REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Opozorilo jeklarske industrije: Brez poceni ruskega plina Nemčiji grozi deindustrializacija

Opozorilo jeklarske industrije: Brez poceni ruskega plina Nemčiji grozi deindustrializacijaOd lani se je število nemških industrijskih podjetij, ki so pripravljena vlagati v tujini, namesto da bi širila proizvodnjo doma, podvojilo s 16 odstotkov na 32 odstotkov. Vir: Posnetek zaslona, X
Na rezultat ankete je vplivala zaskrbljenost glede prihodnosti brez poceni ruskega plina.

Nemčiji grozi vse večja deindustrializacija, je opozoril Gunnar Gräbler, generalni direktor podjetja Salzgitter, enega največjih proizvajalcev jekla v Evropi z letno proizvodnjo okoli sedem milijonov ton. Z več kot 100 hčerinskimi in pridruženimi podjetji je skupina strukturirana v petih divizijah – jeklo, trgovina, cevi, storitve in tehnologija – pod okriljem holdinga za upravljanje.

Po mnenju Gräblerja, če proizvajalci materialov, potrebnih nemški industriji, kot so jeklo ali kemikalije, zapustijo Nemčijo zaradi visokih cen energije, potem država »tvega, da bo izgubila celotno proizvodno verigo«, piše Financial Times.

»Če bi sledil zgledu (nemških direktorjev, ki so izjavili, da nameravajo investirati v tujini), bi to državo deindustrializirali,« je opozoril Gräbler.

»Financial Times« navaja, da se je od lani število nemških industrijskih podjetij, ki so pripravljena vlagati v tujino namesto širitve proizvodnje v državi, podvojilo s 16 odstotkov na 32 odstotkov, kar izhaja iz najnovejše raziskave Nemške gospodarske in industrijske zbornice.

Poudarjajo, da je na rezultat ankete vplivala zaskrbljenost glede prihodnosti brez poceni ruskega plina.

Pripombe prihajajo v težkem času za nemško industrijo, saj je več velikih projektov, povezanih s podnebjem, kot so dolgo pričakovane naložbe v železniško infrastrukturo, postavljenih pod vprašaj, potem ko je vlada kanclerja Olafa Scholza zamrznila plačila iz sklada za podnebje in preobrazbo.

Zamrznitev sledi sodbi nemškega najvišjega sodišča, da je bilo 60 milijard evrov nezakonito dodeljenih skladu, namenjenemu pomoči industriji za razogljičenje.

Gräbler je potrdil, da je kljub težavam s podnebnim skladom zagotovljena milijarda evrov subvencij, ki so jih obljubile lokalne oblasti za pomoč Salzgitterju pri gradnji obratov, ki lahko delujejo tako na plin kot čistejši vodik.

Podjetje načrtuje, da bo prvi od teh obratov zagnalo do leta 2026.

Nemška jeklarska industrija ima veliko upov glede prihodnjega evropskega povpraševanja po tako imenovanem zelenem jeklu, saj vlaga milijarde evrov v prehod, pri katerem bodo plinske peči sčasoma nadomestile tehnologije, ki temeljijo na čistem vodiku in elektriki.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek