REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Lavrov v Skopju: »Blinken je zbežal, ne jaz! Evropa se deindustrializira. Nalašč. S strani ZDA!«

Lavrov v Skopju: »Blinken je zbežal, ne jaz! Evropa se deindustrializira. Nalašč. S strani ZDA!«Zahodu je bilo v interesu uničiti Jugoslavijo, danes pa izkazuje silo v odnosu do balkanskih držav in jih sili v sankcije proti Rusiji, je ocenil vodja ruske diplomacije, ki se je udeležil zasedanja Sveta ministrov OVSE v Severni Makedoniji. Vir: Posnetek zaslona, X

Zahod se iz svojih napak ničesar ni naučil, ampak jih dela še naprej, kar dokazuje tudi včerajšnje »zborno« govoričenje številnih zahodnih voditeljev o »ruski agresiji«, je na novinarski konferenci v Skopju dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov med komentiranjem rezultatov zasedanja Sveta ministrov Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE).

V letu, ko praznuje 50. obletnico ustanovitve, OVSE nima česa praznovati, je poudaril Lavrov.

»Na vojaško-političnem področju je porušeno vse, tudi drugi dogovori, ki so pomagali vzdrževati ravnovesje na področju varnosti in nadzora nad oborožitvijo v Evropi. Da gospodarstvo niti ne omenjam. Vse je uničeno, in to zaradi sankcij brez primere, ki so jih uvedli Rusiji«.

»Evropa se deindustrializira. Nalašč. S strani ZDA,« ni ovinkaril Lavrov.

Nato je pojasnil: »Evropa je (Američanom) konkurenca. Torej, ZDA hočejo marionetne EU voditelje. Evropska podjetja pa se selijo v ZDA ... To je bil cilj 'načrta B' Washingtona z vojno v Ukrajini. 'Načrt A' pa je bil s protesti, nemiri in državljansko vojno Rusijo vojaško in gospodarsko oslabiti do te mere, da se razpade od znotraj. Potem ko je to propadlo, se je načrt B spremenil v načrtno gospodarsko slabitev Evrope, da bi se jo izločilo iz svetovne gospodarske tekme med ZDA, Evropsko unijo in Kitajsko

Na vprašanje novinarjev, ali se je v Skopju čutil izoliranega, ker se nekateri zunanji ministri zahodnih držav niso želeli srečati z njim (tudi evropski vrtnar Josep Borrell se je izognil snidenju), se je Lavrov rahlo posmehnil: »Pobegnil je kolega Blinken, a ne jaz!«

Lavrov se je tako ozrl na dejstvo, da so ameriški državni sekretar Antony Blinken in njegove zahodne oprode zapustile Severno Makedonijo, še preden je ruski zunanji minister prišel.

Po besedah ​​Lavrova se zahodni kolegi bojijo odkrito govoriti in se soočiti z dejstvi, na tokratnem vrhu OVSE pa ni bilo prvič, da so pokazali »strah in zbežali.«

V preteklih dveh letih hibridne vojne je Rusiji postalo jasno, da Zahod nima argumentov, medtem ko žuga Moskvi in jo krivi za vse.

Zahod je vedno poskušal tudi na Balkanu sprti narode in mu to uspeva še danes, je prepričan Lavrov, nakar je dodal, da si zahodne države niso želele močne Jugoslavije.

Letalo ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova, ki se je udeležil zasedanja Sveta ministrov OVSE v Skopju, se je prek Grčije in Turčije vrnilo v Moskvo, poroča TASS s sklicevanjem na spletni portal Flightradar24, ki polete spremlja v živo. Lavrov je v Skopje prispel v sredo prek Grčije in ne Bolgarije, kot je bilo prvotno načrtovano, saj po poročanju TASS Sofija ni hotela odpreti svojega zračnega prostora za letalo ruskega ministra, če bi bila na njem tudi tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Ruske federacije Marija Zaharova. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je odločitev Bolgarije obsodil kot »absurdno in neumno«, sama Zaharova pa je opozorila, da je »zlonamerna neumnost rusofobov dosegla točko, ko so uradne oblasti prvič v naši zgodovini prepovedale ne leteti letalu preko njenega neba, ampak osebi v letalu - kot je navedeno v uradnem obvestilu bolgarskega ministrstva za zunanje zadeve: letalo lahko leti nad Bolgarijo, vendar Maria Zaharova v njem ne sme leteti«. »Glede tega, ali lahko preletim Bolgarijo brez letala ali v ta namen uporabim vesolje, ni bilo nič omenjeno,« je pristavila s kančkom cinizma. Vodja ruske diplomacije je bil v Skopju sicer najbolj iskan gost - medijske konference Sergeja Lavrova, ki je trajala približno uro in 15 minut, se je udeležilo več kot 100 novinarjev z vsega sveta. Vir: Posnetek zaslona, X

Težave na Balkanu so nastale po tem, ko je imel Washington prste vmes pri uničenju Jugoslavije, kjer so Srbi, Črnogorci, Slovenci, Makedonci in drugi živeli složno in brez težav, je spomnil Lavrov, ko je odgovarjal na vprašanje o bolgarsko-makedonskih odnosih.

Zahodu je bilo v interesu uničiti Jugoslavijo, danes pa izkazuje silo v odnosu do balkanskih držav in jih sili, da se »dogovorijo, preden bo prepozno«, da uvedejo sankcije Rusiji in podobno.

Tudi dogodki na Kosovu in Metohiji sodijo v neizogibno pot propadanja OVSE, pravi ruski minister.

Najprej se nekaj dogovori, potem se rezultati tega slavijo, nato pa se samo opazuje, kako se ena za drugo dogajajo majhne eskalacije in nato velike, pravi, ko opisuje metode, ki jih uporablja Zahod.

»Spomnim se, kako je Evropska unija, sicer velika posrednica, na povabilo Združenih narodov posredovala v dialogu med Beogradom in Prištino. Leta 2013, pred več kot desetimi leti, je bilo slovesno razglašeno, da je sklenjen dogovor o oblikovanju Zveze srbskih občin na Kosovu in Metohiji,« se spominja Lavrov.

Vendar se od takrat ni zgodilo nič, poudarja Lavrov.

Prištinske oblasti, ki še naprej vladajo južni srbski pokrajini, so zavračale in še zavračajo oblikovanje Zveze srbskih občin (ZSO), dodaja.

»Kaj mislite, da medtem počne EU? Mislite, da od njih (oblasti v Prištini) zahteva primerno vedenje (da naj spoštujejo dogovore in mednarodno pravo)? Ne! Srbijo silijo, da spremeni svoje izhodišče. Ustvarili so že nov dokument o oblikovanju ZSO, ki je zelo drugačen od prvotnega, ki sta ga podpisala tako Beograd kot Priština,« poudarja ruski zunanji minister.

Srbom, ki si, kot pravi, »želijo v EU in čakajo v vrsti«, sporočajo, da se nov krog pogajanj ne bo začel, dokler ne sprejmejo vseh odločitev Bruslja, vključno z obvezno uvedbo sankcij proti Rusiji.

»Tako Evropa prepričuje Srbijo in za povrhu pravi, da je ne bo sprejela, če ne bo žegnala neodvisnosti 'Kosova'. Ali pa – ‘dobro, ne sprejmite neodvisnosti vaše južne pokrajine, ampak ji dovolite, da postane članica mednarodne organizacije’,« se je Lavrov ozrl na zvijačne prijeme Zahoda.

Spomnil je tudi na mirovne sporazume iz Minska, sklenjene med prebivalci Donbasa in Ukrajine, pri katerih so posredovale Nemčija, Francija in Rusija, ter dejal, da jim je podoben dogovor o oblikovanju ZSO.

Težava je v tem, da so v zvezi s sporazumi iz Minska vse podpisnice, razen Rusije, priznale, da jih sploh niso imele namena spoštovati in da so si na račun njih le kupile čas, da oborožijo Ukrajino in da zahodni inštruktorji usposobijo ukrajinske sile.

Taista EU je leta 2013 posredovala pri dogovoru med Beogradom in Prištino o oblikovanju Zveze srbskih občin. Minsk je bil leta 2015, spominja ruski minister in poudarja, da to posredovanje ni prineslo nobenih rezultatov.

V obeh primerih se je Evropska unija hvalila, kako je da posredovala in prispevala k miru, dejansko pa je dokazala, da tega ni sposobna, je jasen Lavrov.

Lavrov je precej prahu dvignil z obtožbo na račun Zahoda, ki »vodi hibridno vojno proti Rusiji, kot naslednjo žrtev pa si je (že) izbral Moldavijo«.

Evropski uniji je očital, da je postala »agresivni politični projekt«, OVSE pa označil za privesek Nata in EU.

Države Zahoda je v isti sapi obtožil, da so zatrle vsakršno rusko prizadevanje za reševanje pridnestrskega konflikta, navaja ruska tiskovna agencija TASS.

Več članic – Ukrajina, Poljska in baltske države – je zaradi njegovega prihoda srečanje bojkotiralo.

Tako je že prvi dan dvodnevnega ministrskega zasedanja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi v Severni Makedoniji, ki se je začelo v četrtek, minil v znamenju prisotnosti ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova.

Lavrov je bil v svojem nagovoru neusmiljen do organizacije, ki združuje 57 evropskih, severnoameriških in azijskih držav. Po njegovih besedah se je zahodna politična elita odločila za širitev Nata na vzhod Stare celine, s tem pa deluje proti OVSE.

»Trenutno ni posebnih razlogov za optimizem. OVSE se spreminja v privesek Nata in Evropske unije. Organizacija je, priznajmo si, na robu prepada. Postavlja se preprosto vprašanje: ali si je smiselno prizadevati za njeno oživitev?«

Lavrov z avstrijskim zunanjim ministrom Alexandrom Schallenbergom. Vir: Posnetek zaslona, X

Lavrov je po govoru zapustil sejo.

Šef ruske diplomacije se je v Skopju ob robu zasedanja sicer pogovarjal s kolegi iz več držav, med drugim z zunanjima ministroma Madžarske in Avstrije, Pétrom Szijjártóm in Alexandrom Schallenbergom.

Slovenska zunanja ministrica ni šla po poti avstrijskega in madžarskega kolega, ampak se je držala znanih fraz, češ da je »OVSE kot organizacija na razpotju, saj so temelji evropske varnostne arhitekture po ruski agresiji na Ukrajino zelo zamajani.«

Zunanja ministrica Tanja Fajon pa je navkljub temu poudarila, da »najhujša kazniva dejanja nikakor ne smejo ostati nekaznovana«, zato je prepričama, da bo »ponovna vzpostavitev zaupanja po koncu vojne ključna in tu lahko OVSE odigra pomembno vlogo. V vedno bolj polariziranem svetu si platforme za dialog, kakršna je OVSE, zaslužijo našo polno podporo.«

Glede Ukrajine pa je zagotovila, da bo Slovenija še naprej pomagala Kijevu pri soočanju s posledicami ruske agresije in na poti v EU.

Palestine in najhujših kaznivih dejanj Izraela v Gazi, ki nikakor ne smejo ostati nekaznovana - se ni dotikala.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek