REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hersh: Ukrajina bo potrebovala 117 let, da zavzame ozemlja v Donbasu

Hersh: Ukrajina bo potrebovala 117 let, da zavzame ozemlja v DonbasuViri legendarnega novinarja pravijo, da obstaja veliko nesorazmerje med tem, s čimer se v javnosti oglaša uradni Washington, in ocenami ameriške obveščevalne skupnosti ter da ukrajinska ofenziva daje zelo slabe rezultate. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Če se bo nadaljevalo z enakim tempom, bo trajalo 117 let, da bo Kijev spet pridobil vse izgubljeno ozemlje, ki ga ima za svojega, je sporočil veteran ameriškega raziskovalnega novinarstva in Pulitzerjev nagrajenec Seymour Hersh.

Sklicujoč se na svoje vire v ameriški obveščevalni skupnosti, nagrajeni novinar pravi, da so ukrajinske sile v prvih dveh tednih ofenzive zavzele približno le 113 kvadratnih kilometrov, v primerjavi s približno 103.600 kvadratnimi kilometri, ki jih nadzoruje ruska vojska.

Poleg tega ugotavlja, da to ozemlje predstavlja večinoma odprt prostor, ki ga je težko ubraniti pred nasprotniki.

»Povedali so mi, da ukrajinske sile v zadnjih desetih dneh niso naredile pomembnejših prebojev v ruski obrambi. Ponovno so zavzele le še dve kvadratni milji ozemlja, ki so ga zasedli Rusi. S to hitrostjo, kot v šali sklepa eden od obveščenih uradnikov, vojska Vladimirja Zelenskega bo potrebovala 117 let, da zavzame izgubljena ozemlja,« piše Hersh v svojem blogu na Substacku.

Opozarja tudi, da obstaja veliko neskladje med oceno ameriške obveščevalne skupnosti o razmerah na ukrajinski fronti in tistim, kar »Bela hiša in Washingtonu podrejeni tisk predstavljata javnosti, nekritično ponavljajoč izjave državnega sekretarja Antonyja Blinkna in njegovih kohort jastrebov.«

Dodaja, da ni nobenega javnega dokaza, da ameriški predsednik Joe Biden in njegovi višji svetovalci v Beli hiši in State Departmentu sploh razumejo realnost situacije na terenu, pri čemer poudarja, da ima Rusija skoraj popoln nadzor nad štirimi območji, ki so se odločila združiti z Rusko federacije na referendumih lani.

Gre za Herson, Zaporožje, Doneck in Lugansk.

»Naslednji korak, ob predpostavki, da se na bojišču ne bo zgodil čudež, bo odvisen od Vladimirja Putina. Lahko bi se preprosto ustavil tam, do kamor so prišle ruske sile, da bi videl, ali Bela hiša sprejema vojaško realnost in ali ji je do prekinitve ognja, ob zagonu uradnih pogajanj o koncu vojne,« dodaja ameriški novinar.

Poudarja tudi, da Ukrajino aprila prihodnje leto čakajo volitve, če bodo sploh izpeljane, saj je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski volitve preklical, medtem ko v državi velja vojno stanje.

Bidnove politične težave v kontekstu prihajajočih volitev v ZDA prihodnje leto, so »akutne – in očitne«, piše Hersh.

Spominja, da nedavne ankete kažejo na upadanje Bidnove priljubljenosti, pri čemer se sklicuje na članek Washington Posta, ki navaja, da trenutni predsednik uživa »skoraj univerzalno podporo v lastni stranki, skoraj nič v opozicijski stranki in klavrno med neodvisnimi volivci.«

Hersh dodaja, da na primer anketa agencije Galup, o kateri piše omenjeni časnik, ni obravnavala ameriške podpore Ukrajini.

»Bližajoča se katastrofa v Ukrajini in njene politične posledice bi morale biti opozorilo za tiste demokrate v Kongresu, ki podpirajo predsednika, a se ne strinjajo z njegovo pripravljenostjo zapraviti milijarde dolarjev v Ukrajini, medtem ko upajo na čudež, ki se ne bo zgodil,« piše Hersh.

»Morda bi bilo modro, da bi Joe Biden odkrito spregovoril o vojni in njenih težavnih vplivih na ZDA – lahko pa bi tudi pojasnil, zakaj se je več kot 150 milijard dolarjev, ki jih je njegova administracija doslej vložila (v ukrajinsko vojno), izkazalo za zelo slabo naložbo,« sklene novinar.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek