sobota, 01. februar 2025 leto 30 / št. 032
Svetovno gospodarstvo je kot razglašen orkester, centralne banke gonijo vsaka svojo politiko
V 24 urah tega tedna so centralne banke treh največjih svetovnih gospodarskih blokov prišle do popolnoma različnih sklepov, pri čemer je evroobmočje zvišalo obrestne mere, ZDA zamrznile, centralna banka Kitajske pa je znižala obrestne mere.
Vlagatelji vse težje razumejo globalno ekonomijo – in potencialno je vse težje ameriškemu FED-u (Federal Reserve) zaustaviti inflacijo, piše Wall Street Journal (WSJ).
Neusklajene poteze povzroča dejstvo, da se gospodarstva vse bolj premikajo v lokalnem ritmu.
Eurozone sinks into recession as cost of living crisis takes toll,GDP shrank 0.1% in first quarter of 2023 and final three months of 2022 after revisions to earlier estimates https://t.co/wntWa4eLhk
— J.Bechtel (@JamesBu91711074) June 17, 2023
Evropa je v tehnični recesiji, centralna banka pa pričakuje, da bo inflacija vztrajala.
Kitajska nima težav z inflacijo, trpi pa za posledicami podaljšanih karanten med pandemijo in nepremičninskega balona.
Ameriškemu gospodarstvu gre presenetljivo dobro, inflacija se je znižala, toda cene ostajajo trmasto visoke.
Economist Peter Schiff: US Dollar Decline Will Be ‘Far Greater’ Than Yellen Warns — Fed Chair Powell ‘Clearly Worried’ About Financial Crisis https://t.co/ZF7fzFBm7T pic.twitter.com/8lsIb1khLn
— TechFishNews (@TechFishNews) June 18, 2023
Globalna divergenca je že spremenila valute.
Juan je letos oslabel, kar naj bi povečalo konkurenčnost kitajskega izvoza, zmanjšalo uvoz in pomagalo gospodarstvu Kitajske.
Razen ko Kitajska išče obsežne spodbude ali intervencije, kot leta 2009 ali po poku borznega balona leta 2015, imajo njeni trgi svoj ritem. Nadzor kapitala in strah pred razlastitvijo pomenita, da niso tesno vključeni v globalne portfelje, navaja Wall Street Journal.
The ECB has been lagging this entire time and its inflation rate has remained stubbornly higher than that in the US, so this was a logical and anticipated move pic.twitter.com/qmCkA1yPfI
— Nikolay Kolarov, CFA (@libertniko) June 15, 2023
Za ameriške vlagatelje so pomembnejše poteze v Evropi, kjer vlagatelji zdaj vidijo Evropsko centralno banko (ECB) in Bank of England kot »jastrebe« FED-a.
To zvišuje donosnost njihovih obveznic in potiska dolar proti evru in funtu.
Same po sebi so takšne poteze točno tisto, kar bi se moralo zgoditi, je prepričan WSJ.
Celoten smisel drseče valute je sprostiti centralne banke, da določijo obrestne mere glede na težave, s katerimi se soočajo njihova gospodarstva. Težava izhaja iz občutljivosti vlagateljev na slabitev dolarja in padca zaupanja, ki ga to prinaša.
Američani niso navajeni razmišljati o svojih naložbah v drugih valutah.
Vloga dolarja kot svetovne rezervne valute ga je naredila za standard za merjenje vrednosti in tudi za globalne transakcije. Dolar ima zaenkrat še vedno močan učinek, ki ga ameriški vlagatelji pogosto zgrešijo, piše časopis.
So, here's a story!
— Natalie 'Is It July Yet' Herstal (@NHerstal) June 17, 2023
Dipshit @SecTreasYellen acknowledges the USD saw an 8% decline in its share of the global reserves in '22. But, says there's no currency that exists to replace the USD.
*Remember, the Saudi's are in talks to trade oil in China's Yuan.https://t.co/N99GMztTkA
Ko dolar raste, so Američani bogatejši, ker lahko kupijo več tujega blaga za enako vsoto denarja.
Verjetno pa se v zadnjem času počutijo revnejše, saj se dolar in delniški trgi gibljejo v nasprotnih smereh. Zgodovinsko gledano sta ta dva bila tesno povezana le v krizah, ko se je dolar kupoval kot varno zatočišče, delnice pa zavračalo zaradi tveganja.
Po letu 2008 se je razmerje med rastjo in padcem delnic okrepilo v primerjavi z dolarjem in od začetka razprodaje delnic leta 2022 je to razmerje še močnejše, pri čemer tedenska gibanja dolarja pojasnjujejo približno polovico borznega gibanja indeksa S&P 500.
Africa Has Denounced The US dollar. The President Of Kenya, Williams Ruto, Demands African nations to dump USD Followed By Standing Ovation. Whilst Janet Yellen Tells Treasury & FED To Prepare For Indefinite USD Dump From China. Which Could Collapse Hyper-inflated US Currency. pic.twitter.com/neOXjy2WsA
— XRPJoker (@joker_xrp) June 14, 2023
Ko je FED dvigoval obrestne mere, se je dolar do jeseni 2022 naglo okrepil, kar je prizadelo ameriške delnice.
Potem pa sta se ECB in Banka Anglije resno lotili dviga obrestnih mer, nakar je dolar začel slabeti, začel je padati tudi ameriški delniški trg.
Načeloma bi morale višje obrestne mere v Evropi zmanjšati povpraševanje, vključno z izvozom iz ZDA v regijo, hkrati pa spodbuditi tudi donose v ZDA, saj se nekateri vlagatelji preusmerjajo na evropske obveznice z višjimi donosi. Obe zadeve bi morali biti slabi tako za ameriško gospodarstvo kot za ameriške delnice.
#gold #silver
— David Blair Macrory (@SilverPlusGold) June 17, 2023
Mises Institute:
Sound Money is required for real budget discipline.
The Fed will continue to print money to support the rising government debt, in nominal terms only, until the dollar’s purchasing power is destroyed.https://t.co/VTwMUTgpto pic.twitter.com/G6tFCpGxfO
Toda dokler se vlagatelji oklepajo ideje, da se dolar in delnice gibljejo v nasprotnih smereh, šibkejši dolar sam po sebi pomeni, da se ameriški delničarji počutijo bogatejše, tudi če imajo enako kupno moč v tuji valuti.
In vlagatelji, ki se počutijo bogate, se nagibajo k večjemu izposojanju in porabi, kar podpira gospodarstvo – in je ravno nasprotno od upočasnitve, ki si jo želi ameriški FED.
Prav tako povečuje konkurenčnost ameriške proizvodnje, kar ponovno podpira gospodarstvo. Brez FED-a bi dvigi obrestnih mer drugje lahko spodbudili ameriško gospodarstvo.
Eurozone investor mood darkens due to 'problem child' Germany ... - Reuters https://t.co/4hA0FTYpv9
— Basque Fox (@BasqueFox) June 17, 2023
Šibek dolar ima bizaren učinek tudi drugod.
Ker so kapitalski trgi povezani, se številne države in podjetja zadolžujejo v dolarjih, številni veliki svetovni vlagatelji prav tako razmišljajo v dolarjih, zaradi šibkega dolarja pa se vsi počutijo pozitivno.
Evropske delnice v lokalni valuti in nastajajoči trgi, če izvzamemo Kitajsko so zrasle skoraj toliko kot S&P 500, medtem ko je dolar oslabel.
Rubble best performing currency of 2022, O&G export back to prewar levels, alternate but cheaper Asian brands replacing Western ones, and tying their foreign reserves in China's Yuan. They may got bad generals but they got brilliant bankers.https://t.co/wZ4ie45XYz
— Wan One (@mhazone1988) June 17, 2023
Čeprav se gospodarstva in centralne banke razlikujejo, ostaja večina kapitalskih trgov tesno prepletena in povezana s skupno globalno silo: dolarjem, zaključuje svoj članek na temo dolarja kot edine rezervne svetovne valute navkljub njegovi slabitvi Wall Street Journal.