petek, 15. november 2024 leto 29 / št. 320
Kako ubijajo ZDA: 13 let od znamenitega videa WikiLeaksa, Assange pa v zaporu
Pred 13 leti je ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange objavil video posnetek ameriških vojakov, ki iz helikopterja Apache pobijajo iraške civiliste v Bagdadu.
Šlo je za posnetek iz 12. julija leta 2007, ubitih je bilo najmanj 12 ljudi, med njimi 22-letni Reutersov fotoreporter Namir Noor-Eldeen in njegov 40-letni pomočnik Saeed Chmagh, dva otroka pa sta bila huje ranjena.
American presidents do not qualify as real American presidents unless they are war criminals pic.twitter.com/iYb4GH5qbF
— Veritas Semper Vincit (@semper_vincit) April 1, 2023
WikiLeaks je video objavil 6. aprila 2010, potem ko ga je prejel od agentke ameriške službe za nacionalno varnost Chelsee Manning, takrat znane kot Bradley Manning.
Video posnetek poimenovan »Kolateralni umor« je bil posnet iz helikopterja ameriške vojske; prikazuje, kako kroži nad predmestjem iraške prestolnice medtem ko ima na muhi množico nič hudega slutečih ljudi.
Sliši se, kako vojaki po radiu sprašujejo, ali bodo dobili dovoljenje, da streljajo na skupino desetih neoboroženih ljudi.
Nato se sliši streljanje, ki ga včasih pospremijo tudi veseli komentarji ameriških vojakov.
Na posnetku se razločno slišijo tudi besede navdušenja enega od ameriških vojakov: »Ha-ha-ha, zadel sem jih!«
Na Reutersovo vztrajanje je bil incident kasneje pod drobnogledom preiskovalcev, toda preiskavo so zaključili z ugotovitvijo, da je bila akcija, ki so jo izvedli vojaki, v skladu z zakoni oboroženih spopadov in notranjimi pravili službe.
Tiskovna agencija je sicer v skladu s svobodo dostopa do informacij zahtevala sam posnetek letalskega napada, a ga ni prejela.
Why are previous US presidents who are war criminals not prosecuted? Because those brave enough to tell the truth are unfairly prosecuted, and the media embellishes falsehoods. https://t.co/KmZFg0x9Zq
— Chutevagues (@Chutevagues) April 6, 2023
»’Kolateralni umor’ je razkril izgubo nedolžnih življenj od roke ameriške vojske, pa tudi prikrivanje, laži in zavajanje ter zavračanje sprejemanja dejstev,« je opozoril avstralski senator Peter Whish-Wilson.
Zaradi umorov civilistov ni bil obtožen ali preganjan niti en pripadnik ameriške vojske – ne neposredni storilci ne člani združenega zločinskega dejanja po liniji poveljevanja.
UK officials have barred Reporters Without Borders (RSF) from visiting Wikileaks founder Julian Assange in prison. https://t.co/LzziTb4BHS
— DW News (@dwnews) April 4, 2023
Namesto tega danes Julian Assange, človek, ki je svetu razkril ta zločin, a tudi številna druga ameriška hudodelstva, v nečloveških razmerah v celici britanskega zapora Belmarsh in v težkem zdravstvenem stanju že 4 leta - brez kakršne koli razsodbe! - čaka na izročitev ZDA, kje naj bi mu sodili za vohunjenje, za to pa je predpisana kazen do 175 let zapora.
Ali pa celo smrtna kazen!
Ta teden so britanski uradniki celo Novinarjem brez meja (RSF) prepovedali obisk ustanovitelja Wikileaksa, avstralskega novinarja Juliana Assangea v zaporu v Londonu.
Remember kids: the war criminals have (D) and (R) behind their names. Presidents, past and present, former and current members of congress, all of them are complicit in shit like this. https://t.co/3dwl4O4ruu
— Mike Stauner presented by Sheets & Giggles (@stauner42) April 6, 2023
Podrobna 37-stranska ameriška obtožnica proti novinarju in publicistu Julianu Assangeu sicer ne omenja »Kolateralnega umora«, ki naj bi ameriški vladi in vojski povzročil več škode kot vsi drugi razkriti tajni dokumenti skupaj.
Tudi Chelsea Manning je bila obtožena vohunjenja in obsojena na 35 let zapora, a jo je po sedmih letih leta 2017 pomilostil tedanji predsednik ZDA Barack Obama.
V tistem času je bil Obamov podpredsednik Joe Biden, a nič ne kaže, da je navkljub številnim pozivom uglednih osebnosti in organizacij, ter novinarskih in pisateljskih združenj sposoben enakega dejanja do Juliana Assangea, kot je bil njegov nekdanji šef do Manningove.