četrtek, 26. december 2024 leto 29 / št. 361
Financial Times: Zelena deindustrializacija Nemčije
Izpusti toplogrednih plinov v Nemčiji so se lani zmanjšali za približno petino, kar je najnižja raven od petdesetih let prejšnjega stoletja, vendar je bilo to zmanjšanje posledica padca industrijske proizvodnje, ne pa izboljšav energetske učinkovitosti, piše Financial Times.
Po letnem poročilu berlinske raziskovalne skupine Agora Energy Evidence je Nemčija leta 2023 izpustila 673 milijonov ton ekvivalenta ogljikovega dioksida ali 21 odstotkov manj kot leto prej.
German emissions fall by a fifth amid stagnant industrial output-Germany’s greenhouse gas emissions dropped by about a fifth last year to their lowest level since the 1950s, although… https://t.co/3WYba4tI3l @FT @patricianilsson
— Sierra Club Climate Adaptation & Restoration Team (@ClubAdaptation) January 6, 2024
Približno polovico tega upada lahko pripišemo upočasnitvi nemške industrijske dejavnosti. Le 15 odstotkov je posledica tehnoloških izboljšav, kot je večja uporaba obnovljivih virov energije.
Nemško industrijo sta močno prizadela izbruh spopada v Ukrajini in prekinitev nabave poceni energentov iz Rusije.
Germany's 2023 CO2 emissions fall to lowest in 70 years but drop not yet sustainable - study https://t.co/o049X2gcr1
— Donald Vincent (@DonaldV61312938) January 7, 2024
Do zadevnega padca prihaja, ker številna nemška podjetja zmanjšujejo svoje kratkoročne naložbe ali selijo proizvodnjo v tujino.
Največja svetovna kemična skupina BASF je na primer napovedala zmanjšanje proizvodnje zaradi visokih cen energije.
#deindustralization welcome to new Germany pic.twitter.com/5tnaSSKtlE
— DOW@100k (@TheClochard) November 28, 2023
Nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck je pozdravil številke, ki jih je objavila »Agora«, in izpostavil, da je bila leta 2023 več kot polovica oskrbe z električno energijo v Nemčiji proizvedena iz obnovljivih virov.
Vendar je Habeck naposled moral priznati, da je večina zmanjšanja uporabe fosilnih goriv posledica upočasnitve industrijske proizvodnje.
Farmers angry at having to pay diesel at the same price than everyone else blockaded for hours the ferry on which German Deputy Chancellor Robert Habeck was returning from holidaypic.twitter.com/MBHUJJA4Gv
— Alfons López Tena (@alfonslopeztena) January 5, 2024
Predsednik nemškega industrijskega lobija Zveze nemške industrije (BDI) Siegfried Russwurm je na tiskovni konferenci v Berlinu v torek dejal, da nemška vlada ne razume, s kako »kritično« situacijo se soočajo podjetja.
Ist Herr Siegfried Russwurm wohl genauso schadenfroh wie Robert Habeck?https://t.co/EnbHSrQhJk
— Jochen Urban (@UrbanJoche79706) January 4, 2024
»Ne govorimo več o kratkoročnih gospodarskih padcih, ki se bodo popravili sami, ampak o strukturnih težavah v Nemčiji,« je dejal Russwurm.
In dodal: »Žal še vedno manjkajo konkretni ukrepi, ki bi izboljšali položaj podjetij v globalni konkurenci.«
Drop in coal power and weak economy push German emissions to lowest level in 70 years – report @AgoraEW
— Clean Energy Wire (@cleanenergywire) January 4, 2024
However, #GHG #emissions could rise again when the economic situation improves, the think tank warnshttps://t.co/Y0SBDqn0Ix #climate #CO2 #energytransition pic.twitter.com/2jJADF4mqV
»Agora« je poudarila, da podatki kažejo, da se je nemška gospodarska proizvodnja leta 2023 zmanjšala za 0,3 odstotka, vendar so številke veliko višje za energetsko intenzivne predelovalne dejavnosti – v kemični industriji in proizvodnji jekla – in znašajo kar 11 odstotkov.
Deindustrialisation in Germany dramatically reduces emissions in 2023#bne #bneEditorsPicks #Ukraine #Russia #RussiaUkraineWar #sanctions #energycrisis #Germany #macro https://t.co/EdBb7eZIjo pic.twitter.com/KjIYB7jUNt
— bne IntelliNews (@bneintellinews) January 5, 2024
Skoraj polovica uvožene električne energije prihaja iz obnovljivih virov, četrtina pa iz jedrskih elektrarn.