ponedeljek, 03. februar 2025 leto 30 / št. 034
ZDA sestrelile kitajski »vohunski balon« - in odprle vrata za podobna ravnanja Moskve in Pekinga…
Ameriško vojaško letalo je uničilo domnevno vohunsko napravo v trenutku, ko je bila ta nad oceanom.
A Kitajska vztraja, da je šlo za meteorološki balon.
1 proti več kot 800 ameriških vojaških baz.
— Pika (@PikaSPK) February 4, 2023
Kaj bi naredili šele, če bi Rusi 8 let oboroževali in urili mehiško vojsko in zraven vpili, da je potrebna zamenjava režima v Ameriki. https://t.co/tU1zAFhxsS
ZDA so ob obali Južne Karoline sestrelile tako imenovani »kitajski vohunski balon« potem, ko je več dni neovirano prepotoval državo.
V soboto je ameriški predsednik Joe Biden dejal, da bo poskrbel za to. Nato je zračnim silam ukazal, da ga sestrelijo »čimprej«, ko bo nad vodo.
Na video posnetku, ki so ga delili na družbenih omrežjih, je videti ameriška vojaška letala, ki krožijo nad balonom nad Myrtle Beachom v Južni Karolini.
Ko je balon naposled priletel nad Atlantski ocean, ga je ena sama raketa zadela, nato pa je strmoglavil v vodo.
Pred operacijo je Zvezna uprava za letalstvo zaprla zračni prostor nad deli Severne in Južne Karoline v pričakovanju začetka vojaške operacije za sestrelitev balona.
Paranoia a very big one...what a courage ...what a battle with the meteorological balloon congratulations
— Aleksandar Rudnik (@AeksandarRudnik) February 4, 2023
Skrivnostno plovilo so prvič opazili nad zahodno zvezno državo Montana v sredo, preden je prečkalo srednji zahod na poti do Atlantika. Med potjo je preletelo tudi mesta, kjer imajo ZDA silose z jedrskimi raketami.
Predstavniki Pentagona naj bi predsedniku Bidnu odsvetovali sestrelitev balona, ki bi ob padcu lahko poškodoval ljudi, zato je pustil, da potuje nekaj dni.
Ob vse večjem zanimanju medijev – in stalnih napadih in posmehovanju Donalda Trumpa, češ da je mehkužec – je Biden v soboto zjutraj novinarjem povedal, da »bomo poskrbeli za to.«
The best US military has accomplished in Biden's America
— (@inflatuation) February 4, 2023
Peking je zanikal obtožbe o vohunjenju, kitajsko zunanje ministrstvo pa je balon opisalo kot »civilni balon, uporabljen v raziskovalne, predvsem meteorološke namene«, ki je »odstopil od predvidene smeri« zaradi »višje sile.«
If you're freaking out about a balloon, wait till you hear about the military bases the US has encircled China with! pic.twitter.com/HwtsVx5ei9
— Qiao Collective (@qiaocollective) February 4, 2023
»Balon je pod vplivom zahodnega vetra in z omejeno sposobnostjo samokrmarjenja daleč odstopal od načrtovane smeri. Kitajska stran obžaluje nenameren vstop balona v ameriški zračni prostor zaradi višje sile,« je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva.
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je kot odgovor na incident odpovedal načrtovano potovanje v Peking, pri čemer je State Department dogodek označil za »očitno kršitev suverenosti ZDA.«
Peking je na odpoved obiska Antonyja Blinkna odvrnil, da takšen obisk - sploh ni bil dogovorjen.
Chinese balloon strikes back pic.twitter.com/3CRlnQtIak
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) February 4, 2023
Kitajsko zunanje ministrstvo je v petek potrdilo, da je zračna ladja brez posadke, ki se je pojavila v ZDA, kitajska civilna zračna ladja, ki je daleč odstopala od načrtovane smeri.
usa is so pathetic it’s not funny man.
— Doug (@chiworkersparty) February 4, 2023
Peking je dejal, da bo še naprej komuniciral z ZDA, da bi ustrezno obravnavala nepričakovano situacijo, ki jo je povzročila višja sila.
Po sestrelitvi balona, pa je »Kitajska izrazila močno nezadovoljstvo in protestirala proti uporabi sile ZDA za napad na civilno zračno plovilo brez posadke,« je v izjavi zapisalo kitajsko zunanje ministrstvo.
Dodalo je, da si pridružuje pravico do povračilnih ukrepov.
Took 3 days to pop a balloon. World power...bruhh.
— Ravi (@rwt737) February 4, 2023
S sestrelitvijo kitajskega balona so si ZDA naredile medvedjo uslugo – meje med vesoljem in zračnim prostorom suverenih držav namreč mednarodno pravo ne pozna, zato takšna sestrelitev odpira pot Kitajski za povračilna ravnanja.
Povsem mogoče je, da imajo podobne balone v zraku tudi ZDA, Kitajsko pa najbrž motijo tudi ameriški sateliti nad njenim ozemljem…