ponedeljek, 03. februar 2025 leto 30 / št. 034
Segrevanje »zamrznjenega konflikta«: Putin v odgovor na grožnje Moldavije preklical podporo njeni suverenosti
Po informacijah, da se v bližini Pridnestrja zbirajo ukrajinske, moldavske in romunske enote in zahtevi novega predsednika moldavske vlade, ki želi »demilitarizirati« to uporniško entiteto in izgnati ruske mirovnike, je iz Rusije prišel nov dokaz poslabšanja situacije, ki bi lahko vodil do odpiranja še ene fronte v Evropi.
Ruski predsednik Vladimir Putin je namreč preklical odlok, ki je podpiral suverenost Moldavije.
V obrazložitvi je navedeno, da je bila odločitev sprejeta z namenom »zavarovanja nacionalnih interesov Rusije v povezavi z globokimi spremembami, ki se dogajajo v mednarodnih odnosih.«
— AZ (@AZgeopolitics) February 22, 2023
Ruski predsednik Vladimir Putin je preklical odlok iz leta 2012, ki je delno podprl moldavsko suverenost pri odločanju o prihodnosti Pridnestrja, separatistične regije, ki meji na Ukrajino, kjer ima Rusija nameščene svoje vojake, v vlogi mirovnih sil.
Odlok, ki je bil preklican v torek, je utelešenje ruske zunanje politike izpred 11 let, ki je pomenila tesnejše odnose med Moskvo in Evropsko unijo ter ZDA.
The US will gladly see you become the next Ukraine. Their only goal is overextending Russia, and Transnistria is the place to do that.
— Dr. Strangelove (@_michalis12) February 21, 2023
Speaking of Transnistria, your PM just resigned and the new PM is already talking about Russian soldiers in Transnistria. Must be a coincidence.
Moldavski predsednik skupne nadzorne komisije v varnostnem območju okoli Pridnestrja Aleksandru Flencea je dejal, da odpoved ne pomeni, da Putin opušča pojem moldavske suverenosti.
»Odlok je politični dokument, ki udejanja koncept ruske zunanje politike. Moldavija in Rusija imata osnovni politični dogovor, ki predvideva vzajemno spoštovanje ozemeljske celovitosti naših držav,« je za medije dejal Flenchea.
Kremelj je dejal, da so odnosi Rusije z Moldavijo, katere vodstvo je obljubilo, da si bo še naprej prizadevalo za vstop v EU, zelo napeti, in državo obtožil, da vodi protirusko politiko.
Ministrstvo za zunanje zadeve Moldavije je sporočilo, da bo »pozorno preučilo« dokument.
Moldavijo, eno najrevnejših držav v Evropi, ki leži med Romunijo in Ukrajino, od leta 2020 vodi predsednica Maia Sandu ob močni podpori Washingtona in Bruslja.
Ameriški predsednik Joe Biden se je z njo v torek srečal na Poljskem in ji potrdil nadaljnjo podporo.
Rusija se je z odlokom iz leta 2012 zavezala, da bo poiskala način za rešitev zamrznjenega konflikta iz leta 1992 »na podlagi spoštovanja suverenosti, ozemeljske celovitosti in nevtralnega statusa Republike Moldavije pri določanju posebnega statusa Pridnestrja.«
Entiteta je razglasila neodvisnost leta 1990, leto dni pred razpadom Sovjetske zveze, zaradi bojazni, da se bo Moldavija združila z Romunijo, katere jezik in kulturo si v veliki meri delita.
Pridnestrska republika (uradno Pridnestrska moldavska republika; znana tudi kot Pridnestrje, Transnistrija) je osamosvojena, odcepljena republika v okviru mednarodno priznanih meja Moldavije.
Sicer mednarodno nikjer priznana država in kot taka de jure del Moldavije, je pa republika de facto neodvisna in je organizirana kot država: je predsedniška republika, upravljajo jo vlada, parlament, oborožene sile, policija in poštni sistem.
Oblasti so po odcepitvi sprejele ustavo, zastavo, državno himno in grb; njeni simboli so prevzeti od nekdanje sovjetske republike Moldavije.
Glavno mesto je Tiraspol.
The cry of every failed politician through the ages: "I will not succumb to Putin!" https://t.co/qbeA0JmpnB
— George Szamuely (@GeorgeSzamuely) February 13, 2023
Po kratki vojni Moldavije s separatisti leta 1992 v zadnjih 30 letih ni bilo nasilja, ruski mirovniki pa so še vedno razporejeni na majhnem, nepriznanem ozemlju, kjer ima nekaj sto tisoč prebivalcev od okoli pol milijona kolikor jih živi tam tudi rusko državljanstvo.
Tu se nahajajo tudi največja skladišča streliva v Evropi še iz časov Sovjetske zveze.
Od začetka ruske posebne vojaške operacije v Ukrajini pa se na Zahodu krepijo ocene, da bo ruska vojaška akcija segla vse do Pridnestrske republike.