REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kako so ruske »neumne bombe« dobile krila – in dramatično »spremenile smer vojne« v Ukrajini

Kako so ruske »neumne bombe« dobile krila – in dramatično »spremenile smer vojne« v UkrajiniTelegraph je po vse bolj intenzivni uporabi ruskih »jadralnih« bomb ugotovil, da te bombe »otežujejo načrte Kijeva za veliko ofenzivo« ter »spreminjajo smer« ukrajinskega konflikta. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

To, na kar so opozarjali dobri poznavalci vojaških doktrin, ki ne plavajo s tokom zavajajočih »osrednjih medijev« na Zahodu, sedaj počasi in velikimi zamudami preko istih medijev spoznavajo tudi njihovi redni potrošniki.

Britanski Telegraph je namreč po vse bolj intenzivni uporabi posebnih ruskih »drsnih« oziroma »jadralnih« bomb ugotovil, da te bombe »otežujejo načrte Kijeva za veliko ofenzivo« ter »spreminjajo smer« ukrajinskega konflikta.

Rusija namreč uporablja bombe, opremljene s krili, da bi obšla ukrajinsko zračno obrambo in udarne sile, ki se zbirajo za tako napovedano spomladansko ofenzivo, je v nedeljo poročal The Telegraph.

Kijev se sklicuje na ta nov razvoj dogodkov in na tej podlagi od zaveznikov iz ZDA in Evropske unije ponovno zahteva lovce F-16.

Pri tem ruske sile uporabljajo posebne dodatke UMPK, s katerimi stare, navadne gravitacijske bombe, ki so precej bolj nenatančne, spreminjajo v natančno orožje.

Težava za Ukrajino je v tem, da ima Rusija v skladiščih zelo velike količine teh bomb, ki se nato na relativno preprost način spremenijo v natančno orožje.

Težava za Ukrajino je v tem, da ima Rusija v skladiščih zelo velike količine teh bomb, ki se nato na relativno preprost način spremenijo v natančno orožje.

Ob tem lahko ruske bombe nosijo 500 in več kilogramov eksploziva in s tem tudi večje zgradbe ali bunkerje spreminjajo v ruševine.

»Najnovejše rusko orožje spreminja potek ukrajinske vojne,« se glasi naslov Telegrapha, ki se nanaša na drsne bombe, kot je FAB-500.

Britanski Telegraph se seveda moti - niso ga spremenile, so pa pospešile v smer, v katero se vojna odvija.

In ta smer je katastrofalna za ukrajinsko vojsko.

Mig-31
Mig-31. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Kijevski uradniki so ocenili, da ruske zračne sile uporabijo vsaj 20 takšnih bomb na dan.

Ker nimajo motorjev in so majhne jih je praktično nemogoče zaznati in sestreliti.

Tiskovni predstavnik ukrajinskih letalskih sil Jurij Ignat je dejal, da so ruske sile orožje »intenzivno« uporabljale zadnji mesec in ga opisal kot »resno grožnjo.«

Po besedah Ignata uporaba jadralnih bomb pomeni, da Moskvi »zmanjkuje« manevrirnih raket (slovenski mediji nepoznavalsko poročajo o »križarskih« raketah), potem ko ji »ni uspelo prevzeti nadzora nad nebom nad Ukrajino«.

V resnici pa seveda ne gre za to.

Telegraph je pojasnil, da bombe presegajo doseg ukrajinske taktične zračne obrambe. Ruska letala bombe preprosto odvržejo, ko so izven dosega ukrajinske protizračne obrambe, bombe pa nato »odjadrajo« do svojih ciljev.

Ker nimajo motorjev in so majhne jih je praktično nemogoče zaznati in sestreliti.

Celo če bi bilo to mogoče, se ne bi splačalo – protizračne rakete stanejo več deset ali več stotisoč dolarjev, bombe pa le delček te vsote.

Ignat je prejšnji teden novinarjem dejal, da Kijev ne more ustaviti teh bomb in prosil ZDA in njihove zaveznike, naj pošljejo lovce F-16. To prošnjo je ponovil tudi za Telegraph.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»Samo eno ali dve letali bi bili dovolj, da bi jih odvrnili, ker bi Rusi videli, da je nekaj teh stvari v zraku, in bi se izognili približevanju,« je dejal.

Rusija že več dni zapored uporablja manevrirne rakete in brezpilotna letala v valovih napadov na ukrajinske železniške postaje, skladišča goriva in streliva ter območja koncentracije vojakov.

Poročali so tudi, da so taktični brezpilotni letalniki načrtno uničevali ukrajinsko zračno obrambo vzdolž frontne črte.

Več ameriških vojaških strokovnjakov je prav tako opazilo povečano uporabo jadralnih bomb v zadnjem času, napovedujejo povečano rusko zračno premoč, saj se ukrajinska zračna obramba še naprej slabša.

Po mnenju Justina Crumpa iz britanske obveščevalne svetovalne družbe Sibylline to predstavlja izziv za načrte Kijeva za spomladansko ofenzivo, ki se kar naprej prelaga na poznejše obdobje.

Čete in tanke, pripeljane na prvo črto za pričakovani napad, je treba razpršiti, da bi se izognili škodi zaradi zračnih napadov, vendar bi se morali zbrati zelo na hitro, ko bo čas za napredovanje.

Napredovati je namreč mogoče le s koncentracijo sil – takrat pa so tako velike bombe zelo nevarne.

»Razpršenost in hitra koncentracija sile sta v tem okolju ključna,« je Crump povedal za Telegraph.

Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Po navedbah zahodnih uradnikov je Ukrajina sestavila najmanj devet brigad, ki jih je izuril NATO, in nekaj sto oklepnih vozil, ki so jih zagotovile ZDA, Združeno kraljestvo, Nemčija in Francija, v pripravah na obsežen napad, za katerega se ugiba, da bo usmerjen v smeri Krima.

Analitiki na Zahodu, ki dvomijo v uspeh ukrajinske protiofenzive to vojsko imenujejo »Frankensteinova armada.«

Analitiki na Zahodu, ki dvomijo v uspeh ukrajinske protiofenzive to vojsko imenujejo »Frankensteinova armada.«

Podatkov o teži in dimenzijah UMPK ni, ve pa se, da je bomba FAB-500M62 težka 500 kg in dolga 2,47 metra.

Tehta bistveno več kot 240-kilogramski droni Shahed, ki se pogosto uporabljajo proti ukrajinski kritični infrastrukturi, pa tudi hitrost letenja bombe je večja.

Podobne dodatke so sedaj dobile tudi manjše, 250-kilogramske bombe, toda v ruskem arzenalu (spodaj) so tudi veliko večje...

Obstajajo nepotrjene informacije, da taka vodena bomba leti s podzvočno hitrostjo. Ti parametri ustvarjajo situacijo, ko je sestrelitev bombe UMPK praktično nemogoča.

Boj proti ruskim jurišnim letalom pa ne zahteva le stacionarnih sistemov zračne obrambe dolgega dosega, kot je Patriot, ampak tudi zahodna bojna letala z ustreznimi zmogljivostmi.

Toda ta bi se morala soočiti z ruskimi letali in predvsem protizračnimi sistemi -, ki veljajo za najboljše na svetu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek