petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Udarec za evro: Evropska unija bo na račun Ukrajine ukradla dobičke zaseženega ruskega premoženja
Države članice Evropske unije so dosegle dogovor, ki naj bi Bruslju omogočil prenos prihodkov, ustvarjenih z zamrznjenimi rezervami centralne banke Rusije, v Kijev, so sporočili iz belgijskega predsedstva Sveta EU.
V tem trenutku torej še ne gre za zaplembo okoli 300 milijard dolarjev vrednega ruskega premoženja, ki bi mu lahko sledila podobna zaplemba lastnine evropskih in ameriških podjetij v Rusiji, kjer se prav tako nahaja okoli 280 milijard zahodnega premoženja.
Because it will crash the financial market in the eu and they have 278 billion invested in Russia which they will confiscate in retaliation not to mention 57 billion of uk assets
— joe (@joe35353643) January 29, 2024
Gre pa za zaplembo denarja, izplačanega zaradi obresti na depozite.
The EU states have committed more than 200 billion euros to the Central Bank of Russia. Now the EU is agreeing on a plan to funnel interest profits to Ukraine.https://t.co/fy8te0XFyj
— Trần Thanh Phong (@TTPhong_Germany) January 30, 2024
Za takšen ukrep EU nima nobene pravne podlage, razen svojih lastnih sklepov.
»Veleposlaniki EU so se pravkar načeloma strinjali s predlogom o uporabi nepričakovanih dobičkov, povezanih z imobiliziranimi sredstvi, za podporo obnove Ukrajine,« so v ponedeljek objavili predstavniki države na omrežju X.
Financial Times (FT) je medtem poročal, da so odposlanci EU odobrili načrt, katerega namen je dati na stran milijarde evrov dobička, ustvarjenega z zamrznjenimi sredstvi ruske centralne banke.
Približno 191 milijard evrov od 260 milijard evrov ruskih imobiliziranih rezerv trenutno hrani belgijski Euroclear, osrednji depozitar vrednostnih papirjev, ki ustvarja milijarde, ko vrednostni papirji zapadejo in se ponovno vlagajo.
Glede na osnutek, ki ga je videl FT, bodo dobički, ki jih ustvari Euroclear, knjiženi ločeno brez dividend, ki bodo izplačane delničarjem, dokler se člani bloka soglasno ne odločijo za vzpostavitev »finančnega prispevka v proračun [EU], ki se bo zbral na ta čisti dobiček za podporo Ukrajini.«
Pričakuje se, da bodo predlagani ukrepi namenjeni samo prihodnjim dobičkom in ne bodo veljali za nazaj.
Prejšnji teden so viri, ki so bili blizu razpravam, povedali Bloombergu, da so zunanji ministri EU podprli uporabo davka na nepričakovane prihodke za zamrznjena sredstva Rusije.
Reuters je ob tem poročal, da EU verjetno ne bo zaplenila sredstev kljub načrtom G7, da bo o zakonitosti tega razpravljala na srečanju februarja.
Moskva je večkrat opozorila, da bi kakršna koli dejanja ZDA in njihovih zaveznikov v zvezi z njenim premoženjem predstavljala »krajo«, in poudarila, da bi zaseg sredstev ali katera koli podobna poteza kršila mednarodno pravo in spodkopala vlogo rezervnih valut, svetovnega finančnega sistema in svetovnega gospodarstva.
Aprila je predsednik Ruske federacije Vladimir Putin podpisal odlok o vzpostavitvi mehanizma za začasen prevzem tujih sredstev v Rusiji v primeru, da druge države zasežejo rusko zasebno ali državno lastnino v njihovi pristojnosti ali ogrozijo nacionalno, energetsko ali gospodarsko varnost države.
Vendar pa bi ta poteza lahko omajala tudi evro.
"$200 billion...mainly in the Belgian clearing house Euroclear...Euroclear has "substantial" amounts of assets in Russia... which could be seized by Moscow...Euroclear manages trillions and its bankruptcy would be far more than the budget of the EU." - https://t.co/7KoChxgaAZ
— Pen Pnortney (@PPnortney) January 29, 2024
Italijanska centralna banka je takšno oceno podala za primer, če bi bile zaplenjene vse ruske rezerve na Zahodu, toda tudi zaplemba »obresti« bo na podoben način omajala zaupanje v zahodne valute in banke.
In vse to le zato, da bi za Ukrajino iz ukradenih ruskih obresti zbrali še dve do tri milijarde evrov…
Medtem vse več držav, predvsem v okviru BRICS+, prav zaradi sankcij EU in ZDA že poravnava medsebojne obveznosti v lastnih valutah in izven sistema SWIFT.