petek, 04. april 2025 leto 30 / št. 094
Vojno dobičkarstvo Bruslja in Slovenije: Golob stavi na vojno, Orbán pa opozarja, da je EU opustila mir in blaginjo

Medtem ko slovenski predsednik vlade stavi na razvoj slovenske oboroževalne industrije, ki naj bi ji k dobičkom pomagala vojna v Ukrajini, madžarski predsednik vlade v tej vojni še vedno ne vidi nič dobrega.
Zagon vojaške industrije v Evropi, ogroženi globalni konkurenčnosti in energetska prihodnost stare celine, tudi vprašanje jedrske energije so bile sicer glavne teme dvodnevnega vrha Evropske unije, ki se je začel v Bruslju.
Slovenski premier Robert Golob pripisuje velik pomen temu, »da se EU začenja organizirati ne samo za skupne nabave streliva, ampak tudi za skupno proizvodnjo« le-tega.
A smo za uveljavitev termina ubojna sredstva? Ker ko v Posočju kaj takega najdejo vedno rečejo neeksplodirana ubojna sredstva... zakaj bi se zdaj sprenevedali o poanti teh predmetov.
— the Simon (@agrosim25) March 24, 2023
Ker bodo vlade članic NATO pakta povečevale vojaške proračune, bi bilo po mnenju slovenskega premierja Roberta Goloba smotrno, da se denar porablja lokalno, v državah članicah.
To bi moralo biti uravnoteženo po EU.
Tudi Slovenija ima načrte, da se »vključi (v proizvodnjo streliva) tudi v proizvodnem delu, ne samo v nabavnem«.
Tocno masla in topov je blo pri politicni ekonomiji.
— Vandrovka (@anusabole) March 24, 2023
Ker bo treba v letu dni dobaviti milijon topovskih granat, si od milijarde evrov, ki bodo po novem namenjene kot nadomestilo za dobave topovskih granat iz lastnih skladišč, naša država »lahko obeta koristi«, meni premier.
Koliko milijard je že in bo še odnesla vojna – tega očitno ne ocenjuje nihče.
https://t.co/YoEaWgzNOc
— Blaz Tomazic (@tomazic_blaz) March 31, 2023
Adijo nove šole in bolnice pri nas. Denarja pač ne bo.
»Zato so na ministrstvu pozvali slovenske gospodarske družbe, da najpozneje do 30. marca pošljejo 'pisno informacijo o svojih razvojno-proizvodnih zmogljivostih oziroma interesu za sodelovanje pri vzpostavitvi proizvodnje pehotnega, topovskega in minometnega streliva'.
Navedeni slovenski podjetniki so navdušeni nad poslom, zaskrbljeni pa so zgolj nad domačo zakonodajo, saj ta omejuje izvozni biznis, ko gre za promet z vojaškim orožjem. Zato bo treba spremeniti 77. člen Zakona o obrambi in odpraviti ovire, da bi orožarski posel lažje stekel.
Zdaj verjetno lažje razumemo, zakaj tudi Sloveniji vojna ustreza. Tudi če dopustimo, da je omenjeni mednaslov v Delu rahlo, toda ne preveč tendenciozen, hkrati pa tudi sarkastičen, dovolj natančno opiše duhovno stanje protipacifističnega resentimenta, ki je trajno zajel Evropo in svet. Ne samo, da je biti na strani Ukrajine pravično in pošteno, ob tem lahko še celo mastno zaslužimo!
Le koga še zanima, da vojna vodi v neizmerno trpljenje, kršitve človekovih pravic, uničenje infrastrukture in kulturne dediščine, v stopnjevanje nasilja in končno pripelje do nevarnosti njene širitve tudi do jedrske vojne?
Nič hudega, to bo še veliko neizmernih poslovnih možnosti za vse!«, je v svojem blogu dogajanje komentiral filozof Boris Vezjak.

Povsem drugačnega mnenja pa je nek drug evropski voditelj, ki v množici vseh ohranja najbolj razumen pogled na stanje v EU. In to je – Viktor Orbán.
EU se je odrekla svojemu cilju zagotavljanja miru in blaginje svojim članicam, je v petek izjavil madžarski premier Viktor Orbán.
Ob opozorilu, da blok že razmišlja o pošiljanju vojakov v Ukrajino, je Orbán vztrajal, da si bo Madžarska še naprej prizadevala za prekinitev ognja.
Orbán warnt in Interview: "NATO-Staaten planen Entsendung von Soldaten in die Ukraine!" | UNSER MITTELEUROPA https://t.co/XrULjmfrh1
— Mieke van Agtmael PATRIOT (@agtmael_mieke) April 2, 2023
»Tisti, ki so za vojno, so spravili v nevarnost celotno Evropsko unijo, « je Orbán dejal za Radio Kossuth, pri čemer je imel v mislih nenehna prizadevanja držav članic EU, da oborožijo sile režima v Kijevu.
Doslej je Bruselj Kijevu dobavil za nekaj manj kot štiri milijarde dolarjev orožja, medtem ko so posamezne države članice Ukrajini podarile tanke, topništvo...
V primeru Poljske in Slovaške tudi bojna letala.
Zelensky's advisor,Mikhuilo Podolyak,states that Ukraine has missed its chance in the first 3-6 months of the war to physically slaughter a lot of pro-Russian Ukrainians.....
— Richard (@ricwe123) April 1, 2023
Why does the West support this shithole country?
pic.twitter.com/jrOwDdnCBW
»Od Evropske unije pričakujemo dvoje; prvič, trajni mir,« je poudaril Orbán.
»Druga stvar, ki jo pričakujemo od EU, je, da mora ohraniti blaginjo, ki jo je dosegla, a v primerjavi s tem vojna in sankcije uničujejo evropsko gospodarstvo.«
Stroški energije in inflacija so se močno povečali po vsej EU, odkar je Bruselj uvedel embargo na poceni ruska fosilna goriva po začetku vojaške operacije Moskve v Ukrajini februarja lani.
https://t.co/c60BNWwNSE Kar bi pričakoval od etično krepkega državnika bi bil odziv: kakih milijon granat v naslednjih 12 mesecih. Vojno treba končati prej, brez nadaljnjega pobijanja, s pogajanji!!! Ne pa, ala Golob, tudi mi hočemo s tega posla nekaj kasirat. Money money...
— Aurelio Juri (@AurelioJuri) March 30, 2023
A embargo in drugi paketi sankcij (skupno: devet!) niso ohromile ruskega gospodarstva, kot so napovedovali njihovi zagovorniki.
Namesto tega naj bi rusko gospodarstvo po podatkih IMF letos raslo hitreje kot nemško.
Možnost svetovne vojne je bolj nevarna kot gospodarska grožnja, je opozoril Viktor Orbán.
Madžarski premier je v petkovem intervjuju razkril še, da voditelji EU razmišljajo, da pod krinko »mirovnih« sil v Ukrajino pošljejo tudi Evropejce, vojake.
Opozoril je, da bi bila to katastrofalna eskalacija konflikta, ki nas lahko pahne v tretjo svetovno, jedrsko vojno.
Hungary will continue pushing for a ceasefire.
— JacobCharite (@jaccocharite) April 2, 2023
“Those who are pro-war have put the whole European Union in danger,” Orban told Radio Kossuth, referring to the ongoing efforts by EU member states to arm Kiev’s forces. Brussels has supplied Kiev with just under $4
2/
»Ko evropski in ameriški voditelji pravijo, da bi lahko, če se bo tako nadaljevalo, končali v tretji svetovni vojni, se to na prvi pogled zdi neverjetno pretirano, a tam, kjer delam in kjer vidim dogodke, je to v tem trenutku resnična nevarnost«, je rekel.
Nekdanji ruski predsednik Dmitrij Medvedjev, ki od leta 2020 opravlja funkcijo namestnika predsednika Varnostnega sveta Rusije je v petek dejal, da bi bile takšne sile neposredni sovražniki Rusije in bi bile neusmiljeno uničene na bojišču.
Spomnimo, glede na izjavo zunanje ministrice in predsednice SD (posnetek zgoraj), Slovenija je že v vojni z Rusijo.
»Mirovni pogovori niso tisto, o čemer bi morali zdaj govoriti, ampak o prekinitvi ognja,« je dejal Orbán in pojasnil, da je treba sovražnosti prekiniti, preden se lahko doseže rešitev.

Kar koli se zgodi v Ukrajini, madžarski premier poudarja, da se Budimpešta ne bo vpletala.
»Hočejo nas (Madžare) poriniti v to vojno,« je zatrdil, sklicujoč se na voditelje EU, toda o vprašanju, »ali naj Madžarska sodeluje v vojni ... ali naj ostane zunaj, se lahko odloči le na enem mestu, v madžarskem parlamentu.«
tale obnova Ukrajine je golob na strehi, obnavljali jo bodo Rusi in Kitajci (oziroma jo že)
— Peter Malovrh (@PeterMalovrh) April 1, 2023
V Sloveniji očitno še nismo na tej stopnji demokracije – s pošiljanjem orožja Ukrajini, kar v skladu z mednarodnim pravom pomeni, da je Slovenija postala vpletena stran v vojni, se slovenski parlament, za razliko od madžarskega - sploh ni ukvarjal.
Golob nima časa za RTV, on organizira proizvodnjo granat!
— Luka Peklar (@PeklarLuka) March 24, 2023
In res je duhamorno in tragično, ko lahko gledamo in poslušamo Orbána, upravičeno kritiziranega zaradi avtokracije na Madžarskem, kako glede zunanje politike in ciljev EU, zaradi katere je Slovenija postala del Evropske unije, govori modro, medtem ko slovenski predsednik vlade ponavlja bruseljske vojno hujskaške floskule, pisane na kožo ameriški orožarski industriji.
Tako slovenski premier zastopa vojno-hujskaško politiko, ki Slovenijo in EU vodi proti propadu.