četrtek, 14. november 2024 leto 29 / št. 319
Nemški mediji: Rusija niti približno ni tako ranljiva, kot misli Zahod
Zahodni politiki so (zaenkrat še) prepričani v zmago v Ukrajini.
Nemški kancler Olaf Scholz je dejal, da so zahodne sankcije proti Rusiji »zelo učinkovite«, ameriški predsednik Joe Biden je aprila 2022 zagrozil, da bo predsednika Ruske federacije Vladimirja Putina ekonomsko spravil na kolena in »izoliral rusko gospodarstvo«, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je obljubila, da bo Kremelj »plačal« zaradi posebne vojaške operacije (SMO) v Ukrajini.
Vendar pa poleg tega, da se je izkazala za vojaško »trdega« nasprotnika, Rusija ni ekonomsko niti približno tako ranljiva, kot je mislil Zahod, piše novinar Gabor Steingart v kolumni za nemški portal Focus.
„Das wird Russland ruinieren!“ verkündete einst Annalena Baerbock trotzig.
— BakuninsTraum (@BakuninsT) June 16, 2023
Es war schon in der klassischen griechischen Tragödie als Hauptthema bekannt, dass Hybris zur Selbstzerstörung führt.
2/2 https://t.co/Lc7Y7DoUrY
»Nasprotno: z viri najbogatejša svetovna sila je živa in deluje. Izgubila je Zahod, a pridobila številne druge kliente,« piše avtor in navaja, da sta Rusija in Zahod uspešno izvedla ločitev, o kateri trenutno govorijo Američani v kontekstu Kitajske.
Nemški novinar, v preteklosti sicer dolgoletni glavni urednik Handelsblatta, ki od leta 2018 ima lastno medijsko podjetje in mu je profesionalno vodilo reklo, da »svoboda izražanja ni darilo, je obveznost«, nato spomni, da je na mednarodni gospodarski forum v Sankt Peterburgu prišlo veliko držav, pri čemer izpostavlja panelno razpravo z naslovom »Ločitev od dolarja ali prihodnost denarja«.
»Prav zato je (v Sankt Peterburg) prišlo veliko držav. Želijo se naučiti, kako prekiniti prevlado (ameriškega) dolarja in preživeti, če bodo odrezane od zahodnega plačilnega sistema 'Swift',« dodaja avtor.
Dedollarization in Africa.
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) June 15, 2023
"When we buy goods from the US, let's use dollar. When we trade amongst ourselves, let's use our own currencies!"
"African Export Import Bank (Afreximbank) will help settle payments in local currencies."
Kenya's President William Ruto.
2023 will… pic.twitter.com/YF91UATQ3L
Namesto párije mednarodne skupnosti je Rusija postala nov, protizahodni vzor v svetu, ki je nastal po februarju 2022, poudarja kolumnist v analizi, ki jo je objavil nemški Focus.
V skušnjavi gospodarske vojne želi Putin sebi in drugim pokazati, kako se brez usodnih posledic izogniti ameriški sferi vpliva, ocenjuje Steingart.
NATO laid Putin on the shoulder blades, but only in words. In fact, it's the other way around
— Theresa (@tretter50001) June 18, 2023
"The unexpected growth of Putin's economy is a fact," writes German economist Gabor Steingart in Focus magazine. pic.twitter.com/XQjDlbcWez
Ko razpravlja o skrivnosti ohranjanja ruske denarne stabilnosti, Steingart poudarja, da je ekonomistka iz Moskve Elvira Nabiulina najpomembnejša Putinova borka v boju proti kolapsu ruske valute.
Le nekaj dni po začetku ruske kampanje v Ukrajini je vodja Centralne banke Ruske federacije začela prilagajati ruski denarni sistem novim razmeram.
Devizni prenosi so omejeni, plačila v tuji valuti so prepovedana, pretvorba deviznih prihodkov v rublje pa je postala obvezna.
»Nadzor kapitalskega trga pod vodstvom (šefice ruske Centralne banke) Elvire Nabiuline je preprečil hiter odliv tuje valute,« potrjuje Aleksander Libman, profesor vzhodnoevropskih in ruskih študij na Svobodni univerzi Berlina (Freie Universität Berlin).
Avtor ugotavlja, da je inflacija v Rusiji maja 2023 znašala zgolj zavidljivih 2,5 odstotka, vrednost rublja v razmerju do evropske valute pa se je ustalila na ravni okoli 90 rubljev za evro.
LAST CALL: Prof. Dr. Alexander Libman hat die Diskussion zum Thema „Der lange Schatten des Imperiums: Von Peter dem Großen bis zur Putin-Schröder-Connection" eröffnet. Die Veranstaltung findet im Henry-Ford-Bau, Hörsaal D statt. pic.twitter.com/tNTa8nuLjR
— Osteuropa-Institut (@oei_news) June 6, 2023
Novi partnerji so zamenjali stare, zahvaljujoč potencialu, ustvarjenemu s kombinacijo odločitve nekaterih zahodnih podjetij, da zapustijo Rusijo, in odločitve vlade v Moskvi, da zniža uvozne dajatve na nič odstotkov; to je privedlo do razcveta trgovine s Turčijo, Kazahstanom, Armenijo, Kitajsko in Indijo.
Celo države, ki se držijo zahodnih sankcij proti Rusiji, iščejo kreativne načine za nadaljevanje poslovanja z Rusi, ugotavlja nemški novinar.
Poleg tega začasna ukinitev izključnih proizvajalčevih pravic po začetku SMO pomeni, da dotok zahodnega blaga v Rusijo ni prekinjen, ampak prihaja le prek posrednikov, kot sta Kazahstan ali Kirgizistan.
Čeprav je Evropska unija prepovedala prodajo luksuznih avtomobilov Rusiji v vrednosti nad 50.000 evrov, zahodni proizvajalci pa so prostovoljno umaknili svoje podružnice, so jih kitajske znamke uspešno nadomestile, na kar kaže sodelovanje ruskega AvtoVAZ-a s kitajskimi proizvajalci v primeru najnovejše Lade.
Steingart še ugotavlja, da so ruske rezerve stabilne; saj ne gre za to, da Rusija sploh ne čuti vpliva zahodnih sankcij, meni Steingart, a poudarja, da njihov vpliv ni odločilen. Moskva je drugod po svetu hitro našla nove plačilno sposobne kupce za svojo nafto in plin, a to pomeni, da ju mora včasih prodajati tudi po znižanih cenah.
— BakuninsTraum (@BakuninsT) June 16, 2023
Podatki ruskega ministrstva za finance kažejo, da so se prihodki od davkov na nafto in plin v obdobju od januarja do aprila zmanjšali za 22 odstotkov, toda zaradi stabilnih zalog v zlatu in ameriških dolarjih na Rusijo to nima bistvenega vpliva.
Od umika zahodnih podjetij ima Ruska federacija celo koristi, podjetja sama pa trpijo izgube.
Nemški novinar poudarja, da so zahodna podjetja prisiljena svoje hčerinske družbe prodati s 50-odstotnim diskontom, na preostalo vrednost pa se obračuna tudi 10-odstotni davek. Poleg tega lahko zahodna podjetja prodajo svoje hčerinske družbe le, če to dovoli ruska vlada.
It cannot be ruled out that in the near future the US will completely give up its support for the Ukrainian crisis, focusing its attention on the confrontation with China. pic.twitter.com/Y3h6wQkTn8
— Djole (@onlydjole) June 16, 2023
Kitajska medtem opazuje in dojema, da je takšen razvoj dogodkov presenetljivo pozitiven za Rusijo, ocenjuje profesor Libman in dodaja, da bi se Peking lahko znašel v podobni situaciji, če bi zasedel Tajvan.
»Peking ima Rusijo za eksperimentalni laboratorij,« je prepričan professor Libman.