REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusi jih »čakajo kot nabite puške«: Zakaj raketni sistemi »Patriot« ne bodo rešili Ukrajine pred porazom

Rusi jih »čakajo kot nabite puške«: Zakaj raketni sistemi »Patriot« ne bodo rešili Ukrajine pred porazomPatrioti so v zalivski vojni sestrelili več zavezniških letal kot pa iraških raket. Vir: Twitter, zajem zaslona

Ukrajini bo zmanjkalo raket hitreje, kot bodo lahko škodile sovražniku, poudarja upokojeni polkovnik ameriških sil Douglas Macgregor.

Kijev se bo moral sprijazniti z grozljivo resnico, da zračni obrambni sistem Patriot ne bo rešil Ukrajine pred porazom, je dejal Macgregor, nekdanji svetovalec Pentagona.

»Verjamem, da nakup raketnega sistema 'Patriot' ne bo povzročil resne eskalacije v Ukrajini ... vpliv bo zanemarljiv,« je dejal.

Po besedah ​​polkovnika je ta sistem zelo občutljiv in drag za uporabo ter praktično neuporaben proti manevrirnim raketam in nizkoletečim dronom.

Poklanjanje Patriotov Ukrajini služi temu, da lahko ameriški in evropski voditelji rečejo »naredili smo vse, kar smo lahko, poslali smo jim vse, kar imamo«, čeprav že vnaprej vedo, da ta poteza nima možnosti za uspeh.

»Največ, kar lahko storijo, je, da zavarujejo določene kraje velikega pomena, kot je štab ali nadzorni center... Ne bodo pa mogli zaščititi Kijeva ali Lvova,« je poudaril Macgregor.

Spomnil je, da ima Rusija izkušnje z zoperstavljanjem tovrstnim sistemom, zato ji ne bo težko zaobiti »Patriote« in dodal, da bo »Ukrajini hitreje zmanjkalo raket, kot bodo lahko povzročile škodo sovražniku.«

Polkovnik je izpostavil, da je usposabljanje za te raketne sisteme zelo intenzivno in traja šest mesecev ter da nekaj tednov »usposabljanja ukrajinskih vojakov v Nemčiji« ni dovolj.

Ruski Iskander in ameriški Patriot
Ruski sistem Iskander (spredaj) in ameriški Patriot (zadaj). Vir: Zajem zaslona, Twitter

Macgregor je opozoril na dejstvo, da je na Zahodu vse težje prikriti katastrofalne razmere režima v Kijevu, ki bo ne glede na vojaško pomoč zveze NATO v bližnji prihodnosti poražen.

Dejal je, da Ukrajinci izgubljajo veliko več vojakov kot Rusi, celo osemkrat več.

»Celotna ukrajinska vojska, če ne štejemo tujcev in morda plačancev, šteje okoli 194.000 vojakov. Vsi ostali so bodisi ranjeni ali mrtvi. Tisti, ki zasedejo njihova mesta, niso izurjeni ali pa se pripravljajo dva ali tri tedne, včasih niti ne toliko,« je rekel polkovnik.

Poudarja tudi, da je Ukrajina postala pravo tržišče za plačance, za vse tiste, ki so željni vojne in bi za določen denar šli v vsako vojno.

A vedno več je mrtvih tudi med tujimi plačanci.

Kot Avstralec spodaj...

Polkovnik Macgregor je pepričan, da poklanjanje Patriotov Ukrajini služi temu, da lahko ameriški in evropski voditelji rečejo »naredili smo vse, kar smo lahko, poslali smo jim vse, kar imamo«, čeprav že vnaprej vedo, da ta poteza nima možnosti za uspeh.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je prejšnji teden obiskal Washington na povabilo ameriškega predsednika Joeja Bidna.

Ob tej priložnosti je bil objavljen nov paket ameriške vojaške pomoči Ukrajini, ki vključuje sistem zračne obrambe Patriot.

Moskva je že večkrat poudarila, da poskuša Zahod podaljševati konflikt v Ukrajini.

Kot je poudarilo rusko obrambno ministrstvo, bodo raketni sistemi Patriot postali legitimne tarče ruske vojske.

V kolikor bodo z njimi upravljali ameriški inštruktorji - to velja tudi za njih.

Upokojeni častnik mornariške pehote in nekdanji inšpektor OZN Scott Ritter je v intervjuju za RT Balkan dejal, da zadnji paket ameriške pomoči zadošča le za eno baterijo »Patriotov.« Kot se spominja sam, so Patrioti v zalivski vojni sestrelili več zavezniških letal kot pa iraških raket.

Scott Ritter, upokojeni častnik mornariške pehote in nekdanji inšpektor OZN pa je v intervjuju za RT Balkan dejal, da zadnji paket ameriške pomoči zadošča le za eno baterijo »Patriotov.«

Kot se spominja sam, so Patrioti v zalivski vojni sestrelili več zavezniških letal kot pa iraških raket.

Poleg tega bo trajalo najmanj pet mesecev, da se ukrajinska vojska usposobi za upravljanje s »Patrioti«, tako da se na bojišču ne bodo pojavili pred majem.

»Tudi takrat bo to zanje brez operativnih izkušenj le 'vabilo na pokopališče'. Ruska vojska je že več kot 30 let osredotočena na bojno uničenje rakete Patriot, zato nanjo čakajo kot nabite puške,« je opozoril Ritter.

Raketni sistemi  Patriot so se ob tem pokazali še kot neučinkoviti.

Med operacijo Iraška svoboda naj bi ameriške baterije Patriot prestregle skupno le devet sovražnikovih taktičnih balističnih raket.

Obstaja resen dvom, da so te številke resnične.

Poleg tega število zadetkov ne pove ničesar o sistemu, razen če je znano tudi število izstrelkov, ki jih ni uspel izstreliti.

Po prvi zalivski vojni je ameriški Kongres raziskal to vprašanje in sklenil, da »raketni sistem Patriot ni bil spektakularen uspeh v vojni v Perzijskem zalivu, kot je verjela ameriška javnost. Malo je dokazov, ki bi potrdili, da je Patriot zadel več kot nekaj raket Scud, ki jih je Irak izstrelil med zalivsko vojno, in obstajajo nekateri dvomi celo o teh spopadih.«

Med prvo zalivsko vojno je imel sistem Patriot sistemsko težavo s programsko opremo, zaradi katere ni uspel zadeti tarč. Zato je izstrelek Scud zadel vojašnico ameriške vojske in pri tem ubil 28 vojakov ter ranil okoli 100 ljudi.

Izkazalo se je, da je bil vzrok netočen izračun časa od zagona zaradi računalniških aritmetičnih napak.

Natančneje, čas v desetinkah sekunde, kot ga je izmerila notranja ura sistema, je bil pomnožen z 1/10, da bi dobili čas v sekundah, vendar je bilo to storjeno narobe.

Pozneje so ugotovili, da je tarče zadelo devet od triindvajsetih izstreljenih raket, kar je slab rezultat, raketa sistema Patriot pa je po nesreči zadela tudi lastno, ameriško letalo.

Leta 2017 so Savdijci izstrelili rakete Patriot proti jemenskim balističnim raketam, ki so bile izstreljene na Riad. Tarče so bile kljub temu zadete.

Sorodni sistemi THAAD in Patriot sta znana po tem, da ne moreta zaščititi ciljev pred droni ali manevrirnimi izstrelki.

V primeru ameriške predaje teh raket Ukrajini gre zato bolj za ustvarjanje vtisa, ne pa za realno pomoč.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek