REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Guardian: Zelenski bo moral zamenjati ozemlje za mir

Guardian: Zelenski bo moral zamenjati ozemlje za mirSimon Tisdall meni, da NATO ne naredi dovolj, da bi podprl Zelenskega. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski se bo morda prisiljen pogajati za zeleno (diplomatsko) mizo in celo trgovati z ozemljem za dosego miru, če mu sedanja protiofenziva ne bo prinesla preboja, saj je Zahod pri podpori Ukrajini preveč previden in ne razmišlja o posledicah neuspeha Kijeva, je prepričan komentator britanskega časnika.

Guardian predvideva, da se bo zadevna kupčija (del ukrajinskega ozemlja za dosego miru) zgodila v trenutku, ko bo Zelenskemu zmanjkalo orožja, vsekakor pa ob prihajajoči novi zimski energetski krizi, saj bo podpora zahodne javnosti (ameriški posredniški) vojni v Ukrajini še naprej usihala.

Na te nevarnosti opozarja Simon Tisdall, kolumnist in pomočnik urednika britanskega Guardiana, ki trdi, da tajna, neformalna pogajanja med ZDA in Rusijo že potekajo.

Če bi bila Ukrajina članica NATO pakta, kot ji je bilo obljubljeno pred petnajstimi leti, »vsega tega«, kot Zahodu očita Tisdall, ne bi bilo.

»Tudi zdaj Biden noče presekati in ne gre dlje od okrepljenih, dolgoročnih varnostnih zavez. Rishi Sunak (britanski premier) nedoločeno pravi, da si je Ukrajina zaslužila mesto v Natu. Francoski predsednik Emmanuel Macron poskuša iti v obe smeri, kot običajno. Nemški zanesljivo predrzni kancler Olaf Scholz se noče niti pogovarjati o članstvu Kijeva, dokler se vojna ne konča,« s kančkom cinizma našteva Tisdall.

Guardian v nadaljevanju izvaja, da vse to »nerazumno« omejuje akcije Nata - vse zaradi bojazni Zahodne Evrope, da bi lahko izzvani ruski predsenik Vladimir Putin napadel Zahod.

Izogibanje delitvam glede članstva Ukrajine in Švedske je zelo pomembno za čezatlantsko zavezništvo, trdi Guardianov avtor.

Še bolj pomembno je, meni, da vse države Nata popolnoma dojamejo širše posledice neuspeha Ukrajine pri odvračanju ruskih napadov.

»Če bi se to zgodilo, bi prišlo do destabilizacije vzhodne in srednje Evrope, nordijske regije in Balkana. NATO bi bil prisiljen voditi trajno vojno.

Mednarodno pravo bi propadlo. Kitajski bi bil dovoljen precedens v odnosu do Tajvana.

Ukrajina bi bila praktično razdeljena. In zmagoviti Putin ter njegova tolpa, v begu pred roko pravice, bi lahko vse to ponovila tam ali kje drugje,« jezno napoveduje Tisdall.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek