nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Kdo je najmlajši predsednik na svetu: Mladi vodja Sankarove »Dežele krepostnih ljudi«
Kapitan Ibrahim Traoré je s komaj 34 leti 30. septembra 2022 postal najmlajši predsednik na svetu.
Na oblast v afriški državi Burkina Faso je prišel z državnim udarom, s katerim je bil strmoglavljen Paul-Henri Sandaogo Damiba.
Njegovi nasprotniki, predvsem na Zahodu, so mu očitali nespoštovanje »demokracije« in »demokratičnih postopkov«. Nato je nekdo pripomnil, da je demokracija čudna beseda, ki ji vsak pripisuje drugačen pomen – tak, kot mu ustreza.
Torej je tudi predsednik Damiba prišel na oblast z državnim udarom, a je bil do vseh francoskih zahtev neprimerno bolj obziren, zato tudi pravšnji voditelj države za oblastnike v Parizu.
Državni udar v Burkini Faso, nekdanji Zgornji Volti, je le eden v dolgem nizu podobnih v Afriki: v zadnjih treh letih je lokalna vojska prevzela oblast v Maliju, Čadu, Sudanu, Burkini Faso, medtem ko je državni udar v Gvineji Bissau (zaenkrat) ni uspel.
Kronološko zadnji državni udar je tisti v Nigru.
Očitno je, da sta nestabilnost in kronična revščina grenka dediščina francoskega in nato ameriškega (neo)kolonializma.
French troops stationed in Niger have been restricted to a military base in the national capital of Niamey.
— DD Geopolitics (@DD_Geopolitics) August 13, 2023
French forces have not left the base or ventured into the streets of the western African city for days. Military convoys have been routinely passing the facility… pic.twitter.com/aZUC8SfIDn
Podsaharska regija, Sahel, je ena najbogatejših z mineralnimi viri in hkrati ena najrevnejših regij v Afriki, celini, ki je bila skoraj v celoti plen kolonialnih sil, od katerih se še vedno počasi in mukotrpno osvobaja.
Še danes sta Francija in ZDA zelo močni v tej regiji, kjer imata številna vojaška oporišča in mreže »poslovnih« interesov.
Neposredna posledica kolonializma in revščine je islamistični terorizem, še en problem, s katerim se mora revni Sahel spopadati.
Traoré je pozneje razkril, da so on sam in drugi častniki, ki so vodili državni udar, poskušali prisiliti predsednika Damibo, da se »ponovno osredotoči na džihadistični upor« in da so se odločili, da ga odstavijo šele, ko so videli, da so ga »njegove ambicije odpeljale stran od tistega, kar smo nameravali narediti v državi, a to so partnerstva, ki koristijo vsem.« Ne le Francozom.
"We are going to fight, but Africa needs to be able to unite. The more united we are, the more effective we will be." - Ibrahim Traore pic.twitter.com/MsplpYgoji
— StancityWorld_Official#™Mnk (@Stancity04) August 5, 2023
Že v srednji šoli so učitelji Traoréja ocenili kot »tihega« in »zelo nadarjenega«.
Bil je član Združenja muslimanskih študentov.
V vrste vojske Burkine Faso je vstopil leta 2009 in od takrat se začne njegovo »tiho« napredovanje.
Amid all the changes happening in the Sahel, one figure stands taller than many others - Burkina Faso’s leader, Ibrahim Traoré. His youth, his energy, his Pan-Africanism, his revolutionary zeal, his military fatigues and beret - all mark him out. But these attributes are… pic.twitter.com/tF3wKT7Kbj
— African Stream (@african_stream) August 12, 2023
V vojski se je povzpel zaradi neustrašnosti, ki jo je pokazal v boju z džihadisti, na primer v operacijah v Maliju. Leta 2014 je prejel čin poročnika, leta 2020 pa čin stotnika, saj se je izkazal kot »izjemno pogumen« vojak.
Leta 2022 je bil del skupine častnikov, ki so izvedli državni udar v državi in na oblast pripeljali Domoljubno gibanje za zaščito in obnovo.
Traoré se je takoj po državnem udaru postavil na čelo tega gibanja. Oktobra 2022 je prevzel mesto začasnega predsednika kot »vodja države in vrhovni poveljnik oboroženih sil Burkine Faso« z obljubo, da bo julija 2024 izvedel demokratične volitve.
Ibrahim Traore Burkina Faso president
— Sprinter (@Sprinter99800) August 6, 2023
pic.twitter.com/8DVKgtJx76
Traoré se ni boril samo proti džihadistom.
Februarja 2023 je vlada Burkine Faso izgnala francoske sile in tako končala desetletja (neo)kolonialne odvisnosti. »Resnično želimo videti tudi druga obzorja,« je takrat dejal predsednik Traoré , »ker želimo partnerstva, kjer vsi zmagajo.«
To je bilo resnično revolucionarno dejanje, nadaljevanje protikolonialnih sprememb, ki jih je leta 1983 v Burkini Faso začel karizmatični voditelj Thomas Sankara, vojaški častnik, marksistični revolucionar in panafrikanist.
“We have been receiving French aid for 63 years, yet our country has not developed, so cutting it off from us now will not kill us, rather it will motivate us to work and rely on ourselves.” - President Ibrahim Traore of Burkina Faso pic.twitter.com/FyQ7AHnHWP
— Jackson Hinkle (@jacksonhinklle) August 8, 2023
Sankara je bil predsednik Burkine Faso od državnega udara leta 1983 do umora leta 1987 pod taktirko ameriške vohunske agencije CIA.
Sankara je med svojimi privrženci na afriški celini zapisan kot karizmatična in ikonična osebnost revolucije.
Na sledi panafriških idej Sankare je Traoréjeva vlada kmalu po prevzemu oblasti v državi predstavila idejo o federaciji z Malijem; obe državi sta povabili Gvinejo, da se jima pridruži v zavezništvo. Če bi se ta ideja uresničila, bi bila to močna država v Sahelu in velik korak v smeri panafrikanizma.
“Burkina Faso cannot be developed outside the lines drawn by Thomas Sankara,” - Kyélem de Tambèla, Prime Minister to President Ibrahim Traore pic.twitter.com/appLJDVO6n
— Jackson Hinkle (@jacksonhinklle) August 6, 2023
Aprila istega leta je Traoré razglasil splošno mobilizacijo, ko so džihadistične sile sprožile srdite napade.
Posebna zgodba so »Traoréjeve povezave z ruskimi plačanci«, ki so mu jih očitali zahodni mediji, kot sta New York Times in Reuters.
Temeljila je na dejstvu, da med pristaši Traoréjevega gibanja prevladujejo protifrancoska in proruska čustva. Privrženci državnega udara so nosili ruske zastave in klicali Rusiji. Enako pa se je nato ponovilo v Nigru.
Ibrahim Traoré, President of Burkina Faso on African resources.
— yared tesfay (@yaredtesfay12) August 13, 2023
"how can Africa, which has so much wealth, become the poorest continent in the world today?" pic.twitter.com/PgN98rDWuy
Francoski časnik Mond je maja naposled priznal, da »Traoréjev režim ni zaprosil za vojaško pomoč Rusije«.
Mond je poudatil, da Traoré »raje uporablja lastne sile v boju proti islamskim džihadistom«.
Na vrhu Rusija-Afrika konec julija 2023 je Traoré odkrito dejal, da prebivalci njegove države podpirajo Rusijo: »Ljudstvo Burkine Faso podpira Rusijo, ki izvaja posebno vojaško operacijo.«
Putin held a private meeting with the world’s youngest leader, Captain Ibrahim Traore of Burkina Faso. pic.twitter.com/5gMi2sWS6I
— Jackson Hinkle (@jacksonhinklle) August 7, 2023
»Bodite prepričani, da vas naši ljudje podpirajo. Podpiramo vašo vlado,« je Traoré dejal ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu.
In dodal, da se je njegova država odločila ponovno odpreti rusko veleposlaništvo, ki je bilo zaprto od leta 1992.
Ibrahim Traore, dictator over: "the world has forgotten that Russia & Africa played a key role in the victory over Nazism."
— Erik Korsas (@KorsasErik) August 8, 2023
In Putin's new history books for schoolchildren, they will therefore be informed about how African soldiers stopped the Germans in Stalingrad in 1942 pic.twitter.com/vqHHd4Ustn
Uradno vojaško sodelovanje med Burkino Faso in Rusijo bo morda uresničeno v bližnji prihodnosti, saj bo obrambni minister Burkine Faso Kassum Coulibaly, kot je bilo uradno napovedano, obiskal Rusijo že prihodnji teden,
Sodeloval bo tudi na forumu Army-2023.
I stand with President Ibrahim Traore and his fight against the western imperialists. pic.twitter.com/9NmkZusvy2
— FriendOfRussia (@NoMoreNATO) August 5, 2023
Danes Traoréja ne le v Burkini Faso, ampak tudi v drugih afriških državah vidijo kot »novega Sankaro«.
Tako kot Thomas Sankara je tudi Traoré goreč privrženec panafrikanizma.
Sankara je do atentata nanj leta 1987 vodil Burkino Faso skozi reforme, ki so demontirale ostanke kolonialnega sistema.
40 years ago today, Thomas Sankara became President of Burkina Faso. He was overthrown in a French/CIA-backed coup after 4 short years.
— Jackson Hinkle (@jacksonhinklle) August 5, 2023
Today, Captain Ibrahim Traore has taken power in Burkina Faso to fulfill Sankara’s mission of liberating Africa. pic.twitter.com/8SnLWmoBEm
Obstajajo utemeljeni sumi, da so v umor Sankare vpletene tako francoske kot ameriške obveščevalne službe.
Nekatere vzporednice med omenjeno dvojico res obstajajo: oba sta mlada oficirja, ki sta na oblast prišla z državnim udarom, pri 34 letih. In oba sta korenito spremenila svojo državo.
Kot predsednik je Sankara sprožil temeljite družbene, gospodarske in okoljske reforme z organizacijo zasaditve deset milijonov dreves.
Spremenil je tudi ime države: iz francoskega kolonialnega imena Zgornja Volta v Burkina Faso (Dežela krepostnih ljudi), njeni prebivalci pa so zase izbrali ime Burkinabe (Krepostni ljudje).
“For my Nation, I will fight to the last breath.” - President Ibrahim Traoré of Burkina Faso pic.twitter.com/AI6keTIimI
— Jackson Hinkle (@jacksonhinklle) August 12, 2023
Sankara je zavrnil sodelovanje z Mednarodnim denarnim skladom in poskušal z rastjo proizvodnje povečati dohodek države.
Podobno kot gibanje Patricea Lumumbe v Kongu v poznih šestdesetih letih prejšnjega stoletja, je Sankarina protiimperialistična in protikolonialna politika močno odmevala ne le v Sahelu, ampak po vsej Afriki.
Spomnimo, tudi Lumumba je odigral pomembno vlogo v transformaciji Konga iz belgijske kolonije v samostojno republiko in, enako kot Sankara, je bil tudi Lumumba ubit v atentatu leta 1961.
Belgium slaughtered up to 15 million Africans in the Congo, while stealing an estimated $1Trillion in natural resources.
— MileHighBrotha (@StalkedByDHS) August 8, 2023
Their assassination of Patrice Lumumba, in close coordination w/CIA, resulted in DRC becoming a perpetual Slave State of the #US. pic.twitter.com/93C2hCOO6x
Politika Sankare je vključevala izkoreninjenje lakote, agrarno samooskrbo, zemljiške reforme in oprostitev davka na podeželju.
Vodil je kampanjo opismenjevanja, uvadel programe brezplačnega cepljenja, gradil šole in zdravstvene domove. Prepovedal je prisilne poroke in poligamijo.
Navdihnjen s primerom Kube je Sankara ustanovil Odbore za obrambo revolucije in Ljudska revolucionarna sodišča, ki so sodila vladnim uradnikom, obtoženim političnih zločinov in korupcije.
Patrice Lumumba Last Letter.
— Africax5.tv (@Africax5) August 8, 2023
He was the first legally elected prime minister of D.R Congo and was assassinated in 1961 following a military coup supported by U.S.A & Belgian imperialism which was admitted by the State Dept in 2013. pic.twitter.com/iFmZ2YQD4P
Z drugimi besedami, podobno kot Lumumba, je Sankara Afričanom pokazal, da je možna drugačna, ponosna in pokončna Afrika namesto lačne, revne, podjarmljene in ponižane.
Nobenega dvoma ni, da se danes kapitan Traoré zgleduje po antikolonialni dediščini, ki jo je v tej državi najbolj pristno predstavljal njegov veliki predhodnik - Sankara. Človeka je mogoče ubiti, je svojčas dejal Sankara, ne pa tudi ideje.
Da je imel Sankara prav, je s svojim primerom dokazal kapitan Ibrahim Traoré, ki prav tako meni, da sta Francija in predvsem sistem, ki ga je Pariz narekoval v Burkini Faso, globoko pokvarjena in da še vedno manipulirata z revnimi, a Krepostnimi ljudmi.