvsem z obnašanjem slovenske vlade same. Slovenska vlada namreč tudi v tem pogledu kaže svoje dvolično naravo.
Po eni strani se namreč prilizuje kitajski vladi in gospodarstvenikom, hkrati pa doma počne vse točno tako, kot ji ukažejo Američani.
Z enim takim obiskom, s pravo iniciativo, bi lahko dvignili Slovenski BDP. Ampak mora biti minister/ca človek na mestu. Diplomat s podjetniško mentaliteto in državnik. Sanja Slovenija o tem od Drnovška dalje. Upam, da se zbudimo. In to kmalu, ker časa ni več veliko.
— DDDDMMMM (@DavidMajcen) April 17, 2024
Včasih ti ukazi pridejo preko Bruslja, a pomembno je le, da jih vlada v Ljubljani pridno in brez zadržkov izpolnjuje.
Tipičen primer so težave, ki jih imajo v Sloveniji v podjetju Huawei.
Potem ko je Anže Logar v vlogi zunanjega ministra času Trumpove vlade z Mike Pompeom podpisal znameniti memorandum, ki je med vrsticami vso kitajsko elektronsko opremo razglasil za ogrožanje slovenske nacionalne varnosti, se je zdelo, da ne more biti hujše in da je Janševa vlada zabredla najglobje.
A nato je prišla Golobova vlada, ki je v odnosu do kitajskih podjetij po svoje celo še hujša.
Prav te dni, ko se v Pekingu nahaja slovenska delegacija, se je namreč v Bruslju končal pregled slovenske zakonodaje o elektronskih storitvah, ki slovenski vladi omogoča, da na preprost način podjetju Huawei (in podobnim konkurentom) onemogoči nastop na slovenskem trgu tam, kjer gre za največje posle.
Da ne bi utrujali s tehničnimi podrobnostmi, bomo zadevo poenostavili.
V bistvu gre zato, da slovenska zajkonodaja omogoča, da se pri odločanju o tem, kdo lahko prodaja in instalira »kritično« infrastrukturo lahko vmešajo »politični« kriteriji in se poslovanje na teh področjih omeji tistim, ki kot podjetja sicer delujejo povsem transparentno in so konkurenčna, a imajo smolo, da prihajajo iz držav, ki jih Slovenija in ostale članice EU ne smatrajo za dovolj »demokratične«.
Za ohranjanje mednarodnega miru in varnosti je treba iskati politične rešitve v skladu z ustanovno listino ZN in mednarodnim pravom, je ob začetku obiska na Kitajskem poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon, ki jo je sprejel kitajski kolega Vang Ji. https://t.co/Ml3taNOLxL
— MMC RTV Slovenija (@rtvslo) April 17, 2024
Ob tem so definicije »kritične« infrastrukture v slovenski zakonodaji zapisane tako, da omogočajo preprost »izgon« Huaweia in drugih kitajskih podjetij iz prodaje anten in elektronske opreme za prenos velikih količin podatkov vseh velikih komunikacijskih podjetij.
Človek bi še razumel, da si SOVA ali neke druge službe želijo neko posebno zaščito in zato tam zaradi nekih razlogov (strahu pred »zadnjimi vrati«) ali paranoje nočejo kitajske opreme.
A v tem primeru ne gre za to.
Ministrica @tfajon na srečanju s kitajskim zunanjim ministrom Vangom Jijem: "Za ohranjanje mednarodnega miru & varnosti je potrebno iskati politične rešitve v skladu z Ustanovno listino #OZN & mednarodnim pravom. imata zgodovino prijateljskih odnosov, ki je dobra… pic.twitter.com/neDfLJnVti
— MFEA Slovenia (@MZEZ_RS) April 17, 2024
V primeru Slovenije se pojem kritične infrastrukture uporablja tako na široko, da bodo Huawei in podobna podjetja v Sloveniji poslej lahko prodajala le še kakšne telefone in podobne naprave (pa še te brez ameriških programov) in nič drugega.
Vse ostalo je nenadoma postalo »izjemnega pomena za državno varnost«. Po isti logiki lahko že jutri prepovemo uvoz pametnih kitajskih električnih avtomobilov, pralnih strojev, likalnikov…
In če mislite, da gre za pretiravanje, se spomnite paranoičnih in odbitih nastopov koruptivne šefice EK Ursule von der Leyen, ki se je javno sramotila s trditvami, da Rusi v svoje rakete vgrajujejo čipe iz pralnih strojev, ker je menda njihova elektronska industrija zaradi »učinkovitih« evropskih sankcij menda že čisto na psu…
They fooled us from the start. Ursula von der Leyen considered Russia's defeat to be immediate on September 18, 2022: "The Russian military is taking chips from dishwashers and refrigerators to fix their military hardware, because they ran out of semiconductors. Russian industry… pic.twitter.com/dnfUa51BIY
— RadioGenoa (@RadioGenoa) February 9, 2024
Slovenski kazenski ukrepi zoper Huawei pa so nastali na podobni paranoični in iracionalni podlagi. Zaradi »nacionalne varnosti« in zaradi zahtev ZDA.
Istočasno pa prav iz ZDA nismo dobili nobenega dokaza o tem, zakaj naj bi bila »kitajska« oprema nevarnejša od na primer ameriške.
Huaweijeva oprama je testirana po mednarodnih standardih in certificirana s strani »zahodnih« institucij. A nič ne pomaga, za ZDA je »nevarna.«
The #China-#US relationship has not yet fully emerged from its low point, but it is relatively stable, or rather, “there are still pitfalls ahead, but both sides have lights to guide them,” a Chinese expert said. “Both parties have flashlights in hand, so they are unlikely to… pic.twitter.com/xyeRrIAfPV
— Global Times (@globaltimesnews) April 17, 2024
Ob tem Slovenija v Varnostnem svetu skoraj vedno glasuje prav obratno od Kitajske in ima glede skoraj vseh pogledov vedno enaka stališča kot ZDA.
In sedaj se na Kitajskem mudi Tanja Fajon, ki sporoča, da bo »za ohranjanje mednarodnega miru in varnosti treba iskati politične rešitve v skladu z ustanovno listino ZN in mednarodnim pravom«.
»Štiridnevni obisk, na katerem me spremlja močna delegacija predstavnikov 54 slovenskih podjetij, predstavlja odlično priložnost za nadgradnjo tradicionalno prijateljskih slovensko-kitajskih odnosov. Vesela sem vsakič, ko diplomaciji uspe odpreti vrata slovenskim podjetjem na tuje trge,« je dejala Fajonova.
Zadovoljstvo z obiskom so izrazili tudi na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS).
Njihova izvršna direktorica Marjana Majerič je izpostavila, da je s strani podpredsednika Kitajske lepo slišati, da so slovenska podjetja na Kitajskem dobrodošla.
Medtem ko so slovenska podjetja dobrodošla, pa so kitajska v Sloveniji – očitno nedobrodošla!
Poglejmo nekoliko podrobneje, kako je slovenska vlada po diktatu iz Bele hiše zaloputnila vrata podjetju Huawei.
Usoda poslovanja tega podjetja na slovenskem trgu je bila vedno povezana z zakonom o elektronskih komunikacijah, ki med drugim ureja tudi izbiro ponudnika 5G, in razpisom za dobavo te tehnologije Telekomu Slovenije.
Med letoma 2020 in 2022 je potekalo intenzivno lobiranje ZDA proti podjetju Huawei. Prav zato je imel kitajski tehnološki velikan ogromno škodo.
V bistvu pa je šlo za to, da so ZDA, katerih podjetja niso bila več sposobna konkurirati na trgu, poskusile z administrativnimi, netržnimi političnimi ukrepi in sankcijami povzročiti škodo Huaweiu in mu onemogočiti poslovanje.
V času Janševe vlade je državni zbor kar dvakrat obravnaval zakon o elektronskih komunikacijah, vendar prvič ni prestal glasovanja, drugič pa je poslance Janševe koalicije prehitela zamenjava oblasti.
V tem času je Gospodarska zbornice Slovenije (GZS), avgusta 2022 poslance pozvala k vnovičnemu razmisleku pri sprejemanju zakona.
Toda takoj po zamenjavi oblasti, septembra 2022 in tik pred drugo obravnavo zakona je nova vlada pokazala povsem drugačen pristop.
Hmm NE SMEMO, Huawei vzet, mormo kej Ameriskega, a se. Spomnite afere Patria, k smo si drznil kupit neki Finskega in ne neki Ameriskega
— S5maya ex 7thAngel (@s5maya) July 15, 2023
Nov zakon - veljati je začel konec leta 2022 - je pomenil velik udarec za načrte Huaweia, saj so v zakonodajo, ki bi morala urejati zgolj gospodarske zadeve vnesli določila, ki so omogočila politično izločanje konkurence v obliki nedokazanih »varnostnih tveganj.«
Agenciji za komunikacijska omrežja (AKOS) je zakon naložil pripravo splošnega akta, s katerim je lahko operaterjem prepovedala uporabo tehnologij, ki prihajajo iz varnostno tveganih držav.
Obenem je od operaterjev mobilnih omrežij nov zakon zahteval, da morajo opraviti oceno tveganja za dobavitelje informacijskih sistemov in omrežne opreme.
Huawei je pet let pred jenkiji, to misliš?
— Jure Zorčič (@jzorcic) July 7, 2023
Spomladi leta 2023 je Huawei oddal tudi daleč najbolj ugodno ponudbo Telekomu za prenovo baznih postaj.
O vsem tem je bil obveščen tudi gospodarski minister in danes novi šef SD Matjaž Han.
In ni naredil nič!
“To, Hanči!” se ni mogel zadržati Denis Sarkić, Tanja Fajon si je vidno oddahnila (skoraj tako kot ob razglasitvi rezultatov glasovanja v ZN) in Brglezova roka, ki je obvisela v zraku. #srečno https://t.co/UIcCkALjn9
— An dr. Až Zorko (@Andrazus) April 13, 2024
Kajti »kšeftar« Han je pokazal, da zna upoštevati ukaze politbiroja iz Bele hiše, zato je bila zakonodaja na koncu takšna, da je Huaweiu onemogočala poslovanje.
Lahko bi tudi rekli, da to kaže, da tovariši, ki jih je potrebno ubogati in jih omenja tudi Han, po novem pač več ne sedijo v Beogradu, pač pa v Washingtonu, vse ostalo pa je - bolj ali manj ostalo isto...
In zato Golobova vlada nima težav s prilagajanjem novemu svetovnemu redu, temelječemu na pravilih, kot to rada pove Tanja Fajon.
Pozneje se je izkazalo, da je bila celo Janševa vlada – kljub glasni retoriki zoper Kitajsko – v resnici do poslovanja kitajskih podjetij bolj pragmatična in strpna.
Že jeseni 2020 je namreč Janševa vlada sprejela sklep, ki prepoveduje prodajo tehnologije 5G Sloveniji iz držav, ki so »varnostno tvegane«, kar je prizadelo tudi Huawei.
Opposition in Slovenia defeats government’s ‘anti-Huawei bill’ https://t.co/97qqleHsAd
— Adam Segal (@adschina@mastodon.social) (@adschina) February 9, 2022
bill would ban providers from using equipment of high-risk suppliers if they are labelled as such by government based on the opinion of National Security Council
A telekomunikacijski operaterji zaradi oznake »tajno« nikoli niso dobili tega sklepa.
In Huawei je lahko še naprej računal na posle.
Tako je Janševa vlada javno sledila zahtevam politibiroja iz Washingtona, ki je zahteval, da ustavijo prodor kitajske tehnologije 5G v Slovenijo, po drugi strani pa je kitajskim podjetjem omogočila enakopravno sodelovanje pri poslovanju na slovenskem trgu.
Kar je bilo pravilno in v korist Slovenije.
Toda Golobovo vlada je ravnala drugače – in za kitajska podjetja, paradoksalno, še slabše od Janševe!
Konec lanskega junija je vlada Roberta Goloba namreč omenjeni sklep spremenila.
Ob tem so se sklicevali na transmisijo Bele hiše v obliki »priporočil«» Evropske komisije, iz katerih izhaja, da sta kitajski družbi Huawei in ZTE bolj tvegani za varnost Evropske unije kot preostali dobavitelji opreme 5G.
Te obtožbe so bile seveda izrečene brez dokazov.
Gre za sodobne, zahodnjaške »fatve«, pavšalne obsodbe.
Sledil je še finale: oktobra lani so iz Huaweija na slovensko vlado naslovili dopis, v katerem so opozorili, da so zaradi tega utrpeli več milijard evrov škode.
Istočasno je Huawei od vlade terjal tudi neposredno plačilo odškodnine v višini 170 milijonov evrov zradi nepoštenega izrinjanja podjetja s trga.
V začetku marca so ob tem v Evropski komisiji končali s pregledom slovenske zakonodaje, ki sedaj omogoča točno to, kar so od Slovenije zahtevali v Washingtonu – izrinjanje preveč »poceni« in preveč dobrih kitajskih konkurentov s trga.
Kaj bo rezultat je jasno – v Sloveniji bomo morali imeti inštalirano »politično« odrejeno »varno«, v resnici pa dražjo, slabšo in nekonkurenčno evropsko in ameriško opremo.
Slovenija bo zato tehnološko zaostajala (uvajanje 5G že zamuja!), vse to pa zaradi metanja političnih polen iz ZDA pod noge kitajskemu podjetju, ki je tekom let pač postalo preveč dobro in preveč konkurenčno in mu evropski in ameriški konkurenti pač ne znajo več konkurirati s pomočjo obiučajnih metod – večjo kvaliteto in z zniževanjem stroškov.
Gre seveda za zgrešeno politiko, ki bo Slovenijo odvlekla proti tehnološkemu in gospodarskemu dnu.
As Slovenia’s Deputy Prime Minister and Foreign Minister Tanja Fajon is paying an official visit to China from Tuesday to Sunday, the Slovenian-Chinese Business Council, part of the Slovenian business delegation that's accompanying the European country’s senior official, said on… pic.twitter.com/kn3ki5wsNE
— Global Times (@globaltimesnews) April 17, 2024
Istočasno pa to sedanjo slovenska oblast, oblast brez hrbtenice, oblast Goloba in Fajonove ni prav nič sram, da na Kitajsko pošlje delegacijo 54 podjetij, ki v Pekingu prosjačijo za posle in si želijo sodelovanja s kitajskim gospodarstvom, hkrati pa molčijo o tem, kako so na slovenskem trgu zaloputnili vrata – in to ne enkrat, primerov je malo morje – kitajskim podjetjem.
Kitajska je civilizacija z večtisočletno zgodovino, Slovenija pa je za njih tako majhen, nepomemben del trga, da na takšne slovenske gospodarske nizke udarce slovenskih politikov pogosto gledajo z veliko mero strpnosti.
In slovenski politiki se zanašajo prav na to in upajo, da bodo s to licemerno hlapčevsko politiko lahko nadaljevali brez škode.
Vse kaže, da so doslej imeli veliko srečo s to svojo dvolično politiko.
A vse ima svoje meje.
Slovenija igra zelo nevarno igro, pri kateri bi lahko slovenska podjetja in gospodarstvo zaradi takšnega nespametnega udinjanja Washingtonu zaradi upravičenih protiukrepov Pekinga zelo hitro izgubila veliko več, kot pa bi lahko dobila v obliki »bombončkov« iz ZDA, ki iz dneva v dan svojim zaveznikom za njihovo lojalnost in sledenje politiki hegemonizma – nudijo vse manj.
Kitajskih podjetij je na Madžarskem že bistveno več kot v Sloveniji. Odpirajo se tudi drugi trgi – na primer Slovaški.
Kdor računa, da se lahko Slovenija dolgoročno opira na ZDA se zato hudo moti.
Gre za državo v zatonu.
Tiste, ki ne verjamejo v to, je treba spomniti le na en primer: da nam iz ZDA še tistih pontonskih mostov, ki jih je delegacija ameriških senatorjev in kongresnikov v Sloveniji obljubljala po poplavah - nikoli niso poslali.
Kdo ve zakaj.
Morda zato, ker jih itak izdelujejo na Kitajskem…
A big day for Croatia - opening of the Pelješki most (Pelješac bridge)
— Petra Pajdakovic Sebek (@petrasebek) July 26, 2022
One of the five biggest in Europe
Length: 2.4 km
Max. span: 285 m
Height: 55 m
It will link southern coast (Dubrovnik) with the rest of the country. pic.twitter.com/RUGlF1bdRY
Na Hrvaškem pa medtem že stoji ogromen, tudi s kitajskim znanjem zgrajen Pelješki most…