REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Izsiljevanje, pa maščevanje: Kijev v OZN pustil Izrael na cedilu. Slovenija pa tokrat - pravilno! - podprla Palestince

Izsiljevanje, pa maščevanje: Kijev v OZN pustil Izrael na cedilu. Slovenija pa tokrat - pravilno! - podprla PalestinceKomu je zdaj do smeha: Benjamin Netanjahu in Vladimir Zelenski. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Potem ko režim v Kijevu od novopečenega izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja ni prejel želenih in trdnih zavez, da bo Izrael dostavil ukrajinskim silam zahtevano pomoč (v orožju!), so se ukrajinski predstavniki odločili, da pri glasovanju v OZN ne bodo nasprotovali nedavno sprejeti protiizraelski resoluciji.

Netanjahu naj bi Zelenskega prosil, naj Ukrajina glasuje proti ali se vsaj vzdrži glasovanja o resoluciji Generalne skupščine OZN, ki poziva Meddržavno sodišče (ICJ) v Haagu, naj izda pravno mnenje o posledicah izraelske okupacije palestinskih ozemelj.

Ameriški spletni medijski portal Axios se v svojem sobotnem poročilu z naslovom »Netanjahu prosil za podporo Ukrajine v OZN, a Zelenski želi vojaško pomoč,« sklicuje na neimenovane visoke izraelske uradnike, ki so razkrili, da sta voditelja Ukrajine in Izraela na pobudo izraelskega premierja opravila telefonski pogovor pozno v petek.

Netanjahu naj bi Zelenskega prosil, naj Ukrajina glasuje proti ali se vsaj vzdrži glasovanja o resoluciji Generalne skupščine OZN, ki poziva Meddržavno sodišče (ICJ) v Haagu, naj izda pravno mnenje o posledicah izraelske okupacije palestinskih ozemelj.

Pred tem pogovorom je Kijev glasoval za resolucijo v pristojnem odboru OZN pred nekaj tedni, poroča Axios.

Predstavniki izraelskega zunanjega ministrstva so bili takrat besni in so ukrajinskega veleposlanika poklicali na oster pogovor.

Ukrajina je tedaj nasprotovala izraelskim zahtevam, naj glasuje proti resoluciji med glasovanjem v zadevnem odboru OZN le zato, ker je izraelska vlada zavrnila vojaško pomoč Zelenskemu, so priznali ukrajinski uradniki.

Axios trdi, da je med tokratnim petkovim telefonskim pogovorom ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski dal Netanjahuju jasno vedeti, da bi lahko Ukrajina spremenila svoje stališče, če bi Izrael Kijevu zagotovil vojaško pomoč.

Zelenski je med pogovorom z Netanjahujem dejal, da želi v zameno za glasovanje proti resoluciji ali vzdržan glas slišati, kako bo nova izraelska vlada spremenila svojo politiko in to tako, da bo Ukrajini zagotovila obrambne sisteme pred ruskimi napadi z uporabo balističnih raket in brezpilotnih letal iranske izdelave, je za Axios povedal ukrajinski uradnik.

Medtem ko je Netanjahu domnevno dejal, da je pripravljen razpravljati o »zahtevah Zelenskega v prihodnosti«, se ni želel v zvezi z ničemer z gotovostjo obvezati, poroča Axios.

Po poročanju ameriškega časnika ukrajinski voditelj države ni bil zadovoljen s tem odgovorom in je svojemu odposlancu v OZN nato naročil, naj se petkovega glasovanja v GS OZN sploh ne udeleži.

Vir ameriškega časnika trdi, da je bila taka odločitev sprejeta, »da bi se dala priložnost odnosom z Netanjahujem.«

Z drugimi besedami, vse je naprodaj - medtem ko režim v Kijevu poziva ves svet na pomoč proti ruskim silam, Zelenskemu in njegovim oprodam v resnici ni mar, kakšen teror Izraelci izvajajo nad Palestinci.

Iz Netanjahujevega urada so za Axios potrdili, da se je telefonski klic res zgodil, a niso želeli pojasniti njegove vsebine.

Netanjahu, ki je v četrtek prisegel kot premier, je poklical Zelenskega v sklopu serije telefonskih klicev z voditelji nekaterih držav, ki so pred tem glasovale za resolucijo.

Izrael je želel, da spremenijo svoje glasove in nasprotujejo resoluciji ali se vsaj vzdržijo, je za Axios povedal visoki izraelski uradnik.

Resolucija OZN je bila sprejeta pozno v petek s podporo 87 držav.

Slovenija je - presenetljivo! - tokrat bila med državami, ki so podprle Palestince.

Proti je glasovalo 26 držav, 53 pa se jih je vzdržalo.

V Evropi so glasovale proti vse tradicionalne ameriške podpornice, torej Združeno kraljestvo, Nemčija, Avstrija, Italija, Češka, Madžarska, Romunija, Hrvaška, Albanija, dve od treh baltskih držav...

Zdi se naravnost neverjetno, da so se glasovanja o tej pomembni resoluciji vzdržale države, ki so v polpretekli zgodovini veljale za svetilnik prizadevanj za mir v svetu in pravice potlačenih ljudstev.

Toda tokrat so se vse skandinavske države vzdržale in niso glasovale v prid resolucije.

Tudi Švica ne, je bila vzdržana.

Enako kot so ostale vzdržane do tega vprašanja Španija, Francija, Grčija, Bolgarija.

In (na svojo sramoto!) večina držav Zahodnega Balkana (BiH, Črna gora, Srbija).

Slovenija je - presenetljivo - tokrat bila med državami (v Evropi poleg Irske, Poljske, Belgije, Malte in Portugalske), ki so podprle Palestince:

Zato je to glasovanje pomembno tudi za Slovenijo in njeno zunanjo politiko.

V Sloveniji se namreč zunanje ministrstvo (MZZ) in vlada velikokrat izgovarjata, češ da je glasovanje države v OZN usklajeno na ravni Evropske unije.

Kot vidimo v tem primeru, je tokrat Sloveniji uspelo glasovati drugače kot številnim drugim evropskim državam in članicam EU. To je očitno tudi v Evropski uniji vedno mogoče, ko gre za pomembne nacionalne interese.

Vendar je Slovenija v preteklosti, na primer ob večinsko sprejeti resoluciji GS OZN, ki je obsojala nacizem, pod taktirko Washingtona glasovala celo proti, domnevno zato, da ne bi podpirala ruske agresije.

Glasovanje o Palestini kaže, da bi Slovenija v skladu s svojo antifašistično tradicijo tudi v primeru resolucije o obsodbi nacizma lahko brez težav glasovala drugače, torej za resolucijo, ki je obsojala nacizem, če bi se za to odločila.

In da so izgovori vlade in MZZ v takšnih primerih - neverodostojni.

V skladu z resolucijo o Palestini pa bo ICJ pripravilo posvetovalno mnenje o izraelski okupaciji Zahodnega brega.

Gre za proces, ki bi lahko trajal od enega do dveh let.

Mnenje bo moralo obravnavati pravne posledice izraelske »okupacije, naselitve in priključitve ...« palestinskega ozemlja.

Iz tega vidika se ne zdi nepomembna niti informacija, da je bilo novo stalno veleposlaništvo ZDA v Jeruzalemu zgrajeno na zasebni palestinski lastnini, ki jo je leta 1948 zaplenila izraelska okupacija, kot kažejo na novo razkriti arhivski zapisi.

Zato bo moral ICJ odgovoriti tudi na vprašanja povezana »vključno z ukrepi, katerih cilj je sprememba demografske sestave, značaja in statusa svetega mesta Jeruzalem,« piše v resoluciji.

Mnenje bi moralo obravnavati tudi vprašanje, »kako politike in prakse Izraela vplivajo na pravni status okupacije

Pa tudi: »Kakšne so pravne posledice, ki iz tega statusa (okupacije) izhajajo za vse države in Združene narode

Novi brazilski predsednik Lula da Silva je že zagotovil, da bo njegova država odločno podpirala pravice Palestincev.

Brazilija se bo prizadevala za ponovno vzpostavitev svobode in neodvisnosti Palestine v okviru suverene države, je poudaril Lula da Silva:

Kar se tiče ukrajinsko-izraelskih odnosov, je v začetku novembra takratni izraelski obrambni minister Benny Gantz pojasnil, da Izrael Ukrajini ne more dobaviti svojega sistema zračne obrambe Iron Dome, ker nima »dovolj velike proizvodne zmogljivosti«, da bi zadovoljil tako izvozni trg kot lastne potrebe.

Kijev je večkrat zahteval vojaško pomoč od Izraela, s posebnim poudarkom na zračni obrambi. Ukrajinski uradniki pravijo, da bi bilo orožje v veliko pomoč pri prizadevanjih države, da bi se zoperstavila domnevnim iranskim brezpilotnim letalnikom, ki jih uporablja Moskva.

Toda tako Rusija, kot Iran zanikata, da bi ruske čete uporabljale tovrstna brezpilotna letala.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek