sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Avstrija preplavljena z ruskim plinom, preprodaja sosedom, odlaga izstop iz »energetske orbite Kremlja«
Avstrija je preplavljena z ruskim zemeljskim plinom (LNG), kar je pripeljalo do tega, da ta dolgoletni klient Gazproma zdaj povečuje izvoz tega energenta v soseščino in odlaša z izstopom iz ruske energetske orbite, poroča ameriški novičarski portal Bloomberg.
Čeprav je stališče uradnega Dunaja v skladu s širšo politiko Evropske unije o energetski ločitvi od Rusije, podatki o trgovini kažejo, da plin, ki prek Ukrajine vztrajno teče v Avstrijo, predstavlja več kot 50 odstotkov celotnega povpraševanja avstrijskega gospodarstva.
Russian Gas Glut Shows #Austria Still in Kremlin’s Energy Orbit
— Giovanni Staunovo (@staunovo) December 4, 2023
Ukraine transit agreement ending next year will force changes
Pipeline expansion for higher LNG imports has barely begunhttps://t.co/lc2BOYlEB9
Avstrija je tradicionalno vozlišče za ruski plin, ki se iz te države pošilja na Madžarsko, v Nemčijo, Italijo in Slovenijo, državna energetska družba OMV pa ima dolgoročno pogodbo z »Gazpromom«, ki jo zavezuje k nakupu vsega ruskega plina, ki doseže avstrijske meje, poroča »Bloomberg«.
Gas Connect Austria, operater in lastnik avstrijskega plinovodnega omrežja, ki poteka od vzhoda proti zahodu, je sporočil, da so se začela dela za širitev zmogljivosti v Nemčijo, ugotavlja »Bloomberg« in dodaja, da napovedana zanka v dolžini 40 kilometrov lahko zagotovi 27 teravatnih ur plina, torej tretjino letnega povpraševanja, a da bo pripravljen za obratovanje šele leta 2027.
#FunFact According to data from Austria's energy regulator E-Control, an average of 60 percent of imported natural gas still comes from Russia. In September, the share was as high as 80 percent, which is roughly the same as at the beginning of Russia's war against Ukraine. https://t.co/OgwvHqerBP
— Velina Tchakarova (@vtchakarova) November 30, 2023
Polna skladišča in nemotene dobave plina kažejo, da je trg varnejši kot po stopnjevanju rusko-ukrajinskega konflikta februarja 2022, je dejal nekdanji avstrijski regulator in sedanji višji energetski svetovalec pri »Baker & McKenzie« Walter Boltz.
A hkrati opozarja, da iztek dogovora med Kremljem in Kijevom o varnem pretoku plina prihodnje leto - predstavlja »veliko tveganje«.
Walter Boltz über einen möglichen Gastransit-Stopp: "Was wir sträflich vernachlässigt haben, sind Ausbaumaßnahmen im Bereich Infrastruktur. Und wir haben uns zu wenig Gedanken gemacht, woher unser Gas kommt."https://t.co/cdAHtx3nml
— Sonja M. Lauterbach (@SolautSonja) October 30, 2023
Celo če pride do popolne prekinitve dobave ruskega plina, Boltz in »Gas Connect Austria« trdita, da lahko država leta 2025 pokrije povpraševanje tudi brez novih dobav iz Rusije, a da bo to vsekakor vplivalo na dolgoročno stabilnost cen.
»Ni tveganje v 2025 in 2026, da plina ne bo na voljo, ampak da bodo cene spet švignile v nebo,« je sklenil Boltz.