nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
New York Times: Ukrajini ne uspeva, Nemci so željni dogovora, kakšen pa je načrt B?
Vse bolj očitno postaja, da je ukrajinska zmaga malo verjetna in da je potreben »načrt B«, a odkriti pogovori o diplomatskem izhodu iz krize so postali »tabu«, so za New York Times povedali strokovnjaki.
»Vse bolj razširjeno je mnenje, da to, kar počnemo zdaj, ne deluje, vendar ni veliko razmišljanja o tem, kaj storiti naprej, in ni veliko odprtosti za pogovore o tem, kar je način, kako sploh priti do rešitev,« je za časnik povedal visoki uradnik, politični analitik inštituta RAND Corporation Samuel Charap.
»Malo smo se zagozdili,« ocenjuje ta analitik.
As #Ukraine’s Fight Grinds On, Talk of #Negotiations Becomes Nearly #Taboo https://t.co/DgTzt6kzmT
— RandomNews (@RandomArguments) September 2, 2023
Da je v zahodnem političnem okolju postalo skoraj sramotno govoriti o »načrtu B«, nakazuje tudi epizoda z vodjo kabineta sekretarja Nata Jensa Stoltenberga, na katero je spomnil newyorški časnik.
Stian Jenssen je namreč pred kratkim predlagal, da bi se Ukrajina zaradi članstva v zvezi NATO morda lahko odpovedala osvajanju ozemelj, ki jih ima za svoja, njegov šef pa se je takoj podvizal, da razkačene ukrajinske uradnike hitro pomiri s pojasnilom, da je stališče čezatlantskega zavezništva, da samo Ukrajina lahko odloča o svoji usodi.
Vladimir Kornilov :
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) August 17, 2023
There is a lot of noise around the statement of the head of the NATO Chancellery, Stian Jenssen, regarding the exchange of part of the territories of Ukraine for the entry of its remaining part into NATO. And although NATO has already dissociated itself from… pic.twitter.com/kAwJN8Aio8
»Politično ozračje se je zaostrilo,« pravi nekdanji ameriški uradnik in profesor na univerzi Georgetown Charles Kupchan ugotavlja, da pogovori o ustavitvi prelivanja krvi še naprej ostajajo »politični tabu«.
New York Times opozarja, da Kupchan govori iz osebnih izkušenj, pri čemer je treba upoštevati množične kritike članka, ki ga je ta strokovnjak napisal z nekdanjim predsednikom Sveta za zunanje odnose ZDA Richardom Haassom za Foreign Affairs, v katerem sta pozvala ameriške uradnike, naj si omislijo »načrt za premik z bojišča za pogajalsko mizo.«
The West Needs a New Strategy in #Ukraine
— Assoc Prof defending Democracy in @univofmacedonia (@VoskopoulosPhd) August 14, 2023
A Plan for Getting From the Battlefield to the Negotiating Table
FOREIGN AFFAIRS
Richard Haass and Charles Kupchan#Russia #ukrainewar https://t.co/OPazsxxyVT pic.twitter.com/3Unrw2sM7n
Kritike so se samo okrepile, ko sta se Kupchan in Haass skupaj z nekdanjim ameriškim veleposlanikom v Moskvi Thomasom Grahamom zasebno pogovorila z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, da bi raziskala možnosti za pogajanja.
Kupchan poudarja, da je prav zdaj čas za kovanje »načrta B«, a da so zahodni uradniki še naprej v začaranem krogu izjav o tem, kako bodo podpirali Ukrajino, »dokler bo treba«.
In Britain, the defeat of the Armed Forces of Ukraine
— Sprinter (@Sprinter99800) August 20, 2023
NATO no longer hopes for a victory in Kyiv. This was announced by a columnist for the British newspaper Telegraph and retired British colonel Richard Kemp.
“ Speaking in Norway, Stian Jensen, head of NATO Secretary General… pic.twitter.com/zgYzDdtgg6
V Nemčiji je želja po hitrem koncu ukrajinske krize še posebej razširjena, ugotavlja časnik, ki se sklicuje na berlinske uradnike.
»Nemški uradniki so željni rešitve s pogajanji in razpravljajo o tem, kako bi lahko Rusijo pripeljali za pogajalsko mizo, vendar to počnejo le zasebno in s strokovnjaki iz zaupanja vrednega možganskega trusta, so razkrili nekateri med njimi,« poroča New York Times.
US grows doubtful Ukraine counteroffensive can succeed
— Michael Sami (@mike4evolution) August 20, 2023
—
“I don’t think that you’ll hear an argument from anyone that this is going well right now or that this is heading to a place that people would view as good, but there is not much by way of plan B.”https://t.co/biuQxNVkbG
Čeprav se uradniki zavedajo, navaja časopis, da ne morejo pritiskati na Kijev, ker bi Moskva to lahko razumela kot šibkost, vseeno obstaja želja tako v Berlinu kot Washingtonu, da se konflikt ne nadaljuje v nedogled.
Deloma tudi zato, ker v Evropi in ZDA politična pripravljenost na neomejeno vojaško in finančno podporo Ukrajini že usiha, zlasti med desnico, ki se krepi.