REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kriza udarja po žepu: Nemci prisiljeni varčevati pri hrani

Kriza udarja po žepu: Nemci prisiljeni varčevati pri hraniPotrošniki zaradi naraščajočih stroškov zmanjšujejo nakupe in izbirajo cenejše izdelke, je pokazala raziskava družbe Deloitt. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Vse več Nemcev je zaradi skokovito naraščajočih cen prisiljenih spremeniti svoje potrošniške navade, so ta teden pokazali izsledki Deloittove globalne raziskave potrošniškega utripa.

Po ugotovitvah Deloitta mnogi potrošniki kupujejo cenejšo hrano ali črtajo določene skupine izdelkov s svojih nakupovalnih seznamov.

Približno 37 odstotkov vprašanih je odgovorilo, da zdaj v supermarketih kupujejo cenejše blagovne znamke, 35 odstotkov pa je povedalo, da kupujejo cenejše vrste mesa.

Petina vprašanih je povedala, da vedno kupujejo manj živil, kot si želijo, četrtina pa, da zdaj kupujejo le najnujnejše.

»Številne krize in izzivi v zadnjih letih so povzročili, da so potrošniki spremenili svoje navade in rutino, da bi preživeli s finančnimi sredstvi, ki so jim na voljo. To vpliva na širok spekter področij vsakdanjega življenja – vključno s prehrano. Naše raziskave kažejo, da mnogi potrošniki varčujejo pri hrani«, navajajo iz družbe Deloitt.

Dodajajo, da je vsak tretji potrošnik med nakupom živil »finančno pod stresom«.

Raziskovalci so tudi ugotovili, da je le 41 odstotkov vprašanih odgovorilo, da razumejo, zakaj so cene na sedanji visoki ravni.

Več kot dve tretjini vprašanih (64 odstotkov) meni, da podjetja zvišujejo cene bolj, kot to upravičujejo njihovi povečani stroški, in tako ustvarjajo dodatne dobičke.

Potrjeno je, da je bila letna inflacija v Nemčiji maja 2023 na najnižji ravni v 14-mesečnem obdobju v višini 6,1 odstotka, kar je zdrs s 7,2 odstotka v prejšnjem mesecu, vendar je ostala precej nad dvoodstotnim ciljem Evropske centralne banke.

Cene hrane so se v primerjavi s prejšnjim mesecem nekoliko upočasnile rast, a ostale na dvomestni ravni 14,9 odstotka, prednjačijo pa mlečni izdelki (28,2 odstotka) ter kruh in žita (19,3 odstotka).

Deloittova raziskava je bila izvedena na približno 25.000 potrošnikih iz 25 držav, med njimi okoli 1000 iz Nemčije.

Raziskava je potekala od 20. do 26. aprila letos.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek