ponedeljek, 03. februar 2025 leto 30 / št. 034
Rusiji kljub sankcijam še zlepa ne bo zmanjkalo denarja, zahodni strokovnjaki izračunali, kako dolgo lahko vzdrži
Koliko let lahko Rusija še vzdrži sankcije in financira vojno?
Zahodni ekonomisti so izračunali in prišli do presenetljivih rezultatov.
Vse kaže, da bo deseti paket sankcij Evropske unije znova najbolj prizadel - lahkoverne državljane evropskih držav...
When someone finds oil, democracy immediately takes action.. pic.twitter.com/GlhEVye9SP
— Geo_monitor (@colonelhomsi) February 10, 2023
To ne pomeni, da so sankcije neuporabne, le da bi bilo »naivno misliti, da bi samo sankcije lahko končale vojno,« opozarja harvardski ekonomist Kenneth Rogoff.
Ena najbolj svežih napovedi prihaja od ekonomista Aleksandra Isakova in njegovih kolegov pri Bloomberg Economics, navajajo strokovnjaki za rusko-ameriške odnose.
Po njihovem štetju lahko Moskva mirno vodi vojno vsaj tri leta, ob predpostavki, da povprečna cena ruske referenčne nafte Ural ne pade dramatično pod 50 dolarjev za sod, ne glede na cenovno zgornjo mejo.
#NATO has spent 120 Billion dollars in an attempt to weaken The Russian Federation and they have failed miserably. #StandWithRussia pic.twitter.com/hp6xhRLIMi
— FriendOfRussia (@NoMoreNATO) February 10, 2023
Razen nadaljnje prodaje nafte bo Kremelj lahko črpal iz še vedno dostopnega dela svojih deviznih rezerv, ki so zdaj večinoma v zlatu in juanih (čeprav bi se lahko prodaja zlata zunaj Rusije izkazala za problematično zaradi zahodnih sankcij).
Ruska vlada lahko zbere dodatna sredstva tudi s povečanjem različnih davkov in dajatev ter prizadevanjem za »mobilizacijo prihodkov«.
Bloombergovi ekonomisti niso edini, ki menijo, da bodo minila leta, preden bo Rusija izpraznila svojo vojno skrinjico.
Pri tem v zadnjem času ruske devizne rezerve celo naraščajo, o čemer zahodni mediji sploh ne poročajo.
Še nasprotno mnenje vzrokov in posledic ruske naftne potezehttps://t.co/PijTLVQUOh
— gregor preac (@GPreac) February 11, 2023
Več uglednih ekonomistov je prišlo do podobnih ugotovitev.
Sergej Aleksašenko, nekdanji namestnik ruskega finančnega ministra, je decembra zapisal, da je njegova analiza ruskega proračuna pokazala, da »Moskva kratkoročno ne bo doživela znatnih gospodarskih omejitev, ki bi jo lahko prisilile«, da ustavi vojno v Ukrajini.
Podobno je profesorica ekonomije na Moskovski državni univerzi Natalia Zubarevič nedavno napovedala, da bo Rusiji uspelo financirati vojno še »dolgo časa«.
Poudarila je na primer, da vojaška poraba kot delež državnega proračuna zdaj ni dosti višja kot leta 2015, medtem ko si Rusija prizadeva ponovno oborožiti in reorganizirati svoje oborožene sile.
Tudi če cene nafte padejo pod 50 dolarjev za sod, izdatki za obrambo verjetno ne bodo zmanjšani, poroča The Bell, spletno glasilo, ki se osredotoča na gospodarstvo.
Ruski proračun, pojasnjuje The Bell, vključuje nekatere zaščitene izdatke - med njimi za obrambo in varnost -, ki jih mora biti vlada sposobna plačati s prihodki, ki niso povezani z nestanovitnim energetskim sektorjem, temveč jih pokriva z davki, carinami, trošarinami in podobno.
Kamor Amerika vtakne svoje parklje, se vse spremeni v pepel in uboštvo. https://t.co/URnuGgcIFC
— Pika (@PikaSPK) February 10, 2023
V zadnjih osmih letih, ugotavlja The Bell, je bila ruska vojska še vedno v celoti financirana, tudi ko so cene ruske nafte padle pod 30 dolarjev za sod.
Zubarevičeva prav tako ni predvidela, da bo vojska omagala.
Napol v šali je napovedala, da bi lahko v ruskem gospodarstvu postopoma zavladal napihnjen vojaško-industrijski kompleks kot so ga poznali v osemdesetih letih v Sovjetski zvezi – kar ni neverjeten scenarij, ki temelji na najnovejših podatkih o ruski industrijski proizvodnji.
Vsekakor obstajajo dejavniki, ki bi lahko spodkopali prizadevanja ruske vlade za financiranje vojne – na primer stanje bančnega sistema, ki je nejasno –, vendar o zavezanosti Vladimirja Putina, da bo financiral vojsko »brez omejitev«, skoraj ni dvoma.
Težave pri teh napovedih pa so še najmanj tri – prvič, jasno je da bodo o zmagi v Ukrajini odločala vojaška sredstva, ne pa sankcije, kot je na letošnjem Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu opozoril Rogoff s Harvarda in nekaj dni pozneje dodal: »Sankcije ne bodo spremenile politike, ki se je država zelo močno drži v njeni politični sferi ... Države bodo veliko žrtvovale za dosego svojih političnih ciljev.«
Točno na to opozarja tudi realistični teoretik mednarodnih odnosov John Mearsheimer.
Mearsheimer opozarja, da so države pripravljene pri obrambi svojih vitalnih interesov pretrpeti velike pritiske, za vojno v Ukrajini pa krivi Zahod, saj je iz Ukrajine ustvarjal Rusiji sovražno državo na mejah in v interesni sferi Moskve.
Zato se bo ta intervencija ZDA in ameriških zaveznic kljub poskusu, da se tudi NATO vplete v vojno - res končala bistveno drugače...
Former "conspiracy theory" and "Russian propaganda" - now in the New York Times pic.twitter.com/E6qak5U7tA
— Glenn Diesen (@Glenn_Diesen) February 10, 2023
Drugič, jasno je, da so nekatere ocene o samo »triletnem« obdobju možnosti financiranja vojne podali zahodni strokovnjaki, ki so se doslej strinjali, da bo Rusija zaradi ostrih sankcij Zahoda klonila že v nekaj mesecih.
A se to ni uresničilo.
Tretji faktor, ki ga te analize ne jemljejo v obzir pa je pomoč Kitajske in celo bližnjevzhodnih proizvajalk nafte.
Kitajska zagotovo ne bo dopustila, da bi Rusija klonila pod pritiski, saj je jasno, da je naslednja tarča ameriških skomin prav ona.
Peking bo naredil vse, da se zahodno »stoletje ponižanja« Kitajske, ki ga je doživela - nikoli več ne ponovi.
10,000 Ukrainian troops surrounded in Bakhmut. Ukrainian authorities decided to abandon them rather than retreat.
— Johannes (@Johanne31785773) February 11, 2023
Ukraine is using chemical weapons to kill Russian soldiers
Ukraine has reduced the Conscription Age to 16 due to dwindling cannon fodder#ZelenskyWarCriminal
Povedano drugače - 10. paket sankcij, ki jih bo sprejela Evropa, bo prizadel le Evropejce. Cene nafte so zaradi kapice in ruskega zmanjšanja proizvodnje že poskočile.
OPEC+ z zmanjšanjem proizvodnje ne pomaga ZDA, temveč solidarno pomaga Rusiji.
Z odpravo omejitev zaradi covida-19 je svoje gospodarstvo zagnala tudi Kitajska.
Nordstream-Sabotage der Amerikaner? Die Bundesregierung hat heute den Bericht von Seymour Hersh zurückgewiesen. Eigene Erkenntnisse zur Sabotage kann man (noch) nicht teilen.
— Tilo Jung (@TiloJung) February 10, 2023
"Würde uns die Bundesregierung mitteilen, falls es die Amerikaner waren?"
Antwort bleibt offen. pic.twitter.com/N9z9Eo1MYu
Če ne bo drastične krize po vsem svetu, to lahko pomeni le pomanjkanje energentov za Evropo in višje cene nafte in plina.
Vse odrekanje Evropejcev, inflacija in nižje plače bodo zaman.
Tudi v Sloveniji, kjer bo vse, kar si bodo priborili sindikati, v enem letu požrla kriza in bo vlada v permanentni vojni z različnimi skupinami zaposlenih, ki bodo vse zahtevale višje plače, to pa bo ustavilo tudi obljubljene in nujne reforme.