REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Financial Times: Pripravite se na svet multipolarnih valut

Financial Times: Pripravite se na svet multipolarnih valutMoskva že in vedno bolj uporablja juan v trgovini s Kitajsko, valuta pa je tudi del rezerv ruske centralne banke, vse z namenom zmanjšanja izpostavljenosti »strupenemu« ameriškemu dolarju, ki vse bolj izgublja moč na mednarodnem parketu. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Srečanje ruskega in kitajskega voditelja v Moskvi je povzročilo novo živčnost v Washingtonu, tako zaradi enotnosti pri številnih vprašanjih kot zaradi denarja, piše Financial Times.

Vladimir Putin je namreč napovedal, da bo prevzel kitajski juan za »plačila med Rusijo in državami Azije, Afrike in Latinske Amerike«.

Moskva že in vedno bolj uporablja juan v trgovini s Kitajsko, valuta pa je tudi del rezerv ruske centralne banke, vse z namenom zmanjšanja izpostavljenosti »strupenemu« ameriškemu dolarju, ki vse bolj izgublja moč na mednarodnem parketu.

Evropski poslanec z Irske Mick Wallace pravi, da sta Svetovna banka in Mednarodni denarni sklad (IMF) kolonialni instituciji, namenjeni bogatenju bogatih držav s tem, da revnim državam nalagata gromozanske dolgove (tvit spodaj). Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Čeprav bi bilo to do nedavnega za večino zahodnih ekonomistov malo pomembno, urednica Financial Timesa Gillian Tett spominja na nedavni bančni kaos v ZDA, pa tudi na problem galopirajoče inflacije in zgornje meje dolga.

»Poteka razvrednotenje dolarja za financiranje reševanja bank,« je ta teden grmel Peter Schiff, znani borzni posrednik in liberalni ekonomist.

Medtem je Jim O'Neill, nekdanji ekonomist Goldman Sachsa objavil članek, v katerem trdi, da ima »dolar preveč dominantno vlogo v svetovnih financah« in pozval nastajajoče trge, naj zmanjšajo tveganja.

Drug za Američane vznemirjajoč dejavnik je, da je savdska vlada še pred obiskom Xi Jinpinga v Moskvi napovedala, da bo izvoz nafte na Kitajsko začela fakturirati v juanih.

Poleg tega je tudi Francija pravkar izvedla svoje prvo plačilo utekočinjenega zemeljskega plina v juanih, Brazilija pa je to valuto sprejela za del svoje trgovine s Kitajsko.

Zaenkrat ni znakov, da bi te simbolične poteze škodile dolarju, trdi urednica Financial Timesa.

Po drugi strani je dejstvo, da je delež dolarja v svetovnih rezervah strmoglavil z 72 odstotkov leta 1999 na 59 odstotkov, saj centralne banke vedno bolj diverzificirajo svoje investicijske sklade in opuščajo valutne vezave.

Res je tudi, da bi lahko pojav veleprodajnih (od banke do banke) digitalnih valut centralnih bank teoretično pospešil to diverzifikacijo, tako da bi neameriškim centralnim bankam olajšal neposredno medsebojno poslovanje v lastnih valutah.

Toda dolar še vedno prevladuje na dolžniških trgih in količina dolarjev v tujini se je v tem stoletju močno povečala.

In ena osupljiva in spregledana podrobnost v pretresih v marcu je, da je valuta ohranila svojo »skoraj rekordno moč v primerjavi z valutami G10 in nastajajočih trgov,« kot je nedavno tvitnil Robin Brooks, glavni ekonomist na Inštitutu za mednarodne finance.

Podobno so številni svetovni vlagatelji med nedavno krizo želeli izkoristiti dolar, zato je ameriška centralna banka sprožila dnevni program zamenjave z drugimi centralnimi bankami.

»Ta okrepljena uporaba dolarskih menjalnih linij bo, ironično, še okrepila globalni dolarski sistem in njegove močne mrežne učinke,« napoveduje David Beckworth, znanstveni sodelavec Mercatus centra Univerze George Mason.

Z drugimi besedami, glede na fiskalne težave, ki pestijo ZDA, si dolar trenutno morda ne zasluži zmage na nobenem lepotnem tekmovanju, vendar mnogi vlagatelji še vedno menijo, da je to najmanj grda možnost v zelo grdem svetu, zaradi tega mrežnega učinka in dejstva, da so kapitalni trgi evra in juanov plitki in zaprti.

Preden pa kdorkoli sklepa, da to pomeni, da lahko popolnoma prezre Putinovo grožnjo, bi si moral ogledati nekaj raziskav, ki spodbujajo k razmišljanju o trgovinskem fakturiranju, ki jo je lani objavil Center za ekonomske in politične raziskave (Center for Economic and Policy Research - CEPR).

Pred desetletjem se je na splošno domnevalo, da je drugi dejavnik, ki podpira dolar, »lepljivost« vzorcev trgovinskih računov, kot je opozorila Gita Gopinath, namestnica vodje IMF.

Toda dokument CEPR nakazuje, da se to zdaj počasi spreminja – ker se je kitajska trgovina v zadnjih letih povečala, se je povečala tudi uporaba juana.

Pravzaprav je tako narasla uporaba juana, da zdaj presega uporabo evra za trgovinsko fakturiranje, kar je »presenetljivo glede na nizko stopnjo odprtosti kapitalskega trga Kitajske,« navaja CEPR in dodaja, da »v nasprotju s konvencionalno modrostjo pomanjkanje odprtosti kapitalskega trga morda ne bo popolnoma preprečilo juanu, da bi igral močnejšo vlogo kot mednarodna in rezervna valuta.«

Nenazadnje se je že pojavil 200 milijard dolarjev vreden offshore trg juanov - in valuta se »uporablja pri izdajanju računov in poravnavi kitajske zunanje trgovine in plačil« ter »globalnem omrežju kliringa in plačil.«

Neto rezultat, napoveduje CEPR, je, da bi se lahko v prihodnjih letih pojavil »multipolarni« valutni svet, kakršnega napoveduje O'Neill.

To ne bi bila tako dramatična sprememba, trdi Financial Times, a dodaja, da bi bil multipolarni vzorec lahko šok za ameriške oblikovalce politik, glede na to, koliko zunanjega financiranja potrebujejo ZDA.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek