REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriški analitik: Nacistično reševanje Mussolinija kot model Pentagona za Zelenskega?

Ameriški analitik: Nacistično reševanje Mussolinija kot model Pentagona za Zelenskega?Akcija reševanja, kot je bila tista, ki so jo nacisti izvedli leta 1943, bi lahko bila ena redkih preostalih možnosti Pentagona, meni Stephen Bryan. Vir: Posnetek zaslona, X

Združene države Amerike in zaveznice sedanjega kijevskega režima iz NATO bloka bi lahko izvedle operacijo »reševanja« Vladimirja Zelenskega iz Kijeva, tako kot so Nemci storili z Mussolinijem leta 1943, ko ga je fašistični Veliki svet odstranil z oblasti po zavezniškem izkrcanju na Siciliji, piše Stephen Bryen, nekdanji direktor osebja za Bližnji vzhod pri pododboru senatnega odbora za zunanje odnose in pomočnik obrambnega ministra ZDA za politiko, na svojem blogu Substack.

Potem ko je kralj Vittorio Emanuele III. ukazal aretacijo Benita Mussolinija, so ga nemške posebne enote 12. septembra 1943 rešile iz zapora z izkrcanjem na Gran Sasso, nato pa je postal voditelj Italijanske socialne republike (RSI), satelitskega režima Tretjega rajha v severni Italiji.

Bryen meni, da bi lahko bil podoben manever razlog za napotitev vojakov Nata v Ukrajino, o čemer je nedavno razpravljal Emmanuel Macron, kar je močno razdelilo tako zahodne zaveznike kot državljane Francije.

Avtor spomni tudi, da je ameriški obrambni minister Lloyd Austin zagrozil, da se bo poraz Ukrajine končal z neposrednim spopadom med Natom in ruskimi enotami, čeprav, dodaja ameriški analitik, ve, da ruski predsednik Vladimir Putin nima namena najprej napasti druge države, kot je Moskva poudarila ob neštetih priložnostih.

»Na podlagi česa bi enote Nata lahko izvedle nekakšno intervencijo brez ruskega protinapada? Nacistični primer osvoboditve Mussolinija je lahko model, ki bi v sodobni interpretaciji lahko poslužil svojemu namenu,« je sklenil Bryen.

Ob nenehnem napredovanju ruskih enot in osvoboditvi Avdejevke, vse večjih pretresih v Ukrajini, preklicu volitev, zapiranju ljudi, ki nasprotujejo kijevskemu režimu, in številnih drugih nepriljubljenih ukrepih je vprašanje, kako dolgo lahko Zelenski še obdrži oblast v svojih rokah, piše ameriški analitik in nakazuje, da bi sedanjo vlado v Kijevu lahko zamenjala druga, ki je odprta za pogajanja z Moskvo.

V takih okoliščinah bi lahko Pentagon »rešil« Zelenskega in ga preselil kam drugam, najverjetneje v Lvov, ki je na skrajnem zahodu države, daleč od ruskih enot.

Ukrajino pa bi lahko razdelili tako, kot je bila Italija vse dokler zavezniškim silam maja 1944 ni uspelo zavzeti Monte Cassino.

Če pa bi na oblast v Kijevu prišel nekdo, kot je nekdanji vrhovni poveljnik ukrajinske vojske Valerij Zalužni, potem bi bilo bivanje Zelenskega v Lvovu kratko in bi se moral »upokojiti« nekje drugje, meni Bryen.

»Z vidika Nata in Pentagona bi tak proces trajal, morda celo leto dni, kar bi predsedniku Josephu Bidnu omogočilo, da zdrži do ameriških volitev novembra,« poudarja ameriški analitik.

Ker si Bidnova administracija ne more privoščiti še enega debakla, kot je bil umik iz Afganistana, in kar v Ukrajini postaja vse bolj verjeten scenarij, Rusija zdaj po toliko zamujenih priložnostih morda ne bo več zainteresirana za pogajanja in nič ne kaže, da namerava Moskva upočasniti posebno vojaško operacijo, zato bi bila operacija reševanja (Zelenskega), kot je bila tista, ki so jo nacisti izvedli leta 1943, lahko ena redkih preostalih možnosti, zaključuje Bryen.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek