REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Švicarski bančni velikan po prevzemu Credit Suisse načrtuje množična odpuščanja

Švicarski bančni velikan po prevzemu Credit Suisse načrtuje množična odpuščanja»Trenutna bančna kriza v ZDA se nadaljuje in bo imela POSLEDICE še leta po propadu bank Silicon Valley Bank in Credit suisse. Nevihtni oblaki še vedno ogrožajo gospodarstvo in možnosti za RECESIJO na trgu so se samo še povečale,« opozarja Jamie Dimon. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

UBS Group AG bo po zaključku prevzema konkurenčne banke Credit Suisse zmanjšala število zaposlenih za 20 do 30 odstotkov in odpustila kar 36.000 zaposlenih po vsem svetu, poroča časnik Sonntagszeitung, ki se sklicuje na višjega menedžerja v UBS.

Časnik izpostavlja, da bo v Švici odpuščenih okoli 11.000 zaposlenih, čeprav ni navedel podrobnosti o tem, katera delovna mesta bodo ciljna.

Posojilodajalca sta konec leta 2022 po vsem svetu skupaj zaposlovala skoraj 125.000 ljudi, od tega približno 30 odstotkov v Švici, navaja poročilo.

Prejšnji mesec sta švicarski banki napovedali zgodovinsko združitev, pri čemer je UBS prevzela obveznost plačila treh milijard švicarskih frankov (3,02 milijarde evrov) v delnicah za prevzem svojega pokleklega tekmeca, vse to zahvaljujoč dogovoru, podprtem z državnimi garancijami in 100 milijardami frankov (nekaj več kot 100,67 milijarde evrov) likvidnostne pomoči Švicarske centralne banke.

Namen dogovora, ki je sklenjen ob posredovanju švicarske vlade, je bil okrepiti zaupanje javnosti v zahodni finančni sistem in preprečiti novo svetovno krizo po propadu dveh ameriških regionalnih bank.

Bančna kriza je še poslabšala težave Credit Suisse, ki se je že ubadala z vrsto škandalov, ob pravnih težavah in odlivu strank.

Poleg tega je njen največji vlagatelj, Savdska nacionalna banka, marca objavila, da ji zaradi regulatornih in zakonskih omejitev ne bo mogla zagotoviti finančne pomoči.

Credit Suisse je leta 2022 poročala o čisti izgubi v višini 7,3 milijarde frankov (7.4 milijarde evrov) in opozorila, da bo leta 2023 utrpela še eno »pomembno« izgubo, preden se bo leta 2024 vrnila k dobičkonosnosti. Načrt se ji očitno ni izšel...

Združitev dveh največjih švicarskih bank naj bi bila zaključena do konca letošnjega leta.

Prejšnji teden je UBS objavila, da »v luči novih izzivov in prednostnih nalog, s katerimi se sooča po objavi prevzema,« vrača na položaj nekdanjega izvršnega direktorja Sergia Ermottija.

V izjavi UBS je navedeno, da je Ermotti, ki je vodil UBS devet let od novembra 2011 do oktobra 2020, »uspešno repozicioniral« banko po svetovni finančni krizi leta 2008 in »dosegel globoko spremembo kulture znotraj banke«.

Toda Jamie Dimon, izvršni direktor JP Morgan, ni tako optimističen.

»Trenutna bančna kriza v ZDA se nadaljuje in bo imela posledice še leta po propadu bank Silicon Valley Bank in Credit Suisse. Nevihtni oblaki še vedno ogrožajo gospodarstvo in možnosti za recesijo na trgu so se samo še povečale,« je opozoril Jamie Dimon v pismu delničarjem.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek