ponedeljek, 03. februar 2025 leto 30 / št. 034
Pentagon priznal: Ni nam uspelo izstreliti hiperzvočne rakete
Ameriški sekretar letalskih sil, odgovoren za organizacijo, usposabljanje in opremljanje zračnih in vesoljskih sil ZDA Frank Kendall je priznal, da so bili nedavni testi obetavne ameriške hiperzvočne rakete za zračno baziranje - neuspešni.
»Testi, ki smo jih pravkar izvedli, niso bili uspešni. Nismo dobili rezultatov, ki smo jih potrebovali,« je dejal v Kongresu.
“We did not get the data we needed from these tests,” Frank Kendall told a Congressional hearing
— JacobCharite (@jaccocharite) March 28, 2023
Preizkusi hiperzvočnih raket so bili izvedeni 13. marca, ko je bila raketa AGM-183 ARRV (AGM-183 ARRW) izstreljena iz strateškega bombnika B-52H ob obali Kalifornije, kar je pomenilo drugo izstrelitev operativnega prototipa ARRV in se je osredotočilo na sposobnosti orožja.
Ameriško letalstvo je skopo dejalo, da je preizkus izpolnil več ciljev, ne da bi pomen teh besed natančneje pojasnilo.
Certain corners of the internet are having a bit of a laugh at the failure of the 2nd test of the AGM-183 ARRW. Failure isn't the right word, maybe, but the USAF declined to say that it was fully successful, only that it achieved several of the objectives.https://t.co/IKZeodTLyd
— Dr.Snekotron (@snekotron) March 25, 2023
Besedilo se razlikuje od uradne izjave, objavljene decembra po prvi izstrelitvi operativnega prototipa ARRV, v kateri je bilo navedeno, da so bili »vsi cilji izpolnjeni« v testu 9. decembra.
Inženirji in preizkuševalci iz ekipe ARRV »zbirajo podatke za nadaljnjo analizo,« so tedaj sporočile letalske sile ZDA.
American Hypersonic missile - AGM-183 ARRW
— The Rage X (@theragex) November 2, 2021
Top speed - Mach 20 - (15345.4mph)
Range - 1,000 miles
Cruising altitude -unknown
Launch platform -B1-B bomber#USA #hypersonic pic.twitter.com/Lu514HLWjv
Na vprašanje, ali je bil preizkus 13. marca uspešen, so predstavniki ameriških letalskih sil za »Defence News« povedali, da ne morejo zagotoviti dodatnih informacij, razen že objavljenih.
»Pričakujemo, da bo zaradi operativne varnosti v prihodnosti na voljo manj informacij o tej temi,« je poudaril visok uradnik ameriškega obrambnega ministrstva.
Združene države Amerike pri razvoju hipersoničnega orožja zaostajajo za Rusijo in Kitajsko, kjer so tovrstni sistemi že na voljo za uporabo.
The end of American military supremacy. While China and Russia have hypersonic missiles, the US program has failed.
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) March 31, 2023
Switching now from Lockheed Martin to Raytheon means a setback of at least a decade for hypersonic weapons.
This is the result of three https://t.co/iJdSWLDxBP…
Sedaj naj bi se s hiperzvoćnim orožjem ukvarjalo podjetje Raytheon in ne več Lockheed Martin, po oceni Bloomberga pa bo to ZDA stalo še 10 let razvoja...