četrtek, 16. januar 2025 leto 30 / št. 016
Wall Street Journal: Čas je, da Zahod preneha z »magičnim razmišljanjem« o porazu Rusije
Zahodni voditelji morajo prenehati z »magičnim razmišljanjem« o porazu Rusije v Ukrajini in preiti na strategijo dolgoročnega zadrževanja Moskve, priporočata analitika iz Fundacije Carnegie za mednarodni mir v eseju, ki ga je objavil Wall Street Journal (WSJ).
»Česar zahodni voditelji očitno niso storili, je, da bi bili pošteni do svoje javnosti glede trajne grožnje opogumljene, revizionistične Rusije,« sta zapisala analitika Eugene Rumer in Andrew Weiss.
The Wall Street Journal: 'It's Time to End Magical Thinking About Russia's Defeat'!
— Roberto (@UniqueMongolia) November 17, 2023
At the front lines, there are no indications that Russia is losing;
Russian economy has not been destroyed;
Popular support remains strong. pic.twitter.com/uRe0P5dwgh
Zahodni voditelji so se »prepogosto predajali 'magičnemu razmišljanju' – stavili so na sankcije, uspešno ukrajinsko protiofenzivo ali prenos novih vrst orožja, da bi Kremelj prisilili, da sede za pogajalsko mizo.«
Avtorja iz washingtonskega možganskega trusta nato ugotavljata, da je Moskva kljub upanjem zahodnih uradnikov, ki so špekulirali, da bo predsednik Ruske federacije Vladimir Putin odstavljen v »dvornem puču«, ohranila javno podporo pri vprašanju strategije za Ukrajino, in se uspešno uprala zahodnim poskusom, da bi ohromil rusko gospodarstvo.
Irski novinar Chey Bowes je medtem šel v Moskvo, da bi ugotovil, kako uničeno je rusko gospodarstvo:
Welcome to the Capital of the most sanctioned country on Earth, Russia
— Chay Bowes (@BowesChay) November 10, 2023
Welcome to Moscow City. Let's have a look around the financial and business centre of the Russian economy that Von Der Leyen told you was "In tatters" pic.twitter.com/IQvrCNmhbt
»Več kot šest mesecev pred popolno invazijo na Ukrajino februarja 2022 je Putin podpisal novo nacionalno varnostno strategijo za Rusijo,« navaja besedilo in dodaja, da je bil »glavni cilj tega dokumenta pripraviti državo na dolgoročno konfrontacijo z Zahodom.«
»Danes lahko Putin pove ljudstvu, da njegova strategija deluje,« ugotavlja WSJ.
EU sharply upgrades Russian economy forecast. Double the amount forecast in May.
— Make Peace Now; alternative news (@AlternatNews) November 15, 2023
Our politicians said Ukraine will win. They lose.
Our politicians said Russia will crumble under the sanctions. They thrive.
Give me just one thing where the politicians were right? pic.twitter.com/RgYTebzxeJ
Čeprav Rumer in Weiss trdita, da »nič od tega ne bi smelo biti presenečenje«, je tudi Wall Street Journal med zahodnimi mediji, ki so že od začetka ukrajinskega spopada upali na zmago Ukrajine.
Ton medijskega poročanja o spopadu se je na Zahodu spremenil po polomu dolgo napovedovane ukrajinske protiofenzive, vse pogosteje pa se govori o upadu navdušenja nad podporo Kijevu med ukrajinskimi zavezniki, velikih izgubah na bojišču ter vse pogostejšim trenjem v državnem vrhu Ukrajine.
The war in Ukraine:
— Gabe (@GabeZZOZZ) November 16, 2023
How it started How it's going
More than half a million Ukrainians have died
Are they still dancing now? pic.twitter.com/iRlsbtfqWt
Avtorja zdaj navajata, da sploh ni znakov, da bi Rusija izgubljala vojno, ki je postala »vojna izčrpavanja«.
Podpora Kremlju v ruski javnosti se je le povečala, ruski proizvajalci orožja pa prehitevajo svoje zahodne kolege.
Rusko gospodarstvo je vzdržalo sankcije, ki so jih narekovale ZDA, ugotavljata avtorja.
#Zakharova: In the past 15 years, the share of the EU (w/o UK) in the global economy has reduced from 25.3% to 16.7%, yet the US retained 25%
— MFA Russia (@mfa_russia) November 15, 2023
This is a result of the vassal-like compliance by EU political elites with the US policy for Brussels to isolate itself from Russia pic.twitter.com/4VONc3vgck
»Tehnokrati, odgovorni za vodenje ruskega gospodarstva, so se izkazali za odporne, prilagodljive in iznajdljive,« ugotavljata analitika.
V nadaljevanju dodajata, da »zvišane cene nafte, deloma v posledici tesnega sodelovanja s Savdsko Arabijo, polnijo državno blagajno, medtem ko je Ukrajina v veliki meri odvisna od infuzij zahodnega denarja.«
The West’s plans to destroy the #Russia's economy have actually backfired...
— Patrick Henningsen (@21WIRE) November 13, 2023
Reversal of Fortune: #BRICS Countries Imports Record Amount of Russian Oilhttps://t.co/n2art8jCt1
Weiss in Rumer sta pozvala k dolgoročni strategiji zadrževanja, ker »si ne smemo delati utvar, da bo kakršna koli potencialna kombinacija kratkoročnih ukrepov dovolj, da Putina prisili, da opusti vojno.«
Nova strategija bi vključevala nadaljevanje zahodnih sankcij, diplomatsko izolacijo Rusije in krepitev obrambnih zmogljivosti Nata ter »ublažitev vse škode - diplomatske, informacijske, vojaške in gospodarske«, ki jo je povzročila vojna.
Konstantin Malofeev: The Russian economy must be sovereign. Only due to internal resources it can grow by 6-8% per year. This does not require “foreign investors” who have been speculating in our financial market for decades and siphoning colossal resources out of Russia. But it… pic.twitter.com/EEHUzA7bPa
— pocalypsis pocalypseos (@apocalypseos) November 11, 2023
Besedilo poudarja, da so zahodni voditelji med hladno vojno uporabljali podoben dolgoročni pristop, namesto da bi nerealno stavili na »razpad sovjetskega sistema čez noč«.
Avtorja pa ZDA svetujeta, naj se ne zapletajo v novo hladno vojno.
»Vključevanje v globalno tekmovanje s Kremljem ne bi bila pametna naložba ameriškega prestiža ali sredstev. Pripeljalo bi nas do nesmiselnega boja proti vsem manifestacijam ruskega vpliva,« sta sklenila Rumer in Weiss.